Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Organizacinės IT architektūros (angl. Enterprise architecture) brandos lygio vertinimas ir formavimas Lietuvos viešojo sektoriaus institucijose

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Problema

Įsivaizduokite, kad valstybė ir jos įstaigos yra didelis sudėtingas „Lego“ rinkinių komplektas. „Lego miestas“ turi įvairių rinkinių – ugniagesių, policijos, traukinių stočių, gyvenamųjų namų ir pan. Kiekviena įstaiga į savo veiklą ir jos skaitmenizaciją žiūri tik iš savo rinkinio perspektyvos, o  atsakinga institucija turi žiūrėti, kaip visi šie rinkiniai jungiasi ir funkcionuoja tarpusavyje. 

Kiekvienas blokelis atitinka tam tikrus veiklos procesus, duomenis, informacinę sistemą, informacinių technologijų (toliau – IT) platformą ar IT priemonę, kurias tinkamai jungiant tarpusavyje užtikrinama, kad ši konstrukcija tinkamai veiktų. Tam, kad turėtume aiškią organizacijos IT architektūrą, Lego instrukcijos ir blokeliai, turi atitikti tam tikrus standartus, kad galėtume juos lengviau, reikalui esant, jungti tarpusavyje. Organizacinės IT architektūros formavimas ir valdymas yra plano, kaip šios „Lego“ kaladėlės turėtų būti sudėtos kartu, kūrimas. Tinkama architektūra užtikrina, kad visi blokeliai (t. y. IT sistemos, verslo procesai) tinka vienas kitam ir veikia kartu sklandžiai, o ne kurdami chaosą. 

Paprastai tariant, organizacinė IT architektūra parodo iš ko susideda šis „Lego“ rinkinys ir kaip jame esantys blokeliai yra tarpusavyje sujungti (as-is situacija). Organizacinės IT architektūros formavimas ir valdymas yra planas arba instrukcija, kaip prie esamos konstrukcijos tinkamai prijungti vis naujus blokelius ar atsisakyti esamų blokelių tam, kad šią konstrukciją būtų galima tobulinti, siekiant, kad ji ne tik geriau atliktų jau dabar jai numatytas funkcijas, bet ir galėtų siekti naujų strateginių tikslų ir būti atspari aplinkos pokyčiams (to-be situacija). Tinkamas ir detalus instrukcijos planas padeda užtikrinti, kad institucijos galėtų lengvai suvokti, kaip veikia ši sistema ir kaip tinkamai ją valdyti neardant visos konstrukcijos. 

Valstybės informacinių išteklių valdymo įstatyme jau yra įtvirtinta nacionalinės organizacinės IT architektūros samprata bei formavimo principai. Tačiau reikia parengti instrukciją, kaip šią organizacinę IT architektūrą formuoti ir valdyti taip, kad valstybės institucijų investicijos į informacines technologijas būtų racionaliai panaudojamos ir nukreiptos į valstybės valdymo strateginių tikslų įgyvendinimą bei pasirengimą ateities iššūkiams. Tokiu būdu, IT būtų atsparesnė ir labiau pasiruošusi. 

Šiuo metu institucijose organizacinės IT architektūros formavimo praktikos branda nevienoda labiau skaitmenizavimo srityje pažengusios ir daugiau gebėjimų IT srityje turinčios institucijos lenkia institucijas, kuriose dėl įvairių priežasčių skaitmenizavimui ir jo valdymui iki šiol buvo skiriama mažiau dėmesio. Nacionaliniu lygmeniu ši atskirtis kelia nemažai iššūkių.

Tikslas

Projekto tikslas – pasiūlyti priemones, kaip būtų galima palaipsniui formuoti optimalų organizacinės IT architektūros valdymo modelį Lietuvai ir parengti trumpą jų naudojimo praktikoje aprašymą. 

Projekto eiga

2024/04/15

Organizacinės informacinių technologijų architektūros metodikų apžvalga ir palyginimas

2024/05/31

Organizacinės informacinių technologijų architektūros modelių užsienyje apžvalga

2024/06/15

Paruošta kiekybinė apklausa apie esamąją situaciją

2024/07/10

Apklausos rezultatų apžvalga ir esamos situacijos analizė

2024/08/05

Siūlomų praktikų dokumentacija, aprašai

2024/08/20

Vieša konsultacija

2024/09/02

Galutinio dokumento tikslinimas

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Industrinės doktorantūros koncepcijos Lietuvoje peržiūra

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – įvertinti realų Lietuvos verslo sektorių ir aukštojo mokslo institucijų poreikį industrinei doktorantūrai bei pasiūlyti galimus sprendimus bendradarbiavimo stiprinimui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos energetikos sektoriaus atsparumo stiprinimas efektyviai naudojant NATO, ES ir Baltijos jūros regiono instrumentus

LR užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – parengti strategines rekomendacijas, skirtas Lietuvos energetikos sektoriui paremti, optimizuojant ES, NATO ir regioninių instrumentų panaudojimą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.