Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Vyriausybės kanceliarija

Pasiūlymai Lietuvos atsparumo hibridinėms grėsmėms stiprinimui

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

Hibridinės karo formos – tai kibernetinės atakos, dezinformacija, valstybės ir kariuomenės prestižo žlugdymas. Turinčios tokią pat griaunamąją galią, kaip konvencinis karas, hibridinės karo formos kelia itin didelę grėsmę šalių nacionaliniam saugumui.

Lietuvos pažeidžiamumas tokio tipo grėsmėms yra matomas trimis aspektais: 1) kibernetinių atakų, turinčių socialinės inžinerijos požymių, pavojaus; 2) pažeidžiamos visuomenės informavimo priemonių kibernetinės erdvės; 3) žemo kibernetinio saugumo lygio.

2016 m. atpažinta ir sulaikyta 106 tūkst. elektroninių laiškų, siunčiamų krašto apsaugos sistemos adresatams, turinčių spec. socialinės inžinerijos požymių. Nacionalinis Kibernetinio saugumo centras (NKSC) savo 2016-ųjų metų metinėje kibernetinio saugumo ataskaitoje užfiksavo, kad tai yra beveik trigubai daugiau nei praėjusiais metais. Pastebėtas taip pat didelis susidomėjimas konkrečiomis Lietuvos valstybės institucijomis ir jų konfidencialia informacija.

Lietuvoje įvykdytos kibernetinės atakos prieš BNS, TV3, 15min., DELFI, Lietuvos žinios. 2016-2017 m. tendencija rodo, kad atakos prieš žiniasklaidą tampa vis kompleksiškesnės, ilgesnės ir labiau koordinuotos. Žiniasklaida yra pagrindinis ginklas prieš informacines atakas, taip pat tiek visuomenės, tiek Lietuvos strateginių partnerių užsienyje informavimo priemonė krizės/ karo atveju.

33% NKSC apklaustų organizacijų nėra išnagrinėję LR Vyriausybės 2016 m. balandžio 20d. Nutarimo Nr. 387 „Dėl organizacinių ir techninių kibernetinio saugumo reikalavimų, taikomų ypatingos svarbos informacinei infrastruktūrai ir valstybės informaciniams ištekliams, aprašo patvirtinimo“ suplanavę, kaip įgyvendins organizacinius reikalavimus.

Projekto metu Eglė ir Tadas sieks stiprinti Lietuvos atsparumą hibridinėms grėsmėms keliant darbuotojų kibernetinės higienos lygį, didinant žiniasklaidos kibernetinės erdvės saugumą ir užtikrinant organizacijų kibernetinio saugumo reikalavimų laikymąsi.

Tikslas

Parengti kibernetinio saugumo pagrindų testavimo sistemą valstybės tarnautojams, bendradarbiavimo sutartį tarp žiniasklaidos ir valstybės institucijų kibernetinio saugumo srityje ir rekomendacijas kibernetinių saugumo reikalavimų įmonėms optimizavimui.

Projekto eiga

2017/10/27

Padaryta esamos situacijos ir užsienio gerosios praktikos analizė

2017/11/20

Atliktos konsultacijos su valstybinėmis institucijomis ir privačiu sektoriumi numatytomis trimis projekto kryptimis

2018/01/29

Parengta kibernetinio saugumo organizacinių ir techninių reikalavimų efektyvumo analizė, pateikta Krašto apsaugos ministerijai

2018/02/19

Parengta bendradarbiavimo kibernetinio saugumo srityje sutartis, pateikta žiniasklaidos ir valstybės institucijų atstovams

2018/03/05

Parengta kibernetinio saugumo testavimo sistema valstybės tarnautojams

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2017/18
Tadas Jakštas
Tadas Jakštas

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žaliųjų inovacijų plėtra į užsienį pasitelkiant vystomojo bendradarbiavimo instrumentus

LR Užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – suformuoti žaliųjų inovacijų plėtros į šalių partnerių rinkas per vystomojo bendradarbiavimo priemones modelį, kuris remsis unikaliu Lietuvos finansinių mechanizmų verslui remti klimatu, prisidės prie ekonominės diplomatijos tikslų įgyvendinimo, skatins žaliųjų produktų eksportą ir turės poveikį įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus.

Dalyviai: Aušra Raulušonytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė