Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Stipresnių nevyriausybinių organizacijų link: NVO Fondo biudžeto didinimas

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Problema

Aktyvi pilietinė visuomenė yra stiprios valstybės pamatas. Kuo stipresnės nevyriausybinės organizacijos (NVO), tuo geriau gali būti išgirstas bei atlieptas Lietuvos gyventojų požiūris. Pilietinės visuomenės organizacijų tvarumo indekso duomenimis, NVO sektoriaus situacija Lietuvoje pamažu gerėja, tačiau instituciniai organizacijų gebėjimai išlieka silpni. Dauguma Lietuvos NVO neturi reikalingų finansinių resursų, kurie galėtų būti skiriami institucinių gebėjimų stiprinimui taip užtikrinant sklandžią organizacijų veiklą ne tik esamuoju metu, bet ir jų stiprėjimą, augimą ir plėtrą vidutiniu bei ilguoju laikotarpiu.

Siekiant įgalinti nevyriausybines organizacijas tvariau planuoti savo veiklą, 2020 metais buvo įsteigtas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos administruojamas Nevyriausybinių organizacijų fondas (NVO Fondas), kurio tikslas – stiprinti NVO institucinius gebėjimus, investuoti į sektorių užtikrinant patikimų valstybės partnerių tvarų vystymąsi. Viena iš pagrindinių Fondo finansavimo krypčių – konkurso būdu nevyriausybinėms organizacijoms skiriamos lėšos jų plėtros politikos formavimui ir įgyvendinimui. Svarbu pabrėžti, jog, priešingai nei daugelis kitų nevyriausybinėms organizacijoms lėšas skirstančių viešojo sektoriaus programų ar fondų, NVO Fondo skiriamas finansavimas yra orientuotas būtent į organizacijų kompetencijų ir gebėjimų stiprinimą, o ne einamosios veiklos kaštų padengimą.

Pastarųjų metų Fondo konkursų paraiškų statistika atskleidžia, jog dabartinis Fondo biudžetas yra nepakankamas patenkinti esamą ir būsimą finansavimo poreikį. 2023 metais iš 278 gautų paraiškų NVO instituciniams gebėjimams stiprinti finansuotos tik 79 (t. y. vos daugiau nei ketvirtadalis – 28 proc. nuo visų gautų paraiškų). Net 50 NVO paraiškų, atitikusių visus reikalavimus ir ekspertų įvertintų kaip geriausios kokybės, turėjo „likti už brūkšnio“ rezervinių projektų sąrašuose ir negalėjo būti finansuotos. Dabartinis NVO Fondo biudžetas, kuris 2023 metais siekė 2,9 mln. Eur., nėra proporcingas poreikiui atsižvelgiant į valstybės keliamus tikslus NVO sektoriaus stiprinimo srityje. 

Norint pasiekti reikšmingų ir ilgalaikių pokyčių stiprinant Lietuvos nevyriausybinio sektoriaus institucinius gebėjimus, reikia siekti, jog NVO Fondo teikiama tikslinė pagalba taptų prieinama kuo didesniam skaičiui organizacijų. Tam būtina didinti NVO Fondo biudžetą ieškant inovatyvių finansavimo sprendimų.

Sprendžiama problema: nepakankamas Fondo biudžetas finansuoti NVO pateiktoms institucinio stiprinimo paraiškoms bei kitoms veikloms, tokioms kaip tyrimai ar mokymai, skirtoms NVO gebėjimų stiprinimui. 

Tikslas

Projekto tikslas – pasiūlyti inovatyvius sprendimus, kaip padidinti NVO Fondo lėšomis finansuojamų projektų skaičių bei rasti būdų, kaip finansuoti kitas NVO Fondo veiklas ir pateikti veiksmų planą.

Projekto eiga

2024/05/02

Susitikimas su ministre, projekto tikslo ir eigos pristatymas

2024/05/23

Esamos situacijos analizė

2024/06/28

Užsienio šalių gerųjų praktikų analizė

2024/07/29

Teisinės konsultacijos su 13-os skirtingų organizacijų bei institucijų atstovais (-ėmis)

2024/08/26

Atvejo analizės pristatymas Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos NVO plėtros skyriui

2024/08/29

Projekto rezultatų pristatymas ministro kabinetui

2024/09/03

Rekomendacijų pateikimas

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 5 d.

Gamtinių veiksnių potencialo išnaudojimas stiprinant Lietuvos sveikatinimo turizmo infrastruktūrą

LR Ekonomikos ir inovavijų ministerija

Projekto tikslas – identifikuoti optimaliausią sveikatinimo turizmo infrastruktūrą Lietuvoje, kuri išnaudotų šalies gamtinius gydomuosius veiksnius ir išteklius bei pritrauktų didesnius turistų srautus iš užsienio valstybių ir Lietuvos, taip užtikrinant didžiausią ekonominę grąžą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 5 d.

Darnaus judumo indekso kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – sukurti Darnaus judumo indekso metodologiją, leisiančią įvertinti Lietuvos savivaldybes pagal darnaus judumo pažangą ir palyginti jas su kitomis ES šalimis bei tarp pačių Lietuvos savivaldybių.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 5 d.

Žaliųjų technologijų vystymo iššūkiai ir bendruomenių palaikymo stiprinimas Lietuvoje

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – sukurti bendruomenių įsitraukimo ir palaikymo stiprinimo modelį vystant energetinius žaliųjų technologijų investicinius projektus Lietuvoje.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žaliųjų įgūdžių stiprinimas ir vystymas Lietuvoje atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius

LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Projekto tikslas – parengti rekomendacijas, kaip skatinti žaliųjų įgūdžių ugdymą atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

NATO sąjungininkų karių Lietuvoje gerovės indekso sukūrimas

LR krašto apsaugos ministerija

Projekto tikslas – sukurti Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų karių gerovės indeksą kaip įrankį, padėsiantį įvertinti ir karinius (tarnybinius), ir civilinius sąjungininkų karių Lietuvoje poreikius.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.