Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Lietuvių kalba kiekvienam – kalbinė įtrauktis

2022 m. kovo 7 d. - 2022 m. rugsėjo 6 d.

Problema

Vienas iš pagrindinių valstybę ir visuomenę jungiančių, mažinančių atskirtį ir skatinančių bendravimą instrumentų yra kalba. Lietuvos tapatumas neatsiejamas nuo kalbos, tad sėkmingai įtraukčiai ir integracijai ji yra esminė. Lietuva yra daugiatautė ir daugiakalbė šalis jau daugelį metų, bet lietuvių kalba yra strategiškai svarbus valstybės elementas, vienijantis visus jos piliečius ir gyventojus. Lietuvių kalba paremta kalbinė įtrauktis tampa vienu iš svarbiausių aspektų, siekiant atvykusiems ar grįžusiems žmonėms (re)integruotis į šalies socialinį, kultūrinį ir ekonominį gyvenimą.

Jeigu kompleksiškai nesirūpinsime lietuvių kalba Lietuvoje ir už jos ribų besikeičiančioje realybėje jau dabar, susidursime su dideliais iššūkiais:

Demografijos pasikeitimas – mažėjantis Lietuvos gyventojų skaičius dėl emigracijos ir mažo gimstamumo – nuo 1992 m. iki 2017 m. gyventojų skaičius Lietuvoje sumažėjo 23 proc. (vidutiniškai po 1,28 proc. kiekvienais metais); taip pat didėjanti nelietuviakalbių imigracijos banga – nuo 2011 m. iki 2020 m. išaugo net tris kartus iki 87 267 užsieniečių (Nutarimas dėl demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030; Migracija skaičiais);
Pabėgėlių krizė – Lietuvoje migrantų ir pabėgėlių skaičius taip pat didėja. Remiantis preliminariais 2021 m. duomenimis, migracijos institucijos sulaukė 11 kartų daugiau prieglobsčio prašymų nei 2020 m. (Migracija skaičiais). Šių asmenų sėkmingas integravimasis į šalies gyvenimą yra svarbus (Nutarimas dėl demografijos, migracijos ir integracijos politikos 2018–2030);
Kalbos konkurencingumas – informacijos prieinamumas medijose ir internetinėje erdvėje labiau skaitlinga kalba, pvz. anglų ar rusų k.;
augantis rusakalbių skaičius – 2020 m. daugiausiai prieglobsčio prašymų pateikė – Rusijos Federacijos (27 proc.), Baltarusijos (25 proc.) (Migracija skaičiais), o dėl karo Ukrainoje, remiantis Statistikos departamento duomenis, nuo 2022 m. vasario 24 d. atvyko net 62 933 karo pabėgėlių. Šiuo metu ypač svarbu įtraukti šią grupę į lietuvišką informacinę erdvę, kurį yra grįsta demokratiškomis vertybėmis, ir ap(si)saugoti nuo dezinformacijos grėsmės.
Iš viso identifikuojamas lietuvių kalbos mokymo poreikis – pagal 2022 m. duomenis Lietuvoje yra apie 69 900 vaikų iš įvairių kalbinių kontekstų. Su kalbine atskirtimi susiduria ir pilnamečiai, kurie atvyksta gyventi į Lietuvą – jų yra apie 167 500.

Pagrindinė problema yra vieningos lietuvių kaip antrosios kalbos (K2) politikos formavimo ir ugdymo sistemos trūkumas.

Tikslas

Padidinti kalbinės įtraukties, reintegracijos ir integracijos proceso rezultatyvumą.

Projekto eiga

2022/05/04

Atlikta esamos situacijos apžvalga dėl lietuvių kalbos mokymo(si) instituciniu lygmeniu

2022/05/15

Parengtos bendadarbiavimo modelio sprendimų alternatyvos

2022/06/15

Atlikta viešoji konsultacija dėl bendradarbiavimo modelio formato

2022/06/30

Nuspręstas bendradarbiavimo modelio galutinis formatas

2022/08/16

Parengtas bendradarbiavimo modelio veikimo aprašas

2022/09/06

Modelio veikimo tęstinumo užtikrinimas – rezultatai

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2021/22
Renata Jankūnaitė
Renata Jankūnaitė
2021/22
Kristina Lieponė
Kristina Lieponė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žaliųjų inovacijų plėtra į užsienį pasitelkiant vystomojo bendradarbiavimo instrumentus

LR Užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – suformuoti žaliųjų inovacijų plėtros į šalių partnerių rinkas per vystomojo bendradarbiavimo priemones modelį, kuris remsis unikaliu Lietuvos finansinių mechanizmų verslui remti klimatu, prisidės prie ekonominės diplomatijos tikslų įgyvendinimo, skatins žaliųjų produktų eksportą ir turės poveikį įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus.

Dalyviai: Aušra Raulušonytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė