Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisLietuvos bankas
Finansinis raštingumas Lietuvoje – kelias į priekį
Problema
Finansinio raštingumo tema įtraukia į save įvairovę tarpusavyje susijusių sąvokų, kurių skirtumai ir svarba gali būti nepakankamai aiškūs pradedantiems jais domėtis. Pagal plačiausiai naudojamą Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) pasiūlytą apibrėžimą, finansinis raštingumas yra „žinios ir supratimas apie finansus ir finansines rizikas, gebėjimai, motyvacija ir pasitikėjimas savimi taikyti šias žinias ir supratimą, siekiant priimti įvairiuose finansiniuose kontekstuose veiksmingus sprendimus, didinti asmens ir visuomenės finansinę gerovę bei dalyvavimą ekonominiame gyvenime.“ (EBPO, 2011)
Finansiškai raštingas žmogus turi tinkamas kompetencijas, yra motyvuotas naudoti turimas žinias savo ateities finansinei gerovei kurti, siekia savo finansinių tikslų. Finansinis raštingumas apima tiek turimas finansines žinias, tiek finansinį elgesį. Todėl, vertinant žmogaus finansinį raštingumą, svarbu nustatyti, kiek žmogaus elgesys atitinka jų žinias arba nuo jų skiriasi.
Nuo 2019 iki 2023 m. Lietuvos bankų asociacija (LBA) įvykdė tris finansinio raštingumo tyrimus. Pasak LBA prezidentės dr. Eivilės Čipkutės, nustatytas lėtas ir nepastovus rodiklių kitimas pabrėžia ilgalaikės strategijos ir išteklių investavimo poreikį (LBA, 2023). Kalbant apie jaunimą, 2018 m. EBPO 15mečių PISA tyrimas atskleidė, kad Lietuvos mokinių finansinis raštingumas artėja prie EBPO šalių vidurkio, o augimas 2015–2018 m. laikotarpiu yra didžiausias tarp visų tyrime dalyvavusių šalių (NŠA, 2021). „Swedbank“ 2023 metais atliktas finansinės sveikatos tyrimas atskleidžia, kad trečdalis Lietuvos gyventojų yra finansiškai pažeidžiami, o bendra gyventojų finansinė sveikata vertinama vidutiniškai. Atlikti tyrimai atskleidžia, kad finansinis raštingumas mūsų šalyje vis dar per žemas ir turi išlikti ypatingos svarbos klausimu.
Šaltiniai:
- Lietuvoje finansinis raštingumas nepagerėjo: siekis ugdyti visuomenės žinias – maratonas, o ne sprintas | Lietuvos bankų asociacija (lba.lt)
- Finansinės sveikatos indeksas: kokie didžiausi lietuvių finansiniai iššūkiai? | blog.swedbank.lt
- 49319977.pdf (oecd.org)
- PISA2018_Ataskaita_skelbimui.pdf (smm.lt)
Tikslas
Įvertinus Lietuvos finansinio raštingumo situaciją ir Lietuvos bei užsienio valstybių vykdomas iniciatyvas, sukurti sistemą, leisiančią efektyviai užtikrinti Lietuvos žmonių finansinio raštingumo raidą ilgalaikėje perspektyvoje.
Projekto eiga
2023/06/20
Pagrindinės finansinio raštingumo sąvokos
2023/06/20
Finansinio raštingumo situacija Lietuvoje
2023/07/10
Centrinių bankų vaidmuo šalies finansiniame raštingume
2023/07/10
Finansinio raštingumo iniciatyvų apžvalga
2023/07/10
Profiliavimo įrankis
2023/07/17
Finansinio raštingumo sistema