Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Vyriausybės kanceliarija

Pasiūlymai Lietuvos atsparumo hibridinėms grėsmėms stiprinimui

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

Hibridinės karo formos – tai kibernetinės atakos, dezinformacija, valstybės ir kariuomenės prestižo žlugdymas. Turinčios tokią pat griaunamąją galią, kaip konvencinis karas, hibridinės karo formos kelia itin didelę grėsmę šalių nacionaliniam saugumui.

Lietuvos pažeidžiamumas tokio tipo grėsmėms yra matomas trimis aspektais: 1) kibernetinių atakų, turinčių socialinės inžinerijos požymių, pavojaus; 2) pažeidžiamos visuomenės informavimo priemonių kibernetinės erdvės; 3) žemo kibernetinio saugumo lygio.

2016 m. atpažinta ir sulaikyta 106 tūkst. elektroninių laiškų, siunčiamų krašto apsaugos sistemos adresatams, turinčių spec. socialinės inžinerijos požymių. Nacionalinis Kibernetinio saugumo centras (NKSC) savo 2016-ųjų metų metinėje kibernetinio saugumo ataskaitoje užfiksavo, kad tai yra beveik trigubai daugiau nei praėjusiais metais. Pastebėtas taip pat didelis susidomėjimas konkrečiomis Lietuvos valstybės institucijomis ir jų konfidencialia informacija.

Lietuvoje įvykdytos kibernetinės atakos prieš BNS, TV3, 15min., DELFI, Lietuvos žinios. 2016-2017 m. tendencija rodo, kad atakos prieš žiniasklaidą tampa vis kompleksiškesnės, ilgesnės ir labiau koordinuotos. Žiniasklaida yra pagrindinis ginklas prieš informacines atakas, taip pat tiek visuomenės, tiek Lietuvos strateginių partnerių užsienyje informavimo priemonė krizės/ karo atveju.

33% NKSC apklaustų organizacijų nėra išnagrinėję LR Vyriausybės 2016 m. balandžio 20d. Nutarimo Nr. 387 „Dėl organizacinių ir techninių kibernetinio saugumo reikalavimų, taikomų ypatingos svarbos informacinei infrastruktūrai ir valstybės informaciniams ištekliams, aprašo patvirtinimo“ suplanavę, kaip įgyvendins organizacinius reikalavimus.

Projekto metu Eglė ir Tadas sieks stiprinti Lietuvos atsparumą hibridinėms grėsmėms keliant darbuotojų kibernetinės higienos lygį, didinant žiniasklaidos kibernetinės erdvės saugumą ir užtikrinant organizacijų kibernetinio saugumo reikalavimų laikymąsi.

Tikslas

Parengti kibernetinio saugumo pagrindų testavimo sistemą valstybės tarnautojams, bendradarbiavimo sutartį tarp žiniasklaidos ir valstybės institucijų kibernetinio saugumo srityje ir rekomendacijas kibernetinių saugumo reikalavimų įmonėms optimizavimui.

Projekto eiga

2017/10/27

Padaryta esamos situacijos ir užsienio gerosios praktikos analizė

2017/11/20

Atliktos konsultacijos su valstybinėmis institucijomis ir privačiu sektoriumi numatytomis trimis projekto kryptimis

2018/01/29

Parengta kibernetinio saugumo organizacinių ir techninių reikalavimų efektyvumo analizė, pateikta Krašto apsaugos ministerijai

2018/02/19

Parengta bendradarbiavimo kibernetinio saugumo srityje sutartis, pateikta žiniasklaidos ir valstybės institucijų atstovams

2018/03/05

Parengta kibernetinio saugumo testavimo sistema valstybės tarnautojams

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.