Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Aplinkos apsaugos departamentas prie LR Aplinkos ministerijos

Webcrawling metodo taikymas Aplinkos apsaugos departamento veiklose

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Problema

Valstybinė miškų urėdija per metus miškuose surenka apie 1000 tonų atliekų, o akcijos “Darom” metu 2021 m. surinkta dar 770 tonų. Toks kiekis prilygsta maždaug 12-os mėlynųjų banginių – didžiausių planetos gyvūnų – svoriui arba maždaug 90-ies dviaukščių 200 m2 karkasinių namų svoriui. Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai per 2021-uosius metus iš brakonierių konfiskavo net 50 kilometrų draudžiamų naudoti tinklų – pakankamai ištiesti per visą Neringos miesto savivaldybę, t.y. nuo Jūrų muziejaus iki sienos su Kaliningradu. O jei tokį tempą palaikytume ir ateinančiais metais, po 30 metų brakonierių tinklais galėtume apjuosti visą Lietuvą. Žvelgiant globaliai, tai yra viena iš didelės problemos priežasčių – pagal tam tikras prognozes, kurias galite peržiūrėti interaktyviai, iki 2048 m. pasaulio vandenys gali likti be žuvų.

Egzistuojanti problema yra įvairialypė. Internete šiandien yra vykdoma prekyba saugomų ir invazinių rūšių gyvūnais ir augalais, draudžiamais medžioklės ir žūklės įrankiais, siūlomas atliekų ir nuotekų vežimas ir tvarkymas, automobilių ardymas neturint tam reikiamų leidimų, iškastinių gamtos išteklių naudojimas ir pardavimas neturint tam teisės. Ir tai nėra nuolatos (24/7) prižiūrima erdvė. Aplinkos apsaugos departamento specialistams sudėtinga vykdyti skelbimų portalų priežiūrą – ji šiuo metu vykdoma rankiniu būdu, nereguliariai, nors skelbimų kasdien vis daugėja. Todėl darosi vis sunkiau užtikrinti pakankamai žmogiškųjų resursų skelbimų paieškai ir efektyviai panaudoti pareigūnų kompetencijas. Kita problemos pusė yra ta, kad iš dalies gyventojai neturi galimybės lengvai priimti informuotą ir teisingą sprendimą, internete renkantis prekes ir (ar) paslaugas. Pavyzdžiui, neretai internete besiskelbiantys atliekų vežėjai ne tik neturi teisės surinkti atliekų iš gyventojų ir (ar) jas tvarkyti, bet ir tų atliekų patys netvarko, o išmeta miškuose, pakelėse. Galite patys tuo įsitikinti – pabandykite paskambinti atliekų vežėjams besiskelbiantiems skelbimų portaluose ir paklauskite ar jie yra registruoti privalomajame Atliekų tvarkytojų valstybės registre, t.y. ar turi ATVR kodą, ir skaičiuokite, kiek iš jų iškart nutrauks skambutį. Kitas pavyzdys galėtų būti interneto skelbimų portaluose pardavinėjami augalai, gyvūnai, gyvūnų kailiai, iškamšos, ragai ir pan. – ar esate tikri, kad tai nėra į Lietuvos Raudonąją knygą įtraukta rūšis?

Tikslas

Pagreitinti ir automatizuoti galimai nelegalių skelbimų paiešką panaudojant webcrawler, taip pagerinant sąlygas Aplinkos apsaugos departamentui operatyviai, efektyviai ir kokybiškai vykdyti savo funkciją – aplinkos apsaugos kontrolę.

Projekto eiga

2022/09/30

Parengtas projekto vienlapis

2022/10/21

Atlikta esamos situacijos ir gerųjų patirčių analizė

2022/11/04

Parengtas raktažodžių, skelbimų paieškos sričių ir prioritetinių skelbimų portalų sąrašas (informacija konfidenciali)

2022/11/15

Pasiektas susitarimas su technologinio sprendimo kūrėjais – Oxylabs (sutartis konfidenciali)

2022/12/03

Reidas su aplinkosaugininkais siekiant pamatyti kasdienius jų iššūkius bei galimai pamatyti kaip realybėje veikia internete draudžiamais žvejybos ir medžioklės įrankiais prekiaujantys asmenys

2022/12/21

Pasiektas susitarimas dėl bendradarbiavimo su lankomiausiu Lietuvoje skelbimų portalu (sutartis neskelbiama)

2023/01/09

Pradėtas webcrawler įrankio kūrimas

2023/02/20

Sukurta nauja, tik atliekų surinkimui skirta kategorija skelbiu.lt

2023/02/28

Parengtos ateities darbų rekomendacinės gairės

Projekto failai

Rezultatas

Pradėtas webcrawler įrankio kūrimas bei sukurta nauja atliekų išvežimui skirta kategorija skelbiu.lt. Projekto tęstinumą užtikrina Aplinkos apsaugos departamento komanda.

Dalyviai

2022/23
Monika Barauskaitė
Monika Barauskaitė
2022/23
Benas Švedas
Benas Švedas

Panašūs projektai

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos pranašumų puslaidininkių ir optoelektronikos sektoriuose įvertinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – identifikuoti regioninius Lietuvos pranašumus puslaidininkių ir optoelektronikos sektoriuose; pateikti Lietuvos vertės pasiūlymą TUI pritraukimui. 

Dalyviai: Barbora Sharrock, Rokas Klioštoraitis

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Fizinių asmenų galimybės prisidėti prie kultūros finansavimo

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – išsiaiškinti, kokiais būdais fiziniai asmenys gali prisidėti prie kultūros finansavimo ir kaip tam sukurti palankesnes sąlygas.

Dalyviai: Giedrė Pociūtė, Ieva Mikutavičiūtė

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos susisiekimo sektoriaus inovacijų plėtros potencialas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – ištirti Lietuvos susisiekimo sektoriaus inovacijų ekosistemos augimo potencialą ir paruošti rekomendacijas bei pilotinį sprendimą šiam augimui skatinti.

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė, Benediktas Girdvainis

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Lietuvos biotechnologijų sektoriaus konkurencingumo pasaulinėje bioekonomikoje vertinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – įvertinti Lietuvos biotechnologijų sektoriaus galimybes integruotis ir konkuruoti  pasaulinėse bioekonomikos vertės grandinėse ir išskirti perspektyvius biotechnologijų subsektorius investicijų pritraukimui.

Dalyviai: Rasa Mončiunskaitė

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Virsmo technologijos Lietuvos gynyboje

Gynybos resursų agentūra prie Krašto apsaugos ministerijos

Projekto tikslas – parengti ilgalaikę technologinių prioritetų strategiją krašto apsaugos sistemai, kuri užtikrintų Lietuvos kariuomenės technologinį pranašumą. Strategija padėtų skirtingiems gynybos sektoriaus dalyviams (mokslui, verslui, valstybės institucijoms, Lietuvos kariuomenei) nukreipti pastangas į vienodus tikslus, taip pat palengvintų bendradarbiavimą ir konkurencingumą bei inovacijų vystymą Lietuvos gynybos pramonėje.

Dalyviai: Dominykas Kugelevičius, Lukas Charitonovas

2023 m. rugsėjo 7 d. - 2024 m. kovo 1 d.

Tvarus vartojimas: kaip paskatinti vartotojus taisyti sugedusius daiktus?

LR Teisingumo ministerija

Projekto tikslas – išsiaiškinti, kaip Lietuvoje paskatinti daiktų taisymą ir pakartotinį daiktų panaudojimą. 

Dalyviai: Gintarė Petrauskaitė, Rūta Kukulskytė