Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Problema

Lietuvos visuomenė viena sparčiausiai senėjančių Europoje. Populiacijos senėjimas yra reikšmingas iššūkis visuomenei, o šalies darbo rinka iki šiol dar nebuvo susidūrusi su tokiu darbo jėgos mažėjimu. Remiantis Eurostato prognozėmis, iki 2045-ųjų beveik pusė Lietuvos gyventojų bus 65 metų ir vyresni, o 2065-aisiais Lietuva taps seniausia visuomene Europoje: 100-ui 15–64 metų gyventojų teks 67,8 65 metų ir vyresnių asmenų. Tai reiškia, kad per šį laikotarpį darbingo amžiaus gyventojų skaičius Lietuvoje susitrauks 40 proc., o tai skatina ieškoti papildomų produktyvumo resursų.  

Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (toliau – EBPO) skaičiavimais, apie 11 proc. darbų Lietuvoje įvardyti kaip turintys didelę automatizavimo riziką, o dirbtinis intelektas (DI) ateityje palies apie 70 proc. darbų, tame tarpe 40 proc. pozicijų padidindamas užduočių atlikimo greitį daugiau nei dvigubai. EBPO ir kai kurių mokslininkų skaičiavimu, DI 20 metų laikotarpyje turi potencialą padidinti produktyvumą daugiau nei 44 proc.  

Atsižvelgiant į šiuos duomenis, galima daryti prielaidą, kad naujosiomis technologijomis grįsta automatizacija turi potencialą kompensuoti mąžtančią darbo jėgą, padidinti esamą jos našumą ir tokiu būdu prisidėti prie gyventojų gerovės kūrimo net ir mažėjant darbuotojų skaičiui. 

Siekiant sušvelninti mažėjančio darbingo amžiaus gyventojų skaičiaus poveikį darbo rinkai, pirmiausia reikia įvertinti, kokias darbo vietas ar kompetencijas galima būtų automatizuoti, kuriose profesinėse srityse darbo jėga senėja sparčiausiai, koks yra automatizavimo ir šių sričių santykis, santykis tarp automatizavimo ir sparčiausiai senėjančios darbo jėgos profesijų, kokius geruosius praktinius pavyzdžius taiko pažangiausios pasaulio šalys. Turėdami šiuos duomenimis, galėsime identifikuoti, kokių viešosios politikos priemonių reikėtų imtis jau dabar.  

Tikslas

Projekto tikslas pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 

Projekto eiga

2024/10/30

Suinteresuotųjų šalių įtraukimas

2024/11/08

Senėjančių profesijų identifikavimo tyrimas

2024/11/25

Situacijos apžvalga

2024/12/13

Sėkmingų užsienio praktikų atvejų apžvalga

2025/01/30

Projekto rezultatų pristatymai

2025/02/28

Parengtos projekto rekomendacijos

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelio kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – kartu su Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės komanda parengti vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelį numatant reikiamus teisėkūros, organizacinės ir koordinacinės atsakomybės, kompetencijų vystymo, technologinius bei reikiamo biudžeto aspektus.