Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Aplinkos ministerija

Užstato sistema gėrimų pakuotėms

2014 m. sausio 4 d. - 2014 m. balandžio 30 d.

Problema

Atliekų tvarkymo verslas neretai yra siejamas su nusikalstamuoju pasauliu bei nešvariais sandoriais. Dabartinė atliekų tvarkymo sistema yra neefektyvi, todėl yra lengva paslėpti pažeidimus bei pasisavinti didžiulius pinigus. Dėl šios priežasties didelė dalis pakuočių lieka nesutvarkytos ir patenka į bendrą komunalinių atliekų srautą, kuris yra deponuojamas sąvartynuose. Dėl to yra padaroma didžiulė žala gamtai ir prarandamos vertingos žaliavos, tokios kaip plastikas, stiklas ir metalas.

Kadangi Lietuvoje visuomenė dar tik atranda rūšiavimo naudą, yra būtina keisti neefektyviai veikiančią pakuočių atliekų tvarkymo sistemą. Geriausiai rūšiavimas vyksta tuomet, kai vartotojas yra skatinamas finansiškai. Puikus to pavyzdys yra užstato sistema, taikoma alaus tarai. Kaip teigia aludariai, net apie 87 % į rinką išleistų butelių sugrįžta atgal pakartotiniam panaudojimui arba perdirbimui. Tad kodėl neįvedus privalomojo užstato ir kitoms pakuotėms – plastikinei, metalinei ir stiklinei?

Aplinkos ministerija yra nusprendusi įvesti privalomąjį užstatą minėtai tarai. Visgi šiuo metu nėra nustatyta kaip ši depozitinė sistema turėtų veikti. Savo projektu sukursime nacionalinės užstato sistemos veikimo principus bei, pasitelkę gerąją užsienio šalių patirtį, nustatysime administratoriaus veiklos kriterijus. Ypatingą dėmesį kreipsime į administratoriaus užstato sistemos organizavimo planą, kuriame bus numatytos priemonės imti užstatą už vienkartines pakuotes ir jį grąžinti gamintojams bei importuotojams. Taip pat labai svarbūs kriterijai yra užstato sistemos finansavimo schemos ir visuomenės švietimo bei informavimo programos.

Sėkmingai įdiegus ir sureguliavus privalomojo užstato sistemą, stipriai sumažėtų atliekų kiekis, patenkantis į sąvartynus, ir aplinkos tarša (dėl ekonominių paskatų – užstato už tarą). Taip pat tai prisidėtų prie užstato sistemų Pabaltyje harmonizacijos, atpigintų pakuočių atliekų tvarkymo sąnaudas gamintojams bei importuotojams ir atgaivintų antrinių žaliavų sektorių.

Projekto failai

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.