Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Nacionalinės švietimo agentūros vystymosi modelio rengimas

2019 m. rugsėjo 6 d. - 2020 m. kovo 6 d.

Problema

Globalėjančio pasaulio tendencijos reikalauja nuolatinių švietimo sistemos pokyčių, o siekiant išlikti konkurencinga valstybe, ir aukštesnės švietimo kokybės. Nors atskirose Lietuvos švietimo srityse pokyčiai vyksta, tačiau nėra aiškios krypties, o egzistuojantis susipriešinimas tarp švietimo sistemos dalyvių ir atskirų institucijų, trukdo atsirasti sisteminiam požiūriui bei susitarti, kaip racionaliau ir tikslingiau resursus nukreipti į tai, ko reikia šiuolaikinei švietimo sistemai ir ko reikės ateities švietimui susiduriant su technologiniais, kultūriniais, socialiniais ir ekonominiais iššūkiais.

Nors Valstybės pažangos strategijoje „Lietuva 2030“ ir Valstybinėje švietimo 2013 – 2022 metų strategijoje iškelti ambicingi strateginiai tikslai, tačiau juos įgyvendinantys pokyčiai ir pasiekti rezultatai netenkina nei pačių švietimo sistemos dalyvių, nei visos visuomenės.

Naujausiais 2019 m. rugsėjo „Vilmorus“ atlikto tyrimo duomenis, Lietuvos švietimo sistema pasitiki tik 39,2 proc. apklaustųjų. Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) vertinimu, pagal mokinių pasiekimus esame žemiau vidurkio. Pagal Lietuvos mokinių pasiekimų skirtumų savivaldybėse vertinimą, esame 55 vietoje iš 72 EBPO tyrimuose dalyvaujančių šalių.

Švietime vykdoma daugybė įvairiausių projektų. Vien tik Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžios įstaigos per 2016-2018 m. iš viso įvykdė daugiau kaip 17 tūkst. vnt. viešųjų pirkimų, kurių bendra vertė 103,5 mln. eurų. Tačiau pasigendama projektų poveikio vertinimo, t. y. kokią įtaką jie daro švietimo rezultatams. Taip pat naujausios 2017, 2018 ir 2019 m. Valstybės audito ataskaitos skelbia, kad reikia imtis esminių pokyčių švietimo srityje.

Siekiant racionaliau naudoti turimus materialinius ir finansinius išteklius, Lietuvoje 2019 m. rugsėjo 1 d. veiklą pradėjo Nacionalinė švietimo agentūra (NŠA), kuri buvo įsteigta reorganizavimo būdu apjungus šešias Švietimo, mokslo ir sporto ministerijai pavaldžiai įstaigas. Šiuo metu Agentūra yra atsakinga už švietimo politikos įgyvendinimą ikimokyklinio, priešmokyklinio, bendrojo ugdymo švietimo įstaigose ir švietimo pagalbos teikimą. Būtent šiuose mokymosi etapuose susiduriama su švietimo kokybės užtikrinimo iššūkiais, kurie turi įtakos vėlesniuose mokymosi etapuose ir mokinio pasiekimuose.

Taigi NŠA gali tapti moderniu kompetencijų centru, galinčiu įgyvendinti švietimo strateginius pokyčius ir reformuoti visą bendrojo lavinimo sistemą. Tokių kompetencijų centrų veikla pasiteisina Skandinavijos šalyse ir kitose Europos valstybėse.

Tikslas

Sukurti Nacionalinės švietimo agentūros vystymo modelį, siekiant kryptingai įgyvendinti strateginius pokyčius švietimo srityje, racionaliai naudojant turimus išteklius ir atsižvelgiant į ateities švietimo poreikius.

Projekto eiga

2019/11/17

Atlikta esamos situacijos apžvalga

2019/12/20

Atlikta užsienio šalių gerosios praktikos analizė

2020/02/07

Parengtos pirminės Nacionalinės švietimo agentūros vystymosi gairės

2020/02/13

Atlikta pirminio NŠA vystymosi modelio viešoji konsultacija su ekspertais

2020/02/28

Sukurtas galutinis NŠA vystymosi modelis

2020/03/06

Pristatytas Nacionalinės švietimo agentūros vystymosi modelis Vyriausybėje

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žaliųjų įgūdžių stiprinimas ir vystymas Lietuvoje atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius

LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Projekto tikslas – parengti rekomendacijas, kaip skatinti žaliųjų įgūdžių ugdymą atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

NATO sąjungininkų karių Lietuvoje gerovės indekso sukūrimas

LR krašto apsaugos ministerija

Projekto tikslas – sukurti Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų karių gerovės indeksą kaip įrankį, padėsiantį įvertinti ir karinius (tarnybinius), ir civilinius sąjungininkų karių Lietuvoje poreikius.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis.