Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisVšĮ „Investuok Lietuvoje“
Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas
Problema
2024 m. Europos inovacijų švieslentėje (angl. EIS) Lietuva klasifikuojama kaip vidutinė inovatorė, užimanti 18-ąją vietą iš 27 ES šalių. Pagal 2024 m. pasaulinį inovacijų indeksą (angl. GII), Lietuva atitinka savo ekonominio vystymosi lygį užimdama 35-ąją vietą pasaulyje. Bendrai, šie reitingai indikuoja teigiamą šalies įvertinimą. Tačiau mums artima Baltijos šalis – Estija atitinkamai užima 11-ąją ir 16-ąją vietas, o tai rodo, kad Lietuva tikrai gali pasiekti ambicingesnių rezultatų.
GII indekse, Lietuvos inovacijų ekosistema gerai pasirodo daugelyje sričių, reikalingų inovacijoms skatinti. Pavyzdžiui, gerai vertinamas Lietuvos startuolių ir augančių įmonių finansavimas, šalies vienaragiai generuoja aukštą vertę. Tai rodo Lietuvos gebėjimą auginti sėkmingas įmones (GII, 2024). Tačiau, nerimą keliantys veiksniai yra mažos išlaidos moksliniams tyrimams ir eksperimentinei plėtrai (MTEP) bei mažėjantis įmonių, diegiančių inovacijas, skaičius, nurodytas tiek EIS 2024 indekse, tiek Lietuvos Inovacijų agentūros apžvalgoje.
2022 m. priimta Naujoji Europos inovacijų darbotvarkė siekia skatinti inovacijas naudojant reguliacines smėliadėžes (angl. „sandbox“), badomąsias aplinkas (angl. „test beds“), gyvąsias laboratorijas (angl. „living labs“) ir inovatyvius viešuosius pirkimus. Šios priemonės skirtos suteikti įmonėms galimybę greitai, saugiai ir lengvai išbandyti savo sprendimus (dažnai be visų reguliacinių suvaržymų) siekiant sumažinti produktų patekimo į rinką laiką.
Lietuvoje taip pat buvo įgyvendintos tokios priemonės, pavyzdžiui, Lietuvos banko bandomoji finansinių inovacijų aplinka, Bandomoji energetikos inovacijų aplinka, Susisiekimo ministerijos 5G smėliadėžė ir kiti šiuo metu vystomi projektai. Svarbu užtikrinti, kad šios ir susijusios priemonės veiksmingai stiprintų Lietuvos įmonių inovacijų pajėgumus, kad pasiektume Lietuvos 2050 viziją ir taptume regiono inovacijų lydere.
Tikslas
Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.
Projekto eiga
2024/10/25
Esamos situacijos analizė
2024/11/19
Įmonėms siųsto klausimyno rezultatų analizė
2024/12/12
Atvejų analizė su Lietuvos verslais reguliacinių priemonių poreikiui nustatyti išsirinktame sektoriuje
2024/12/30
Siūlomos problemos sprendimo diskusijos įtraukiant verslo, viešojo sektoriaus ir akademijos atstovus
2018/02/19
Siūlomų reguliacinių priemonių paketo validacija
2025/02/28
Rekomendacijų teikimas ir projekto tęstinumo užtikrinimas