Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisLR Ryšių reguliavimo tarnyba
Dirbtinio intelekto akto įgyvendinimui reikalingų kompetencijų žemėlapio kūrimas
Problema
ES Dirbtinio intelekto (DI) aktas, teisinis dirbtinio intelekto reglamentas Europos Sąjungoje, įsigaliojo 2024 m. rugpjūtį. Šio teisės akto tikslas – skatinti į žmogų orientuoto ir patikimo DI vystymą, kartu užtikrinant aukšto lygio sveikatos, saugumo ir pagrindinių teisių apsaugą nuo žalingo DI sistemų poveikio (ES DI aktas, 2024).
DI akte DI sistemos klasifikuojamos pagal rizikos lygį, vadovaujantis logika „kuo didesnė rizika – tuo griežtesnės taisyklės“. Kai kurios DI sistemos laikomos keliančiomis nepriimtiną riziką (pvz., socialinis reitingavimas, manipuliacija) ir yra draudžiamos, o didelės rizikos DI sistemos (pvz., naudojamos kritinėje infrastruktūroje, švietime ir pan.) yra leidžiamos, tačiau joms taikomi atitikties vertinimo reikalavimai, siekiantys užtikrinti, kad DI sistemos atitiktų DI akto reikalavimus. Ribotos rizikos sistemos, tokios kaip pokalbių robotai, turi laikytis skaidrumo reikalavimų, o minimalios rizikos sistemoms reikalavimų nenumatyta – todėl pagrindinis dėmesys skiriamas didelės rizikos DI sistemų priežiūrai.
Didelės rizikos DI sistemų atitikties vertinimą atliks atitikties vertinimo įstaigos, kurias paskirs ir prižiūrės bent viena notifikuojančioji institucija kiekvienoje valstybėje narėje (Lietuvoje – Inovacijų agentūra). Rinkoje veikiančių DI sistemų atitikties priežiūrą vykdys bent viena nacionalinė rinkos priežiūros institucija (Lietuvoje – Ryšių reguliavimo tarnyba, kitos – dar bus paskirtos) (EIMIN, 2025).
DI aktas reglamentuoja, kad šios reguliavimo institucijos turėtų pakankamai administracinių, techninių, teisės srities ir mokslinių darbuotojų, turinčių patirties ir žinių, susijusių su atitikties reikalavimais DI sistemoms, tokiais kaip rizikos valdymas, duomenų valdymas, techninė dokumentacija ir kt.
Iššūkiai
- Paskirtos reguliavimo institucijos šiuo metu neturi pakankamų kompetencijų, kad galėtų veiksmingai vertinti ir prižiūrėti DI sistemų atitikties reikalavimus.
- Trūksta aiškumo, kas laikytina didelės rizikos DI sistema ir kuriuose Lietuvos sektoriuose tokios sistemos kuriamos – dėl to neaišku, kur reikėtų sutelkti kompetencijų stiprinimo pastangas.
Tikslas
Šio projekto tikslai – 1) nustatyti, kuriuose Lietuvos sektoriuose kuriamos didelės rizikos DI sistemos; 2) įvertinti reguliavimo institucijų kompetencijas, susijusias su DI akto reikalavimais šioms DI sistemoms; 3)pateikti pasiūlymą, kaip užpildyti nustatytus kompetencijų trūkumus.
Projekto eiga
2025/04/25
Reikalingų kompetencijų DI sistemų reguliavimui žemėlapis
2025/05/09
Identifikuotos sritys, kuriose Lietuvoje (potencialiai) kuriamos aukštos rizikos DI sistemos
2025/05/23
Rinkos priežiūros institucijos bei notifikuojančiosios institucijos esamų bei trūkstamų kompetencijų analizė
2025/06/23
Esamos situacijos analizė
2025/07/04
Užsienio gerųjų praktikų analizė
2025/08/04
Gairės kompetencijų kėlimo / pirkimo klausimams spręsti
2025/09/03
Viešoji konsultacija gairėms aptarti