Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Regionų specializacija 2.0

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Problema

Lietuvos regioninė plėtra ir regionų specializacija, kaip vieni svarbiausių valstybės teritorinio vystymo aspektų, yra įtraukti į Lietuvos teritorijos bendrąjį planą „Lietuva 2030“, 2021–2030 m. nacionalinį pažangos planą ir Lietuvos regioninės politikos Baltąją knygą. Šiuose strateginiuose valstybės dokumentuose yra keliami tikslai ekonominę plėtrą regionuose vykdyti atsižvelgiant į sukauptą ekonominės veiklos potencialą, pasisakoma už aiškiai apibrėžtas regionų ekonomines specializacijas. Regionų specializaciją skatina ir ES sanglaudos politika bei Sumaniosios specializacijos koncepcija, kurios akcentuoja šios prieigos naudą regionų efektyvumui, atsparumui iššūkiams ir atskirties mažinimui.

Nepaisant to, Lietuvos regionų ekonominė specializacija nėra nuosekliai įgyvendinama: Lietuvos teritorinio vystymo strategijos nėra susietos su ekonomine specializacija, trūksta vizijos ir įrankių jos išpildymui, o dabartinė institucinė sąranga neduoda norimų rezultatų: vos dvi Lietuvos apskritys siekia Lietuvos BVP vienam gyventojui vidurkį, o didžiausią ir mažiausią gyvenimo kokybės indeksą turinčių savivaldybių įverčiai skiriasi daugiau nei du kartus.

Nors 2018-aisiais visos 10 Lietuvos apskričių pristatė savo specializacijos kryptis, šiandieninei regionų plėtros politikai trūksta tęstinumo, o ją reglamentuojantys planai supanašėję, mažai dėmesio skiriama verslo aplinkos gerinimo, ekonominės plėtros ir specializacijos klausimams. Tuo tarpu, Europos Komisija sako, kad išsikeltą regionų specializacijos strategijos įgyvendinimą stabdo menki vietos ir regiono administraciniai gebėjimai, nedidelė finansinė nepriklausomybė ar nepakankamos paskatos pritraukti investicijų ir kurti darbo vietas.

Tikslas

Projekto tikslas – sukurti duomenimis ir sėkmingais užsienio pavyzdžiais paremtą regionų specializacijos modelį, kurio įrankiai ir paskatos užtikrintų tikslingesnę ir tvaresnę regionų ekonominę plėtrą.

Projekto eiga

2024/10/30

Lietuvoje vykdomos regionų politikos analizė

2024/11/08

Užsienio regionų plėtros ir specializacijos praktikų analizė ir jos santrauka

2024/11/29

Ekspertinės diskusijos ir konsultacijos regionuose: probleminių sričių ir poreikių identifikavimas

2025/01/31

Siūlomų įrankių ir paskatų pristatymas suinteresuotoms šalims

2025/02/28

Parengtas ekonominės specializacijos modelis

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.