Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Benzodiazepinų vartojimo mažinimas gydant psichikos sveikatos sutrikimus

2018 m. rugsėjo 6 d. - 2019 m. kovo 8 d.

Problema

“Mother needs something today to calm her down
And though she’s not really ill
There’s a little yellow pill
She goes running for the shelter of a mother’s little helper
And it helps her on her way, gets her through her busy day”

– Rolling Stones „Mother’s little helper“, 1966

Praėjo daugiau nei 50 m. nuo šios dainos, kur minima raminamųjų-migdomųjų vaistų žala, išleidimo. Tačiau nedaug kas tepasikeitė – lietuvių vaistų suvartojimas, yra perteklinis.

Lietuva pasižymi prastais psichikos sveikatos rodikliais. Pavyzdžiui, lyginant su kitomis ES šalimis, Lietuva pirmauja savižudybių skaičiumi 100 tūkst. gyventojų, taip pat kasmet daugėja sergančių alkoholio sukeltais psichikos ir elgesio sutrikimais, užregistruojama vis daugiau pranešimų apie smurtą artimoje aplinkoje. Dėl vyraujančios stigmos žmonės nedrįsta kreiptis pagalbos ir tik 1 proc. besikreipusiųjų gydosi nemedikamentinėmis priemonėmis.

Gydymas medikamentais yra neišvengiama veiksmingos sveikatos sistemos dalis, tačiau kartais vaisto griebiamasi pernelyg greitai ir gerai neįvertinus su tuo susijusių rizikų. Dėl šios priežasties, esame sunerimę dėl itin paplitusio benzodiazepinų (BZD) vartojimo. BZD – tai raminantys vaistai, skirti gydyti nerimą, nemigą, kartais kaip pagalbinė priemonė gydant depresiją ar alkoholio abstinenciją. Suvartojamas šių raminamųjų vaistų kiekis Lietuvoje beveik tris kartus viršija kaimyninių šalių Latvijos ir Estijos, bei du kartus Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) šalių vidurkį.

Nors šie vaistai efektyvūs gydant nerimą ir nemigą, jie pasižymi daugybe nepageidaujamų šalutinių poveikių: sukelia mieguistumą, lėtina mąstymą ir motoriką, o vartojant su alkoholiu galimas nepalyginamai stipresnis ir sunkiai prognozuojamas poveikis. Didžiausias pavojus atsiranda vartojant juos ilgiau nei 4 savaites – organizmas prie vaistų pripranta, ima jį toleruoti, dėl to natūraliai tenka didinti dozę. Išsivysčius priklausomybei, bandymas nutraukti šio vaisto vartojimą yra labai sudėtingas ir ilgas procesas, nes staiga sutrinka kognityvinės funkcijos, gali atsirasti traukuliai ar net ištikti mirtis. Tyrimai atskleidžia, kad BZD gali sukelti didesnę priklausomybę nei alkoholis. Senyvo amžiaus ligoniai yra ypač aktyvūs BZD vartotojai, tačiau vaistų sukeltas mieguistumas ir raumenis atpalaiduojantis poveikis dažnai yra išaugusio griuvimų skaičiaus ir kaulų lūžių rizikos priežastis. Išsigydžius priklausomybę nuo ilgalaikio BZD vartojimo pagerėja psichinė asmens būsena, gyvenimo kokybė, sumažėja nerimas, didėja darbingumas.

Nerimo ar nemigos gydymas benzodiazepinais dažnu atveju yra lengva ir greita išeitis, tačiau psichikos sveikatos sutrikimus būtina spręsti kompleksiškomis priemonėmis. Greičiausias ir lengviausias kelias ne visada yra teisingiausias. Todėl esame pasirengę sukurti kompleksinių priemonių rinkinį gydytojams ir pacientams, kuris užtikrintų saugų BZD vartojimą bei sumažintų Lietuvos gyventojų priklausomybę nuo šių vaistų.

Tikslas

Sukurti veiklos planą ir priemonių rinkinį, skirtą BZD vartojimo mažinimui (iki 2022 m. nustatyta paros dozė 1000 gyventojų sumažės iki EBPO šalių vidurkio).

Projekto eiga

2018/10/01

Benzodiazepinai: Lietuvos analizė

2018/11/01

Benzodiazepinai: Ekspertų nuomonė

2018/12/01

Benzodiazepinai: Užsienio gerųjų praktikų analizė

2019/01/01

Vienlapis, Vienlapis (antra versija)

2019/02/01

Teminio tyrimo ataskaita

2019/03/01

Viešosios konsultacijos ataskaita

Projekto failai

Rezultatas

Projektas finansuotas:

Programos logo

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žaliųjų įgūdžių stiprinimas ir vystymas Lietuvoje atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius

LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Projekto tikslas – parengti rekomendacijas, kaip skatinti žaliųjų įgūdžių ugdymą atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

NATO sąjungininkų karių Lietuvoje gerovės indekso sukūrimas

LR krašto apsaugos ministerija

Projekto tikslas – sukurti Lietuvoje dislokuotų sąjungininkų karių gerovės indeksą kaip įrankį, padėsiantį įvertinti ir karinius (tarnybinius), ir civilinius sąjungininkų karių Lietuvoje poreikius.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis.