Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Švietimo ir mokslo ministerija

Išvykstančių studijuoti į užsienį finansavimo modelio parengimas

2017 m. rugsėjo 6 d. - 2018 m. kovo 4 d.

Problema

UNESCO duomenimis pasaulyje yra beveik 12 tūkstančių lietuvių studijuojančių užsienyje. Ryškėja problema, kad į užsienį studijoms išvykę lietuviai negrįžta, todėl prarandame dalį gabiausių šalies piliečių. Lietuvos studentai vyksta į užsienį siekdami geresnės studijų kokybės, tarptautinės patirties bei asmeninio tobulėjimo vedami. Lietuva Pasaulio Ekonomikos forumo duomenimis pagal švietimo sistemos kokybę yra 73 vietoje (iš 137). Siekiant gabiausiems studentams suteikti galimybę studijuoti prestižiškiausiuose užsienio universitetuose ir grąžinti juos atgal į Lietuvą, Vyriausybės prioritetų sąraše buvo suformuotas darbas sukurti tokį modelį. Išvažiavimas studijuoti į užsienį yra neišvengiamas procesas daugelyje išsivysčiusių pasaulio šalių, todėl šis projektas galėtų tapti valstybės įrankiu prisidedančiu prie protų nutekėjimo pakeitimo į protų grąžinimą.

Lietuva taip pat pavojingai atsilieka pasaulyje pagal talentų grąžinimo ir išlaikymo rodiklius. Remiantis Pasaulio Ekonomikos forumo duomenimis (Global Competitiveness report 2017-2018) esame tik 109 vietoje pagal talentų išlaikymą. Nuolat didėjantys emigracijos mąstai ir tuo pačiu protų nutekėjimas tampa problema, ieškant aukštos kvalifikacijos darbuotojų ir mokslininkų Lietuvoje. Tas pats forumas tyrime apie Žmogiškąjį kapitalą išskiria, kad Lietuva nors ir turi galimybių suteikti darbą aukštą kvalifikaciją turintiems specialistams, yra juntamas šių darbuotojų trūkumas (esame 105 vietoje pasaulyje). Dauguma pasaulio valstybių vykdo finansavimo modelius, kurie suteikia galimybę studentams gauti geriausią įmanomą išsilavinimą užsienyje ir sugrįžti į savo šalį, kur jie gali išnaudoti savo patirtį.

Užsienyje sukaupti tarptautiniai ryšiai gali atnešti naudos ir akademijai, ir verslui. Trečiosios studijų pakopos studentai dirbdami užsienio tyrimų grupėse gali tapti jungiamąja grandimi tarp Lietuvos tyrimų ir užsienio tyrimų centrų, didinant akademijos bendradarbiavimą su užsienio mokslininkais ir tyrėjais. Verslo sektoriui tai gali būti galimybė gauti aukštos kvalifikacijos darbuotojus su jų užmegztais ryšiais užsienyje.

Vienas iš šio projekto iššūkių yra ne vien tik sukurti finansavimo modelį pilnoms studijoms užsienyje su parengtais atrankos kriterijais, bet ir sukurti studentų grąžinimo mechanizmą.

Tikslas

Pasiūlyti stipendijų suteikimo pilnoms studijoms užsienyje tvarkos projektą, įtraukiant studentų grąžinimo mechanizmą.

Projekto eiga

2017/10/15

Atlikta esamos situacijos Lietuvoje analizė, paruoštas analizės vienlapis

2017/11/05

Atlikta užsienio šalių praktikų analizė

2017/11/26

Rekomendacijos dėl prestižinio universiteto nustatymo

2017/12/17

Pristatytas rekomenduojamų specialistų sąrašas, studentų apklausos vienlapis, studentų apklausos detalus aprašymas

2018/01/14

Parengta grįžtamojo mechanizmo administracinė tvarka (rekomendacijos)

2018/02/15

Parengtas valstybės paramos studijoms užsienyje tvarkos projektas

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.