Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Kultūros ministerija

Kūrybiška vietokūra Lietuvoje: pritaikomumo analizė, strategija ir gidas

2016 m. rugsėjo 12 d. - 2017 m. kovo 12 d.

Problema

Kultūros pasiūla Lietuvoje nėra pritaikyta konkrečių bendruomenių poreikiams, todėl didelė dalis Lietuvos gyventojų nesidomi, nevartoja ir nedalyvauja kultūrinėje meninėje veikloje.

Pasak Lietuva 2030 pažangos strategijos, mažiau nei pusė visuomenės narių yra linkę dalyvauti vykdant kultūrinę meninę veiklą. Mažą įsitraukimą į kultūrinį gyvenimą patvirtina ir Eurobarometro apklausos (2013 m.) duomenys: du iš trijų Lietuvos gyventojų nedalyvauja kultūrinėje meninėje veikloje. Skirtingus neįsitraukimo lygius ir galimas priežastis nurodo Estep ir SIC tyrimo (2014 m.) metu sudaryti Lietuvos kultūros vartotojų ir dalyvių tipai. Pagal juos beveik ketvirtadalį žmonių sudaro nusivylę ir abejingi kultūrai, dešimtadalį – vartojantis, bet ribotai kultūroje dalyvaujantis jaunimas, o 6% – ribojami, bet besidomintys senjorai.

Nepaisant skirtingų socialinių, demografinių bei kultūrinių kontekstų, neįsitraukimo į kultūrą problemą vis dar bandoma spręsti universaliai. Kultūros pasiūlos gerinimo priemonės nėra aktualizuotos bendruomenėms pagal jų lokalius dalyvavimo kultūroje įpročius ir poreikius.

Esamos situacijos problematiką iliustruoja ir kiti faktoriai: neproporcingas nacionalinių bei tarptautinių fondų dėmesys ir finansavimas „kietosioms“ veikloms (infrastruktūrai), užmirštant „minkštąsias“ (kompetencijų lavinimas, renginiai). Kultūrinės ir kūrybinės įmonės taip pat pasižymi didele priklausomybe nuo papildomo finansavimo, nesugebant pritraukti auditorijos ir sukurti tvarų verslo modelį.

Kūrybiška vietokūra sujungia kultūrą ir bendruomenes, skatinant atsižvelgti į vietos kontekstą, konkrečius poreikius, tradicijų atgaivinimą ir bendrus interesus. Vadovavimasis šiais principais atveria kelius kūrybinėms partnerystėms, vietos verslumui, paveldo aktualizavimui ir bendruomenių įsitraukimui į vietos kultūrinį gyvenimą. Ilgalaikėje perspektyvoje kūrybiška vietokūra grįsta kultūros pasiūla įgalina tvarią vietos plėtrą ir geresnę gyvenimo kokybę.

Tikslas

Apžvelgus kūrybiškos vietokūros sampratą ir atlikus pritaikomumo Lietuvoje analizę bei atvejo studiją, sukurti kūrybiškos vietokūros strategiją politikos formuotojams ir praktinį gidą plačiajai visuomenei. Taip prisidėti didinant visuomenės dalį, kuri yra linkusi dalyvauti vykdant ir dalyvauja kultūrinėje meninėje veikloje.

Projekto eiga

2016/10/21

Kūrybiškos vietokūros sampratos apžvalga

2016/11/25

Kūrybiškos vietokūros pritaikomumo Lietuvoje analizė

2017/01/19

Atvejo analizė: Panevėžio Skaistakalnio parko atgaivinimas

2017/02/17

Kūrybiškos vietokūros strategija ir praktinis gidas

2017/03/10

Projekto rezultatų komunikacija

Projekto failai

Dalyviai

Panašūs projektai

2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Industrinės doktorantūros koncepcijos Lietuvoje peržiūra

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – įvertinti realų Lietuvos verslo sektorių ir aukštojo mokslo institucijų poreikį industrinei doktorantūrai bei pasiūlyti galimus sprendimus bendradarbiavimo stiprinimui.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Lietuvos energetikos sektoriaus atsparumo stiprinimas efektyviai naudojant NATO, ES ir Baltijos jūros regiono instrumentus

LR užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – parengti strategines rekomendacijas, skirtas Lietuvos energetikos sektoriui paremti, optimizuojant ES, NATO ir regioninių instrumentų panaudojimą.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

ŽIEDIŠKUMO LINK: gairių žiedinės statybos valdymo ir vystymo modeliui kūrimas

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – parengti gaires žiedinės statybos valdymo ir vystymo modelio kūrimui. 
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Aukštųjų technologijų įmonių plėtros skatinimas Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – pateikti rekomendacijas dėl reguliacinės aplinkos ir inovacijų ekosistemos pokyčių, kurios skatintų aukštųjų technologijų įmonių plėtrą Lietuvos laisvosiose ekonominėse zonose.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Ateities iššūkiams parengto užsieniečių integracijos strateginio valdymo modelio kūrimas

LR Vyriausybės kaceliarija

Projekto tikslas – parengti užsienio šalių pavyzdžiais, duomenimis ir ateities įžvalgomis paremtus siūlymus dėl užsieniečių integracijos sistemos valdymo ir kitų su imigracija susijusių veiksmų, juos teikti sprendimų priėmėjams ir integruoti atnaujinant Lietuvos migracijos politikos gaires.
2025 m. kovo 4 d. - 2025 m. rugsėjo 8 d.

Reguliacinės smėliadėžės sistemos sukūrimas gyvybės mokslų sektoriuje Lietuvoje

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – sukurti ir pasiūlyti reguliacinės smėliadėžės sistemą, pritaikytą Lietuvos gyvybės mokslų sektoriui.