Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Inovacijų agentūros steigimo ir funkcionavimo modelio sukūrimas

2019 m. kovo 8 d. - 2019 m. rugsėjo 8 d.

Problema

Pagal OECD (2007), Inovatyvus verslas sukuria daugiau darbo vietų ir plečiasi didesniais tempais nei tradicinis verslas, todėl sėkmingas inovacijų taikymas versle tiesiogiai įtakoja spartų šalies ekonominį augimą. Siekdamos centralizuoto ir efektyvaus inovacijų ekosistemos vystymo valstybės visame pasaulyje steigia Inovacijų agentūras – įstaigas, atsakingas už inovatyvių idėjų, produktų ir paslaugų vystymą.

Į tokios agentūros steigimo būtinybę Lietuvoje atkreipė dėmesį jau ne viena išorinių ekspertų pateikta ataskaita (pvz. OECD, European Commision, International Monetary Fund ). Tuo tarpu tokios institucijos atsiradimo svarbą yra įvertinusi ir dabartinė Vyriausybė, Inovacijų agentūros steigimą įteisinusi XIII-1414 Lietuvos Respublikos Technologijų ir inovacijų įstatyme.

Inovacijų agentūros sėkmė priklauso nuo daugybės faktorių – pradedant šalies inovacijų ekosistemos įvertinimu ir turimos infrastruktūros įveiklinimu, baigiant drąsia vizionieriška lyderyste, atliepiančia tiek vietinės, tiek ir globalios ateities rinkos poreikius. Kaip teisingai pastebėjo Alex Glennie ir Kirsten Bound savo tyrime (2016) – ,,Inovacijų įstatymai turi apibrėžti tokius veiksnius, kurie leistų sukurti produktus ir technologijas, kurie dar neįsivaizduojami, užpildyti rinkas, kurios dar neegzistuoja, naudojant verslo modelius, kurie dar tik bus sukurti“. Tai iliustruoja didelį neapibrėžtumą ir aukštas rizikas, kurios neišvengiamos, investuojant į ateities produktus ir bandant numatyti jų aktualumą ilgalaikėje perspektyvoje. Idealiu atveju, inovacijų agentūros turėtų prisiimti tokias rizikas ir suteikti verslui galimybę išpildyti drąsias vizijas, potencialiai sukursiančias aukštą pridėtinę vertę šalies konkurencingumui didinti tarptautiniame kontekste.

Šio projekto tikslas – paruošti išsamią analizę, siekiant atsakyti į kertinius klausimus apie lietuviškos inovacijų agentūros steigimą: Kokia ji turėtų būti? Kokia jos sąranga, veikimo modelis ir pagrindiniai veiklos principai, kokius žmones ji turėtų burti ir kokias idėjas atstovauti? Galų gale – kokią įtaką ji turėtų Lietuvos ekonomikai, socialinei ir kultūrinei gerovei bei kokią ateitį ji padėtų sukurti?

Tikslas

Paruošti labiausiai Lietuvos kontekstui tinkančios Inovacijų agentūros veikimo modelio ir struktūros bei veiklos principų analizę. Remiantis analizės išvadomis pateikti pasiūlymą Lietuvos Ekonomikos ir inovacijų ministerijai dėl steigiamos Inovacijų agentūros funkcionavimo.

Projekto eiga

2019/05/13

Paruošta esamos situacijos analizė

2019/05/31

Parengta užsienio šalių gerosios praktikos dėl inovacijų agentūrų funkcionavimo modelių analizė

2019/07/15

Atlikta viešoji konsultacija su savo srities profesionalais

2019/08/01

Parengto pirminio modelio pristatymas ir atgalinio ryšio gavimas iš suinteresuotų šalių

2019/09/05

Inovacijų agentūros modelio pristatymas Lietuvos Respublikos Vyriausybėje

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 5 d.

Gamtinių veiksnių potencialo išnaudojimas stiprinant Lietuvos sveikatinimo turizmo infrastruktūrą

LR Ekonomikos ir inovavijų ministerija

Projekto tikslas – identifikuoti optimaliausią sveikatinimo turizmo infrastruktūrą Lietuvoje, kuri išnaudotų šalies gamtinius gydomuosius veiksnius ir išteklius bei pritrauktų didesnius turistų srautus iš užsienio valstybių ir Lietuvos, taip užtikrinant didžiausią ekonominę grąžą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 5 d.

Darnaus judumo indekso kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – sukurti Darnaus judumo indekso metodologiją, leisiančią įvertinti Lietuvos savivaldybes pagal darnaus judumo pažangą ir palyginti jas su kitomis ES šalimis bei tarp pačių Lietuvos savivaldybių.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 5 d.

Žaliųjų technologijų vystymo iššūkiai ir bendruomenių palaikymo stiprinimas Lietuvoje

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – sukurti bendruomenių įsitraukimo ir palaikymo stiprinimo modelį vystant energetinius žaliųjų technologijų investicinius projektus Lietuvoje.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žaliųjų įgūdžių stiprinimas ir vystymas Lietuvoje atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius

LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Projekto tikslas – parengti rekomendacijas, kaip skatinti žaliųjų įgūdžių ugdymą atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

NATO sąjungininkų karių Lietuvoje gerovės indekso sukūrimas

LR krašto apsaugos ministerija

Projekto tikslas – sukurti Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų karių gerovės indeksą kaip įrankį, padėsiantį įvertinti ir karinius (tarnybinius), ir civilinius sąjungininkų karių Lietuvoje poreikius.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.