Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Jaunimo reikalų agentūra

Lytiškumo ugdymo sklaida Lietuvoje

2023 m. kovo 6 d. - 2023 m. rugsėjo 6 d.

Problema

Lietuva,  būdama Europos Sąjungos (ES) nare, yra įsipareigojusi laikytis ES gairių ir politikos lytiškumo ugdymo srityje. ES pripažįsta lytiškumo ugdymo svarbą ir skatina valstybes nares diegti lytiškumo ugdymą savo švietimo sistemose ir užtikrinti, kad šis ugdymas būtų nuoseklus, patikimas, kokybiškas ir lytiškumo ugdymo politika būtų grindžiama pagrindiniais principais įtvirtintais ES teisės aktuose ir politiniuose dokumentuose, tokiuose kaip:

Lietuvoje lytiškumo ugdymas yra įtraukiamas į bendrąją švietimo programą nuo 2007 metų. Šio ugdymo turinys ir metodai gali skirtis priklausomai nuo mokyklų, mokytojų ir vietos bendruomenių. Nacionalinio švietimo gairės apima tokias temas, kaip lytinė ir reprodukcinė sveikata, kontracepcija ir šeimos planavimo metodai, lyčių lygybė, seksualinio priekabiavimo prevencija. Šios temos būna įtraukiamos į įvairius mokomuosius dalykus (pvz., biologija, etika ir kt.) arba organizuojamos specialios edukacinės programos, pritaikant ugdymo turinį prie jaunuolių raidos lygio bei poreikio.

Visgi lytiškumo ugdymas išlieka jautri ir diskutuotina tema. To priežastimi gali būti:

  • lytiškumo ugdymo programų ir turinio ribojimai dėl įvairių veiksnių, įskaitant, politinius sprendimus, ideologiją, švietimo sistemos trūkumus;
  • mūsų visuomenėje temos, susijusios su lytiškumu, vis dar yra laikomos tabu ir jomis gali būti sunku viešai kalbėti. Tai gali užkirsti kelią atviroms ir informuotoms diskusijoms apie lytinę ir reprodukcinę sveikatą bei lyčių lygybę;
  • sociokultūriniai įpročiai ir konservatyvios nuostatos gali prisidėti prie šių temų vengimo ar jų ignoravimo;
  • Katalikų bažnyčios, turinčios didelę įtaką visuomenės ir švietimo srityje, nuostatos, apie seksualumą ir lytiškumą, gali būti prieštaringos ir sunkiau besikeičiančios priimant naujus požiūrius ir galimas praktikas lytiškumo ugdymo sklaidoje;
  • Nepakankamas poreikio ir svarbos suteikimas lytiškumo ugdymui, kaip smurto prevencijai, teigiamam savo kūno priėmimui, gebėjimui brėžti ribas santykiuose, bendravimo įgūdžiams ir kt.

Norint įveikti šiuos iššūkius, būtina vykdyti  visuomenės informavimą ir švietimą, skatinti atvirą ir sveiką diskusiją apie lytinę ir reprodukcinę sveikatą, lyčių lygybę bei lytiškumo ugdymą.

Tikslas

Tad šio projekto tikslas – įgalinti dirbančius su jaunimu įgyvendinti visuminį lytiškumo ugdymą.

Projekto eiga

2023/04/17

Konsultacija su jaunimo darbuotojais apie lytiškumo ugdymo poreikį darbe su jaunimu

2023/04/19

Lytiškumo ugdymo mokymų organizavimo tvarkos aprašas

2023/06/30

Viešosios konsultacijos su lytiškumo ugdymo veikėjais (Informacija pateikiama situacijos apžvalgoje)

2023/08/08

Jaunimo darbuotojų lytiškumo ugdymo pilotinių mokymų apžvalga

2023/08/10

Jaunimo įgalinimas per lytiškumo ugdymą. Dirbtuvių su jaunimu įgyvendinimas;

2023/08/29

Lytiškumo ugdymo situacijos apžvalga: Orientyras lytiškumo ugdyme

2023/09/06

Rezultatų pristatymas

Projekto failai

Dalyviai

2022/23
Deimantė Adamonė
Deimantė Adamonė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žaliųjų inovacijų plėtra į užsienį pasitelkiant vystomojo bendradarbiavimo instrumentus

LR Užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – suformuoti žaliųjų inovacijų plėtros į šalių partnerių rinkas per vystomojo bendradarbiavimo priemones modelį, kuris remsis unikaliu Lietuvos finansinių mechanizmų verslui remti klimatu, prisidės prie ekonominės diplomatijos tikslų įgyvendinimo, skatins žaliųjų produktų eksportą ir turės poveikį įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus.

Dalyviai: Aušra Raulušonytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė