Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Problema

Dauguma Lietuvos laisvosios ekonominės zonos (LEZ) šiuo metu neišnaudoja savo potencialo skatinti aukštųjų technologijų plėtrą ir prisidėti prie tvaraus šalies ekonomikos augimo. Nors kai kuriose LEZ jau veikia pažangios ir sėkmingos aukštųjų technologijų įmonės, nacionaliniu lygmeniu vis dar trūksta kryptingos strateginės orientacijos į aukštųjų technologijų įmonių vystymą LEZ teritorijose.

Valstybės kontrolės 2023 m. atlikta LEZ veiklos analizė atskleidė, kad LEZ plėtra vykdoma be aiškios strateginės vizijos – nėra apibrėžta, kokios grąžos tikimasi valstybės mastu, nors į šias teritorijas investuojamos reikšmingos viešosios lėšos. Tai rodo planavimo fragmentiškumą ir nepakankamą nacionalinių tikslų apibrėžimą.

Iš 91 LEZ teritorijoje 2023 m. veikusių įmonių net 78 proc. nevykdė jokios aukštųjų technologijų veiklos. Be to, nė vienai iš septynių LEZ valdymo bendrovių nėra nustatyti veiklos rodikliai, susiję su pažangia gamyba. Toks požiūris nesuderinamas su Lietuvos strateginiais siekiais transformuoti ekonomiką į didesnės pridėtinės vertės modelį.

Nepaisant to, Vyriausybės programos įgyvendinimo plane numatyta plėsti LEZ teritorijas ir steigti naujas zonas bei pramonės parkus, tačiau aukštųjų technologijų sektoriaus plėtra nėra įvardyta kaip prioritetas (Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planas, 2025 m., punktas 1.7.3).

Šiuo metu Lietuvoje trūksta investicijoms paruoštų LEZ teritorijų. Tačiau nesant aiškių teritorijų atrankos kriterijų ir nuoseklios plėtros strategijos, išlieka rizika, kad valstybės valdomi žemės ištekliai nebus panaudoti optimaliai. Tokie sprendimai gali riboti kuriamą ekonominę vertę ir sumažinti LEZ indėlį į aukštųjų technologijų bei inovacijų plėtrą nacionaliniu mastu.

Kita svarbi problema – neapibrėžtas investicijų rizikos ir atsakomybės pasidalijimas tarp valstybės ir privačių LEZ valdytojų. Valstybinės institucijos nereikalauja sistemingo atskaitingumo už rezultatus, nors teritorijos valdomos išskirtinėmis lengvatinėmis sąlygomis. Tai kelia riziką dėl viešųjų investicijų efektyvumo ir mažina galimybes pamatuoti realią naudą valstybei.

Galiausiai, LEZ dažnai veikia izoliuotai, nesant glaudesnės integracijos su regioninėmis mokslo ir inovacijų ekosistemomis. Dėl to LEZ potencialas tapti technologijų augimo katalizatoriais regione išlieka neatskleistas.

Tikslas

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.

Projekto eiga

2025/04/30

Suinteresuotųjų šalių įtraukimas: poreikių ir probleminių sričių identifikavimas

2025/05/30

Esamos situacijos analizė

2025/06/16

Užsienio šalių gerųjų praktikų analizė

2025/08/15

Rekomendacijos

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Industrinės doktorantūros koncepcijos Lietuvoje peržiūra

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – įvertinti realų Lietuvos verslo sektorių ir aukštojo mokslo institucijų poreikį industrinei doktorantūrai bei pasiūlyti galimus sprendimus bendradarbiavimo stiprinimui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos energetikos sektoriaus atsparumo stiprinimas efektyviai naudojant NATO, ES ir Baltijos jūros regiono instrumentus

LR užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – parengti strategines rekomendacijas, skirtas Lietuvos energetikos sektoriui paremti, optimizuojant ES, NATO ir regioninių instrumentų panaudojimą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.