Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Aplinkos ministerija

Maisto švaistymo prevencija

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Problema

Remiantis 2021 m. Žemės ūkio ministerijos užsakymu atliktu tyrimu matoma, kad maistas Lietuvoje švaistomas visose srityse “nuo ūkio iki stalo”. Suskaičiavus visose srityse išmetamą maistą ir maisto praradimus, vienam Lietuvos gyventojui per metus tenka 141 kg maisto atliekų.

21% išmetamo maisto susidaro žemės ūkio sektoriuje, 4% gamybos sektoriuje, 13% prekybos sektoriuje, 1% viešojo maitinimo sektoriuje* ir net 61% namų ūkiuose. Atmetus maisto praradimus vienas gyventojas per metus vidutiniškai iššvaisto 105,7 kg maisto, iš kurio net 86 kg susidaro namų ūkyje.

2015 m. rugsėjį Niujorke (JAV) vykusiame susitikime valstybių ir vyriausybių vadovai priėmė dokumentą „Keiskime mūsų pasaulį: Darnaus vystymosi darbotvarkė iki 2030 metų“. Vienas iš 17 dokumente nustatytų Darnaus vystymosi tikslų (Sustainable Development Goals) yra Tvarus vartojimas ir gamyba, kuris nustato, kad iki 2030 m. reikia sumažinti maisto praradimus ir 50 % sumažinti išmetamo maisto kiekį.

*Tyrimas buvo atliekamas COVID-19 pandemijos metu, kuomet viešojo maitinimo sektoriaus veikla buvo ribojama.

Tikslas

Atlikus esamos situacijos Lietuvoje analizę ir išsigryninus projekto kryptis, parengti užsienio šalių gerosiomis praktikomis grįstas rekomendacijas maisto švaistymo prevencijos srityje taip pat pateikti susistemintą informacinį paketą apie privalomą prekybos centrų maisto aukojimą labdaros organizacijoms.

Projekto eiga

2022/10/18

Maisto švaistymo problematikos pristatymas vienalapio formatu

2022/12/02

Maisto švaistymo problematikos Lietuvoje apžvalga

2023/01/06

Esminių faktų apie maisto atliekų problemą ir gerąsias praktikas prekyboje pristatymas vienalapio formatu

2023/01/10

Tarpinių projekto rezultatų prezentacija

2023/01/30

Maisto atliekų prevencija prekyboje ir namų ūkiuose. Gerųjų užsienio praktikų analizė

2023/02/07

Pristatymas apie priemonę maisto atliekų prevencijai, prekių pardavimą pasibaigus jų „geriausias iki“ vartojimo terminui, pristatytas tarpinstituciniame susitikime, organizuotame Ekonomikos ir inovacijų ministerijos

2023/02/20

Pasiūlymai ugdymo įstaigoms ir projektui „Sveikatiada“, siekiant ugdyti apie maisto švaistymo problemą

2023/02/22

Rekomendacijos maisto atliekų prevencijai, pateiktos Aplinkos ministerijai

2023/02/28

Seminaras „ES Tvaraus maisto sistemų reglamentas – kaip įgyvendinsime Lietuvoje?“

2023/03/01

Maisto švaistymo prevencija rytojaus mokyklose. Renginys mokyklų atstovams Garliavos A. Mitkaus pagrindinėje mokykloje, Kauno raj. Diskusijos rezultatų aprašas

Projekto failai

Rezultatas

Atlikta esamos situacijos Lietuvoje analizė ir parengtos užsienio šalių gerosiomis praktikomis grįstos rekomendacijos maisto atliekų prevencijos srityje prekybos ir namų ūkių grandyse, taip pat pateiktos rekomendacijos ugdymo įstaigoms.

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas

LR Ryšių reguliavimo tarnyba

Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos gynybos ekosistemos stiprinimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Šio projekto tikslas – nustatyti pagrindinius bendrus iššūkius, su kuriais susiduria gynybos įmonės ir išsiaiškinti, kurie viešojo sektoriaus įrankiai Lietuvoje turi didžiausią potencialą paskatinti proveržį gynybos pramonėje. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelio kūrimas

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – kartu su Susisiekimo ministerijos Ateities susisiekimo politikos grupės komanda parengti vieningos viešojo transporto kelionių planavimo ir bilietų sistemos modelį numatant reikiamus teisėkūros, organizacinės ir koordinacinės atsakomybės, kompetencijų vystymo, technologinius bei reikiamo biudžeto aspektus.