Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Stebėsenos sistema psichikos sveikatos centrams

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

Mens sana in corpore sano – sveikame kūne sveika siela. Tiesa. Tiesa ir tai, kad paskutiniojo dešimtmečio moksliniai tyrimai rodo, jog egzistuoja atgalinis ryšys – sveikoje sieloje sveikas kūnas. Pozityvus požiūris į mus supantį gyvenimą yra puiki vakcina prieš besibeldžiančias ligas. Tačiau kasdienis stresas, įtampa, nerimas – galimi faktoriai ne tik bendram ūpo praradimui, bet ir psichikos sveikatos sutrikimams atsirasti.

Šiuo metu Lietuvos psichikos sveikatos apsaugos sistema yra tobulinama ir planuojama Psichikos sveikatos centrų optimizacija. Šių centrų yra 115 ir jie turėtų paslaugas teikti komandiniu principu, įtraukiančiu psichiatrus, psichologus bei socialinius darbuotojus. Draustiems piliečiams centrų suteikiamos paslaugos yra nemokamos.

Atrodytų puiku – turime gerą geografinį priėjimą, paslaugos mums nekainuoja, tad Lietuvos psichikos sveikata turėtų būti pavydėtina. Tačiau garsiai eskaluojamas vienintelis psichikos sveikatos rodiklis – savižudybių skaičius – mūsų nedžiugina. Kodėl? Kokios priežastys? Ką galime pakeisti? Kur turėtume daugiau investuoti? Kam lėšų turėtume nebeskirti? Kurios intervencijos veikia, o kurios yra atsisakytinos arba koreguotinos? Bandant atsakyti į pulką šių klausimų projekto vadovėms teko pripažinti, kad reikia daugiau informacijos realiai situacijai suprasti, ją įvertinti ir psichikos sveikatos politikai formuoti.

Tad projekto metu dalyvės Aneta ir Barbora kurs stebėsenos sistemą Psichikos sveikatos centrams – esminiam psichikos sveikatos sistemos elementui. Bus analizuojama dabartinė Lietuvos situacija ir apžvelgta geroji kitų šalių praktika. Tyrimo metu surinkti rodikliai bus pristatyti organizuojamoje viešojoje konsultacijoje su visuomenės ir psichikos sveikatos ekspertais bei suinteresuotomis šalimis. Tikimasi, kad sukurta stebėsenos sistema padės ne tik tikslingai kaupti informaciją apie Psichikos sveikatos centrų veiklą, bet ir ją naudoti priimant politinius ir finansinius sprendimus.

Tikslas

Sukurti stebėsenos sistemą psichikos sveikatos centrams.

„Kurk Lietuvai“ projekto metu sukurtas Psichikos sveikatos centruose teikiamų paslaugų kokybės stebėsenos modelis – tai pirmas žingsnis diegti stebėsenos sistemą, skirtą gerinti pirminio lygio psichikos sveikatos priežiūrą Lietuvoje. Modelis apibūdina PSC paslaugų teikimo stebėsenos organizavimą ir vykdymą valstybės lygiu. Modelis įtraukia rekomenduojamų domenų bei rodiklių sąrašą, laukiamą naudą ir rekomendacijas.

Projekto eiga

2017/10/15

Atliktos Lietuvos dabartinės situacijos ir užsienio gerųjų praktikų analizės

2017/11/19

Įvykdyta viešoji konsultacija dėl rodiklių su ekspertais ir suinteresuotomis šalimis

2017/11/19

Sukurtas psichikos sveikatos centrų stebėsenos modelis

2018/01/28

Atsakinga institucija apmokyta stebėsenos

2018/02/28

Atlikta pirminė stebėsenos apžvalga

Projekto failai

Rezultatas

„Kurk Lietuvai“ projekto metu sukurtas Psichikos sveikatos centruose teikiamų paslaugų kokybės stebėsenos modelis – tai pirmas žingsnis diegti stebėsenos sistemą, skirtą gerinti pirminio lygio psichikos sveikatos priežiūrą Lietuvoje. Modelis apibūdina PSC paslaugų teikimo stebėsenos organizavimą ir vykdymą valstybės lygiu. Modelis įtraukia rekomenduojamų domenų bei rodiklių sąrašą, laukiamą naudą ir rekomendacijas. https://youtu.be/T6-lXXxOyhk

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelio kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – kartu su Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės komanda parengti vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelį numatant reikiamus teisėkūros, organizacinės ir koordinacinės atsakomybės, kompetencijų vystymo, technologinius bei reikiamo biudžeto aspektus.