Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisVšĮ „Investuok Lietuvoje“
Tiesioginių užsienio investicijų į gamybos sektorių efektyvinimas
Problema
Kiekvienos valstybės tikslas, tarp jų ir Lietuvos – skatinti šalies ekonomikos augimą ir plėtrą. Mokslininkų teigimu, vienas iš didžiausių šalies ūkio augimo veiksnių yra tiesioginės užsienio investicijos (TUI). TUI sukuria tarpvalstybinius ryšius, kurie turi įtakos technologijų, mokslo, žmogiškojo kapitalo bei regionų plėtrai.
Gamybos sektorius Lietuvoje sudaro 19% šalies bendrojo vidaus produkto. 2018 metais jame dirbo 219 700 Lietuvos gyventojų, 24% iš jų dirbo užsienio kapitalo įmonėse (Lietuvos statistikos departamentas, 2018). Vien tik per paskutinius 4 metus Lietuvoje įvyko 66 TUI projektai gamybos srityje sukūrę 9 293 darbo vietas (FDi Markets, 2019). Palyginus su Centrinės ir Rytų Europos (CRE) regiono šalimis, per paskutinius 5 metus, Lietuva pritraukė daugiausia plyno lauko projektų gamybos srityje vienam gyventojui. Ir nors pramonės sektorius kasmet tolygiai auga, Lietuvos rinkos prisotinimo lygis vis dar yra vienas žemesnių CRE regione.
Development Counsellors International agentūros 2014 metais vykdytoje apklausoje investicijų pritraukimo agentūrų (IPA) veiklos sritys nurodytos kaip 2 iš 4 svarbiausių priežasčių investuotojams pasirenkant naują šalį įmonės plėtrai. 365 investavusios įmonės nurodė, kad jų sprendimą nulėmę veiksniai buvo pasirinktos šalies matomumas leidiniuose ir susitikimai su IPA atstovais. VšĮ Investuok Lietuvoje yra Lietuvos investicijų pritraukimo agentūra. Ši organizacija per paskutinius keturis metus pritraukė pusę visų Lietuvą pasiekusių gamybinės veiklos TUI projektų.
Tyrimų duomenimis, vienas iš IPA sėkmingos veiklos faktorių yra organizacijos strategija. Pirmenybės teikimas šalies sektoriams, turintiems daugiausią galimybių pritraukti užsienio kapitalą, daro didžiausią teigiamą įtaką IPA veiklos rodikliams. Lietuvos gamybinio sektoriaus veiklos sričių prioritizavimas Investuok Lietuvos veikloje leidžia veiksmingiau paskirstyti laiko ir žmogiškuosius resursus siekiant pritraukti investicijas į pramonės nišas. Tačiau, efektyviam gamybinės veiklos sričių prioritizavimui svarbu ne tik įvardinti šalies stipriausias pramonės nišas ir sekti vykstančias TUI, bet ir pažinoti šalių su kuriuomis konkuruojama dėl investicinių projektų vertės pasiūlymus ir stebėti ateities pramonės tendencijas.
Lietuvos banko duomenimis, Lietuvos ekonomika šiais metais augo sparčiau nei tikėtasi – 3.7%, tačiau užsitęses pasaulinės ekonomikos neapibrėžtumo laikotarpis gali lemti šalies augimo sulėtėjimą ateinantiems metams. Šiame pasauliniame kontekste, Lietuvai yra ypatingai svarbu efektyviai išnaudoti gamybinės veiklos pranašumus konkuruojant su kitomis regiono šalimis dėl tiesioginių užsienio investicijų.
Tikslas
Parengti Lietuvos gamybos esamos situacijos, ateities tendencijų ir konkurencingumo analizę, siekiant įvertinti Lietuvos galimybes pritraukiant TUI projektus ateityje.
Projekto eiga
2019/11/15
Atlikta pasaulinė TUI gamybos projektų tendencijų analizė
2020/01/15
Gamybos nišos aktualios Lietuvos investicinei aplinkaiNustatytos didžiausias TUI pritraukimo galimybes turinčios gamybos nišos
2019/02/15
Atlikus kokybinius interviu su pramonės, švietimo ir ekonomikos atstovais pristatytas Lietuvos gamybos nišų augimo tyrimas
2020/02/27
Pristatytas potencialiausių gamybos nišų konkurencinio pranašumo TUI pritraukimui įvertinimas ir rekomendacijos jo didinimui
Projekto failai
Rezultatas