Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Ūkio ministerija

Valstybės valdomų įmonių veiklos efektyvinimas

2016 m. rugsėjo 12 d. - 2017 m. kovo 12 d.

Problema

Valstybės valdomos įmonės (VVĮ) užimą reikšmingą šalies ūkio dalį, jų veikla sudaro apie 3 proc. šalies BVP. Nors VVĮ pajamos 2015 metais ir augo, normalizuotas ROE, siekęs 4,4 proc., išlieka gerokai mažesnis nei šalyje veikiančių privačių įmonių. Iš bendrų VVĮ rezultatų eliminavus „Lietuvos energija“, UAB, įmonių grupės, rezultatus, šis rodiklis (ROE) sumažėja iki 2,5 proc. Tai reikšmingas skirtumas lyginant su 6 proc. siekusia nuosavo kapitalo grąža Lietuvoje 2014 metais ar planuojama 9,2 proc. nuosavo kapitalo grąža 2015 metais.

Kartu, atsižvelgiant į EBPO rekomendacijas Lietuvai VVĮ valdymo srityje, turėtų būti efektyvinamas VVĮ valdymas, stiprinamos koordinuojamosios VVĮ valdymo funkcijos, skatinamos profesionalios ir autonomiškos įmonių valdybos. Tiek VVĮ valdymo efektyvumas konkrečiai, tiek valstybės valdymo efektyvumas apskritai, išlieka iššūkiais Lietuvai, kuriuos numatoma spręsti: Lietuvos pažangos strategijoje „Lietuva 2030“ numatyta siekti geresnių rezultatų „Valdymo efektyvumo indekse“ (iki 2020 ketinama užimti ne žemesnę nei 15 vietą tarp ES šalių); analogiški prioritetai yra įvardinti ir 2014 – 2020 Nacionalinėje pažangos programoje.

Viena esminių sąsajų tarp efektyvaus įmonių valdymo ir sėkmingų įmonių veiklos rezultatų – santykis ir komunikacija tarp akcininko (savininko) ir įmonės. Per pastaruosius kelerius metus galima pastebėti ženklius pokyčius VVĮ valdysenoje: valdybų formavimą, nepriklausomų valdybos narių dalyvavimą valdybų veikloje, nuoseklius teisės aktų pakeitimus perimant užsienio šalių gerąją praktiką (pvz. Nuosavybės ir Skaidrumo gairės); tačiau įmonių atstovai pastebi perdėtą informacinių įpareigojimų naštą, o Valstybei atstovaujančios institucijos akcentuoja įmonių kontrolės poreikį. Tai leidžia daryti prielaidą, kad esama komunikacija gali būti neefektyvi, o įmonių teikiamos informacijos srautai – neoptimalūs.

Taigi, siekiant efektyvinti VVĮ valdymą, reikalinga įvertinti VVĮ informacinių įpareigojimų naštą, šios teikiamos informacijos panaudojimą ir tikslingumą.

Tikslas

Išanalizuoti VVĮ informacinių įpareigojimų apimtį ir teikiamos informacijos srautus, bei atsižvelgiant į gautus rezultatus parengti ir įgyvendinti gerąja užsienio šalių praktika paremtus pasiūlymus, siekiant efektyvinti VVĮ valdymą.

Projekto eiga

2016/10/14

Paruošta informacinių įpareigojimų tyrimo metodika (santrauka)

2016/11/11

Surinkti pirminiai informacinių įpareigojimų tyrimo duomenys

2016/12/08

Surinkti visi informacinių įpareigojimų tyrimo duomenys

2017/01/15

Parengta tyrimo duomenų apžvalga

2017/02/15

Parengti pasiūlymai

2017/03/12

Inicijuotas pasiūlymų įgyvendinimas

Projekto failai

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Industrinės doktorantūros koncepcijos Lietuvoje peržiūra

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – įvertinti realų Lietuvos verslo sektorių ir aukštojo mokslo institucijų poreikį industrinei doktorantūrai bei pasiūlyti galimus sprendimus bendradarbiavimo stiprinimui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos energetikos sektoriaus atsparumo stiprinimas efektyviai naudojant NATO, ES ir Baltijos jūros regiono instrumentus

LR užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – parengti strategines rekomendacijas, skirtas Lietuvos energetikos sektoriui paremti, optimizuojant ES, NATO ir regioninių instrumentų panaudojimą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.