Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Teisingumo ministerija

Lietuvos žmogaus teisių sistemos žemėlapis

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Problema

Pagal Pasaulio teisingumo projekto indeksą, kuriame vienas esminių faktorių – žmogaus teisės bei kuriuo vadovaujasi Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacija (EBPO), Lietuva 2022 metais užėmė 18 vietą iš 140. Lietuvos rodiklis per metus pagerėjo 1.7%, tačiau bendras globalus rodiklis pasaulyje nukrito 61%. Dar prieš pandemiją suintensyvėjęs autoritarinių nuotaikų augimas regione bei kaimynystėje prasidėjęs karas suponuoja, kad reikalingas ypatingas dėmesys žmogaus teisių užtikrinimo sistemų palaikymui ir stiprinimui Europoje. 

Tarptautiniuose žmogaus teisių situacijos stebėjimo reitinguose, Lietuva vertinama žemiau Europos Sąjungos vidurkio. 2023 metais ES lygybės indekse Lietuva surinko 64,1 balo iš 100, 6 balais mažiau nei ES vidurkis. 2023 metais Rainbow Europe LGBTQ+ lygiateisiškumo indekse Lietuva surinko 24%. Pastebima, kad Tarptautiniai žmogaus teisių stebėsenos komitetai metai iš metų teikia Lietuvai pasikartojančias rekomendacijas. Pavyzdžiui, dėl rasinės diskriminacijos, moterų diskriminacijos, smurto artimoje aplinkoje, priverstinio sulaikymo ir įkalinimo sąlygų. 

Paminėtas kontekstas, indikatoriai ir tarptautinio standarto iteracijos veda į tikslingą sprendimų paiešką. Lietuvos Respublikos Teisingumo ministerija, kuri koordinuoja ministerijų komisiją žmogaus teisių srityje dėl tarptautinės visuotinės peržiūros ataskaitų bei kuri yra projekto „Lietuvos žmogaus teisių sistemos žemėlapis“ bazė, inicijavo diskurso poreikį piešiant žemėlapį, kad Lietuvos žmogaus teisių sistemoje temos, atsakomybės ir funkcijos būtų paskirstytos kuo veiksmingiau ir užtikrintų visapusišką žmogaus teisių apsaugą. 

Tikslas

Kad tarptautinių susitarimų įsipareigojimai galėtų būti efektyviai įgyvendinti, o žmogaus teisių sritis vystytis ir stiprėti, būtina diagnozuoti žmogaus teisių sistemos spragas Lietuvoje. Projekto „Lietuvos žmogaus teisių sistemos žemėlapis“ ambicija yra atvirai prieinama Lietuvos žmogaus teisių lauko, atsakomybių ir funkcijų schema, sudaryta drauge su suinteresuotomis šalimis ir leidžianti greitai ir lengvai šalims priskirti žmogaus teisių problematiką. 

Projekto eiga

2023/10/31

Pabaigta pirminė Lietuvos žmogaus teisių sistemos apžvalga

2024/01/15

Pabaigta tarptautinių ir nacionalinių rekomendacijų analizė

2024/02/29

Pabaigtas Lietuvos žmogaus teisių žemėlapis

2024/03/01

Pabaigta užsienio praktikų analizė

2024/03/01

Pabaigtos projekto rekomendacijos

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tyrimais ir inovacijomis paremtas įmonių dekarbonizacijos įgalinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pasiūlyti efektyvų sprendimą, kaip Lietuvos viešasis sektorius gali įgalinti spartesnę įmonių dekarbonizaciją.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Regionų specializacija 2.0

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – sukurti duomenimis ir sėkmingais užsienio pavyzdžiais paremtą regionų specializacijos modelį, kurio įrankiai ir paskatos užtikrintų tikslingesnę ir tvaresnę regionų ekonominę plėtrą.