Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisPolicijos departamentas prie Vidaus reikalų ministerijos
Atsakas smurtui artimoje aplinkoje: administracinės naštos mažinimas vykdant ikiteisminį tyrimą
Problema
Smurtas artimoje aplinkoje (SAA) yra pripažintas žmogaus teisių pažeidimas pagal Europos Žmogaus teisių konvenciją. Vis tik, remiantis 2017m. pirmojo pusmečio Policijos departamento pateikiama kriminogeninės situacijos analize, nežymaus sveikatos sutrikdymo nusikaltimai, kurių 92% ir yra smurtas artimoje aplinkoje, progresuoja ir užima dominuojančias pozicijas. Patiriamo SAA mąstai yra itin dideli – kalbant apie moteris, kas penkta yra patyrusi partnerio smurtą (2014 metais European Union Agency for Fundamental Rights atlikto tyrimo duomenimis).
Smurtas artimoje aplinkoje turi neigiamas pasekmes ne tik nukentėjusiajam, bet ir visai visuomenei. Pagal S.Walby ir Ph. Olive sukurtą modelį apskaičiuota, kad šis nusikaltimas Lietuvos valstybei kainuoja apie 645 milijonus eurų kasmet (Vilniaus moterų namų metodinės rekomendacijos, 2016). Svarbu paminėti, kad apie 50% šių lėšų parandama dėl ilgalaikių smurto pasekmių, tokių kaip smurtą patyrusių asmenų adaptacijos visuomenėje sunkumai, ribotas dalyvavimas darbo rinkoje ir kt.
Šiandien SAA prevencija laikoma tiek valstybės, tiek policijos prioritetu. 2011 m. priėmus Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymą vis dažniau pagalbos kreipiamasi į policiją – nuo 2012 m. kreipimųsi skaičius išaugo daugiau nei dvigubai. Piliečiams vis labiau pasitikint institucijomis ir dažniau į jas kreipiantis, svarbiausia užtikrinti teikiamos pagalbos efektyvumą.
Policijos veiklos pagalbos efektyvumą stiprina policijos pareigūnų diskrecija grįsta greitu sprendimų priėmimu. Šiuolaikinės inovacijos suteikia galimybę efektyviai, greitai ir be papildomos administracinės naštos vykdyti ikiteisminį tyrimą. Lietuvos policiją palietęs modernizavimas atveria naujas galimybes betarpiškai ir realiu laiku atlikti procesinius veiksmus, perduoti su byla susijusią informaciją, inicijuoti kardomųjų priemonių taikymą bei, esant aiškioms aplinkybėms, pagreitintą baudžiamąjį procesą – taip užtikrinant efektyvią asmens, nukentėjusio nuo smurto artimoje aplinkoje, apsaugą.
Supaprastinus kartais perteklinę-rutininę policijos veiklos dokumentaciją ir tinkamai pritaikius modernių technologijų suteikiamą pranašumą būtų užtikrinamas sklandus bei greitas nusikaltimų ištyrimas. Biurokratijos mažinimas – tvirtesnis policijos ryšys su bendruomenėmis, inter alia, sutaupyti finansiniai, žmogiškieji ir laiko resursai įgalintų policijos veiklą vykdyti „karštuose taškuose” užtikrinant spartesnį reagavimą bei proaktyvią prevenciją. Šis glaudus ryšys su visuomene daro tiesioginę įtaką tokių latentinių nusikaltimų, kaip smurtas artimoje aplinkoje, išaiškinamumui, nes stiprina pasitikėjimą policijos pareigūnais, o nukentėję asmenys labiau linkę kreiptis pagalbos.
Tikslas
Parengti administracinės naštos mažinimo rekomendacijas, supaprastinant ikiteisminio tyrimo vykdymą smurto artimoje aplinkoje atvejais, siekiant, kad papildomi resursai būtų nukreipti tokių nusikalstamų veikų proaktyviam ir efektyviam užkardymui.
Projekto eiga
2017/11/13
Paruošta SAA ikiteisminio tyrimo eigą reglamentuojančių teisės aktų ir vidinės tvarkos dokumentų analizės ataskaita
2017/12/04
Paruošta SAA ikiteisminio tyrimo protokolavimo ir biurokratijos mažinimo gerųjų užsienio praktikų analizės ataskaita
2018/01/12
Atliktas policijos pareigūnų, prokurorų ir nukentėjusiųjų nuomonės tyrimas apie ikitesiminio tyrimo efektyvinimą, procesinių veiksmų ir dokumentacijos supaprastinimą
2018/02/09
Paruoštos SAA IT supaprastintos vidinės tvarkos ir procesų rekomendacijos
2018/03/04
Projekto tęstinumui užtikrinti rekomendacijos įtrauktos į vidinės tvarkos nuostatas
Projekto failai
Rezultatas