Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Vyriausybės kanceliarija

Pasiūlymai Lietuvos atsparumo hibridinėms grėsmėms stiprinimui

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

Hibridinės karo formos – tai kibernetinės atakos, dezinformacija, valstybės ir kariuomenės prestižo žlugdymas. Turinčios tokią pat griaunamąją galią, kaip konvencinis karas, hibridinės karo formos kelia itin didelę grėsmę šalių nacionaliniam saugumui.

Lietuvos pažeidžiamumas tokio tipo grėsmėms yra matomas trimis aspektais: 1) kibernetinių atakų, turinčių socialinės inžinerijos požymių, pavojaus; 2) pažeidžiamos visuomenės informavimo priemonių kibernetinės erdvės; 3) žemo kibernetinio saugumo lygio.

2016 m. atpažinta ir sulaikyta 106 tūkst. elektroninių laiškų, siunčiamų krašto apsaugos sistemos adresatams, turinčių spec. socialinės inžinerijos požymių. Nacionalinis Kibernetinio saugumo centras (NKSC) savo 2016-ųjų metų metinėje kibernetinio saugumo ataskaitoje užfiksavo, kad tai yra beveik trigubai daugiau nei praėjusiais metais. Pastebėtas taip pat didelis susidomėjimas konkrečiomis Lietuvos valstybės institucijomis ir jų konfidencialia informacija.

Lietuvoje įvykdytos kibernetinės atakos prieš BNS, TV3, 15min., DELFI, Lietuvos žinios. 2016-2017 m. tendencija rodo, kad atakos prieš žiniasklaidą tampa vis kompleksiškesnės, ilgesnės ir labiau koordinuotos. Žiniasklaida yra pagrindinis ginklas prieš informacines atakas, taip pat tiek visuomenės, tiek Lietuvos strateginių partnerių užsienyje informavimo priemonė krizės/ karo atveju.

33% NKSC apklaustų organizacijų nėra išnagrinėję LR Vyriausybės 2016 m. balandžio 20d. Nutarimo Nr. 387 „Dėl organizacinių ir techninių kibernetinio saugumo reikalavimų, taikomų ypatingos svarbos informacinei infrastruktūrai ir valstybės informaciniams ištekliams, aprašo patvirtinimo“ suplanavę, kaip įgyvendins organizacinius reikalavimus.

Projekto metu Eglė ir Tadas sieks stiprinti Lietuvos atsparumą hibridinėms grėsmėms keliant darbuotojų kibernetinės higienos lygį, didinant žiniasklaidos kibernetinės erdvės saugumą ir užtikrinant organizacijų kibernetinio saugumo reikalavimų laikymąsi.

Tikslas

Parengti kibernetinio saugumo pagrindų testavimo sistemą valstybės tarnautojams, bendradarbiavimo sutartį tarp žiniasklaidos ir valstybės institucijų kibernetinio saugumo srityje ir rekomendacijas kibernetinių saugumo reikalavimų įmonėms optimizavimui.

Projekto eiga

2017/10/27

Padaryta esamos situacijos ir užsienio gerosios praktikos analizė

2017/11/20

Atliktos konsultacijos su valstybinėmis institucijomis ir privačiu sektoriumi numatytomis trimis projekto kryptimis

2018/01/29

Parengta kibernetinio saugumo organizacinių ir techninių reikalavimų efektyvumo analizė, pateikta Krašto apsaugos ministerijai

2018/02/19

Parengta bendradarbiavimo kibernetinio saugumo srityje sutartis, pateikta žiniasklaidos ir valstybės institucijų atstovams

2018/03/05

Parengta kibernetinio saugumo testavimo sistema valstybės tarnautojams

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje.