Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Skaitmeninė ekonomika Lietuvoje: metodologijos kūrimas ir pirminė analizė

2018 m. rugsėjo 6 d. - 2019 m. kovo 8 d.

Problema

Nuo maisto užsisakymo internetu iki dirbtinio intelekto startuolių, kuriančių medicinos inovacijas, nuo gyvenamosios vietos deklaravimo internetu iki dalijimosi ir platformų ekonomikos – visa tai telpa po žodžių junginiu skaitmeninė ekonomika. Dažnai apibrėžiama kaip skaitmeninių technologijų pagrindu kuriama ekonomika, ji kasmet sparčiai auga. Anot tarptautinių ekspertų, skaitmeninė ekonomiką išaugs nuo 15% iki beveik 25% pasaulio BVP iki 2025 metų. Prognozuojama, kad skaitmenizacija ir robotizacija panaikins 75mln. bet sukurs 133mln. darbo vietų. Tad skaitmeninė ekonomika atveria daug galimybių, tačiau nevaldomas skaitmenizavimas gali tik dar labiau padidinti nelygybę tarp žmonių, miestų bei padidinti piliečių nepasitikėjimą valdžia. Kokį pokyčių kelią pasirinks Lietuva – tvarų ir integracinį augimą ar didėjančią skaitmeninę atskritį?

Tam, kad pasirinktume teisingą kelią bei strategiją, pirma turime žinoti, ką šiuo metu turime. Skaitmeninės ekonomikos šalys-lyderės, tokios kaip Danija, Naujoji Zelandija ar Suomija, investuoja į savo šalies tyrimus, bando suprasti skaitmeninės ekonomikos poveikį BVP, pridėtinei vertei, ekonominiam augimui, bei galimybes susijusias su skirtingomis skaitmeninės ekonomikos sritimis, tokiomis kaip didieji duomenys ar dirbtinis intelektas. Šiuo metu Lietuvoje rodikliai apie IT panaudojimą įmonėse, namų ūkiuose bei viešąjame sektoriuje yra renkami, tačiau holistinė skaitmeninės ekonomikos apžvalga, kuri įtrauktų ne tik IT sektorių, bet ir skaitmeninėmis technologijomis įgalintas kitas industrijas, tai pat skaitmenizavimo įtaką žmonių gerovei, verslų našumui, bendrą skaitmeninės ekonomikos įtaką ekonominiams rodikliams, šiuo metu nėra naudojama priimant sprendimus, nors galėtų padėti kurti įrodymais grįstą viešąją politiką ir nusistatyti mūsų judėjimo kryptį. Skaitmeninė ekonomika mažoms šalims sukuria galimybę konkuruoti tarptautinėje arenoje, tad ir mes galėtume sėkmingai panaudoti skaitmeninę ekonomiką šalies vystymuisi ir tapti šios srities lyderiais.

Tikslas

Bendradarbiaujant su viešojo sektoriaus analitikais, verslo bei universitetų atstovais, parengti skaitmeninės ekonomikos skaičiavimo metodologiją, kurią sudarytų kiekybiniai skaitmeninės ekonomikos rodiklių, BVP dalies bei pridėtinės vertės skaičiavimai, ir kokybinis tyrimas pasirinktų skaitmeninės ekonomikos sričių. Pagal metodologiją tuomet bus paruošta analizė, apibendrinanti pasaulines tendencijas, Lietuvos stipriąsias bei silpnąsias sritis skaitmeninėje ekonomikoje. Metodologija ir analizė padės toliau kurti įrodymais grįstą viešąją politikią, kuri galės užtikrinti, kad Lietuva yra pasiruošus ateities pokyčiams

Projekto eiga

2018/10/22

Atlikta tarptautinių analizių ir užsienio praktikų apžvalga

2018/11/12

Atlikta esamos situacijos analizė

2019/01/30

Atliktos konsultacijos metodiniais klausimais

2019/02/14

Paruošta skaitmeninės ekonomikos klasifikacijos ir skaičiavimų metodologija

2019/02/14

Paruošta skaitmenizacijos indekso metodologija

2019/03/01

Atlikti skaitmeninės ekonomikos Lietuvoje skaičiavimai ir analizė (pagal skaitmeninės ekonomikos klasifikacijos metodologiją)

2019/03/08

Atlikti skaitmenizacijos indekso skaičiavimai ir analizė

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos energetikos sektoriaus atsparumo stiprinimas efektyviai naudojant NATO, ES ir Baltijos jūros regiono instrumentus

LR užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – parengti strategines rekomendacijas, skirtas Lietuvos energetikos sektoriui paremti, optimizuojant ES, NATO ir regioninių instrumentų panaudojimą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.