Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Aplinkos ministerija

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Problema

Keliami ambicingi tikslai, tačiau Lietuvos statybos sektorius veikia fragmentiškai, kas kelia iššūkių taikyti žiedinės ekonomikos principus. Trūksta holistinio požiūrio į sektorių ir nuoseklaus veiksmų plano, kaip siekti žaliosios transformacijos. 

Žvelgiant į Europos Sąjungos politinę kryptį, matoma, jog žiediškumas tampa svarbia sąlyga tvarumui, o bendradarbiavimas – pagrindine sąlyga veiksmingam žiedinių praktikų taikymui. Todėl siekiant artėti žiediškumo link statybų sektoriuje yra būtina visų statybų sektoriaus veikėjų įtrauktis, vieninga strategija ir bendrų tikslų įvardijimas. 

Šiuo projektu tęsiamas pirmojo pusmečio darbas, kurį atliekant buvo pastebėta, jog Lietuvos statybų sektorius neturi vieningos strategijos, kaip pereiti prie žiedinės ekonomikos, nors šalis yra įsipareigojus pasiekti klimato neutraulumą iki 2050 m. 

Problema yra matoma Vyriausybės – 2025 m. kovo 13 d. patvirtintoje XIX Vyriausybės programoje tarp prioritetinių veiksmų įvardijimas Žiedinės statybos vystymo ir valdymo modelio parengimas, kurį įsipareigojusi parengti Aplinkos ministerija. 

Vertinant žemą statybų sektoriaus suinteresuotumą žiedinės statybos principais ir politinį žiedinės statybos siekį, šis projektas matomas kaip žiediškumo statybų sektoriuje katalizatorius, kurio rezultatais remiantis bus siūloma tęsti žiedinio statybos modelio kūrimą. 

Projekto įgyvendinimo priemonės:

  • Skirtingų užsienio žiedinės statybos strategijų / perėjimo prie žiedinės statybos palyginimas.
    Remiantis žiedinės statybos srityje pirmaujančių valstybių pavyzdžiais apžvelgiama galima kryptis Lietuvai. Palyginimo principu įvertinama esama sektoriaus būklė ir esamos kliūtys žiedinei statybai. 
  • Sektoriaus veikėjų subūrimas.
    Siekiant kokybiškai įvertinti esamą sektoriaus būklę ir matomas kliūtis žiediškumui suburiami sektoriaus dalyviai. Diskusijų ir dirbtuvių metu siekiama įsivardyti esamus iššūkius, galimybes. 
  • Pilotinis medžiagų inventorizacijos projektas.
    Remiantis pilotinio projekto duomenimis didinamas žiedinės statybos temos aktualumas, identifikuojamos praktikoje kylančios kliūtys. 

Tikslas

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 

Projekto eiga

2025/05/02

Užsienio pavyzdžių apžvalga

2025/07/11

Įžvalgų po susitikimų su statybų sektoriaus veikėjais apibendrinimas

2025/08/08

Pilotinio medžiagų inventorizacijos projekto duomenų apžvalga

2025/09/08

Rekomendacinių žemėlapių ir gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui pateikimas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje.