Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Sveikatos duomenų prieinamumas

2020 m. rugsėjo 7 d. - 2021 m. kovo 5 d.

Problema

Šiuo metu Lietuvoje per mėnesį sukaupiama 3,5 mln. elektroninių klinikinių dokumentų. Pavyzdžiui, per 2019 metus į Nacionalinę medicininių vaizdų archyvavimo ir mainų informacinę sistemą buvo pateikta apie 1,8 mln. diagnostinių tyrimų, o iki 2020 m. ši saugykla turėjo sukaupusi apie 4 mln. diagnostinių tyrimų.  Šių duomenų pirminis surinkimo tikslas yra pavyzdžiui, sveikatos priežiūros paslaugų teikimas, sveikatos sistemos administravimas, moksliniai tyrimai ir kt.

Surinktų sveikatos duomenų tolesnis naudojimas kitiems tikslams yra laikomas antriniu naudojimu. Antrinis sveikatos duomenų naudojimas padeda efektyviau tirti ligas ir ieškoti jų gydymo būdų, užtikrinti aukštesnės kokybės sveikatos priežiūros paslaugas, geresnį sveikatos priežiūros įstaigų administravimą ir kaštų valdymą, lengvesnį mokslinių tyrimų vykdymą, lengviau numatyti naujų gydymo ir medicinos priemonių, vaistų poreikį bei kurti naujus ar iš esmės patobulinti produktus ar procesus.

Lietuvos gyvybės mokslų srityje veikia 43 startuoliai, o industrijos dalis šalies BVP, yra 0,87 %. Tikimasi, jog 2024 m. ši dalis pakiltų iki 2,5%, o 2030 m. būtų 5%. Siekiama, jog veikiančių gyvybės mokslų industrijos startuolių skaičius 2024 m. būtų 125, o 2030 m. – 250. Taip pat, Lietuvos tikslas yra pasiekti 7-ą vietą 2030-aisiais Europos Sąjungoje pagal skaitmeninės ekonomikos ir visuomenės indeksą (DESI) (Lietuva 2020-aisiais yra 14-oje vietoje). Be ekonominių rodiklių, pažymėtina jog Lietuva yra pirma Europos Sąjungoje pagal mirčių skaičių nuo išvengiamų priežasčių (tokių kaip širdies ligos, incidentai, su alkoholiu susijusios ligos, plaučių vėžys, insultas)​. Taikant veiksmingą intervenciją ir savalaikį sveikatos priežiūros paslaugų teikimą per metus būtų galima išgelbėti 14 500 gyvybių.

Sukauptų sveikatos duomenų pakartotinis panaudojimas prisidėtų prie minėtų ekonominių tikslų ir gerintų sveikatos paslaugų teikimo efektyvumą.

Deja, Lietuvoje nėra sudarytos tinkamos  sąlygos sėkmingam sukauptų sveikatos duomenų antriniam panaudojimui, nesama apibrėžtos strategijos ir vientisos institucijų praktikos ar techninių bei profesinių kompetencijų teikti sveikatos duomenis saugiam antriniam panaudojimui. Svarbu paminėti ir probleminį aspektą susietą su visuomenės nuomone – lyginant tarp Europos Sąjungos šalių, Lietuvos gyventojai yra labiausiai susirūpinę dėl savo sveikatos duomenų privatumo ir saugumo. Tokį susirūpinimą išreiškė 60-80 procentų apklaustųjų. Dėl šių priežasčių mokslo ir verslo subjektams siekiantiems gauti sveikatos duomenis antriniam panaudojimui kyla didelių sunkumų.

Išsprendus sveikatos duomenų antrinio panaudojimo prieinamumo problemas Lietuvoje būtų paskatinta gyvybės mokslų industrijos ir mokslinė plėtra taip išnaudojant kaupiamų sveikatos duomenų potencialą mokslinei ir ekonominei šalies raidai bei bus realizuota galimybė tapti viena iš pirmaujančių šalių Europoje žengusių link antrinio sveikatos sistemų duomenų pakartotinio naudojimo įgalinimo mokslo ir inovacijų tikslais.

Tikslas

Išanalizuoti antrinio sveikatos duomenų panaudojimo problematiką Lietuvoje ir remiantis atliktu pilotiniu bandymu bei užsienio gerąja praktika parengti rekomendacijas antriniam sveikatos duomenų panaudojimo modeliui.

Projekto eiga

2020/09/29

Atlikta gerųjų užsienio šalių praktikų analizė

2020/10/23

Išanalizuota esama situacija Lietuvoje ir atliktas suinteresuotų šalių poreikių vertinimas

2020/11/13

Paruoštas pilotinio bandymo modelis

2020/12/18

Atlikti parengiamieji darbai bei inicijuotas pilotinis bandymas

2020/01/22

Atlikta konsultacija dėl pakartotinio duomenų teikimo modelio Lietuvoje

2020/02/26

Parengta ir paviešinta rekomendacija sveikatos duomenų prieinamumui gerinti

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Industrinės doktorantūros koncepcijos Lietuvoje peržiūra

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – įvertinti realų Lietuvos verslo sektorių ir aukštojo mokslo institucijų poreikį industrinei doktorantūrai bei pasiūlyti galimus sprendimus bendradarbiavimo stiprinimui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos energetikos sektoriaus atsparumo stiprinimas efektyviai naudojant NATO, ES ir Baltijos jūros regiono instrumentus

LR užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – parengti strategines rekomendacijas, skirtas Lietuvos energetikos sektoriui paremti, optimizuojant ES, NATO ir regioninių instrumentų panaudojimą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.