Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisPanevėžio miesto savivaldybė
Inovacijų plėtra regionuose: Panevėžio regiono specializaciją koordinuojančios organizacijos veiklos galimybių analizė ir įveiklinimas
Problema
Pramonės sektoriuje sukuriama 28,6 % Panevėžio regiono bendrojo vidaus produkto – tai daugiau nei Lietuvos vidurkis (LSD, 2015). Vien apdirbamosios gamybos įmonių skaičius regione siekia beveik 600, o jose dirba ketvirtis regiono gyventojų (LSD, 2018). Tam, kad išliktų konkurencingos, šios įmonės privalo skirti dėmesio inovacijoms. Gamybos modernizavimas diegiant inovatyvias automatizavimo ir skaitmeninimo technologijas yra neatsiejama pasaulyje vykstančių pramonės procesų pokyčių, vadinamų ketvirtąja pramonės revoliucija arba Pramone 4.0, dalis.
Šiuo metu daugiau nei pusėje Panevėžio regiono apdirbamosios gamybos įmonių dominuoja rankų darbas arba pradėti automatizuoti ir skaitmeninti tik pagrindiniai įmonių procesai. Nuo to, kaip sėkmingai įmonėms pavyks šią situaciją pakeisti ir prisitaikyti prie pasaulinių pramonės procesų pokyčių, priklauso Panevėžio regiono išsivystymas: eksporto apimtys, darbo vietų skaičius, darbo užmokestis, regiono įvaizdis. Statistika rodo, kad vidutinis darbo užmokestis Panevėžio regione šiuo metu sudaro tik 88 % šalies vidurkio, o vidutinės namų ūkio pajamos vienam asmeniui nesiekia minimalios sumos reikalingos įprastiems poreikiams patenkinti (LSD, 2017; LSD, 2018). Šie rodikliai turi skaudžių pasekmių: tik 27,7 % gyventojų teigiamai vertina Panevėžio įvaizdį, o per paskutiniuosius 15 metų regionas neteko net 25 % gyventojų (Ucinavičiūtė ir Papiestienė, 2017; MOSTA, 2017).
Sustiprinti pramonę užtikrinant efektyvią inovacijų plėtrą regione dabar kaip niekad svarbu. Panevėžio regionas tą pabrėžė pasirinkęs robotiką ir automatizavimą kaip vieną iš regiono specializacijos krypčių, taip pat įsteigęs Pramonės 4.0 vystymo patarėjų tarybą ir parengęs Pramonės 4.0 vystymo strategiją. Kita vertus, Panevėžio regione vykdytos konsultacijos su suinteresuotomis šalimis parodė, kad to nepakanka – pasirinktai specializacijai vystyti reikalinga ir koordinacinė organizacija. Ji turėtų užtikrinti verslo, švietimo ir mokslo institucijų, viešojo sektoriaus bendradarbiavimą bei kokybišką regiono specializacijos vystymo koordinavimą.
Tikslas
Remiantis konsultacijomis su suinteresuotomis šalimis, parengti Panevėžio regiono specializacijos vystymo ir koordinavimo modelį bei pradėti jį įgyvendinti.
Projekto eiga
2019/04/28
Atlikta esamos situacijos ir gerųjų praktikų analizė
2019/06/16
Surengtas viešosios konsultacijos ciklas dėl regiono specializacijos vystymo ir koordinavimo modelio
2019/07/07
Pateiktos rekomendacijos dėl regiono specializacijos įgyvendinimo užtikrinimo
2019/08/04
Parengtas specializacijos vystymo ir koordinavimo modelis
2019/09/01
Pasirašytas ketinimų protokolas dėl savivaldybių bendradarbiavimo vystant regiono specializaciją
Projekto failai
Rezultatas