Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Sveikatos apsaugos ministerija

Pagalba nuo alkoholio priklausomybės kenčiančių asmenų artimiesiems

7 September 2020 - 5 March 2021

Problem

„Penkiasdešimties metų vyras. Šeima kas vakarą nerimauja, ar jis ir vėl grįš apsvaigęs? Jeigu tik jis „susitvarkytų“, viskas ir vėl būtų gerai.“
Argi ne taip daugelis mūsų įsivaizduojame priklausomybę? Visgi priklausomybė nėra nei valios trūkumas, nei apsileidimas. Tai liga, kuri paveikia visą šeimą.

Kaip ir daugelis kitų ligų, ji nesirenka pagal specialybę, socialinę padėtį, amžių ar lytį. Eurostat tyrimo duomenimis, 37% suaugusių žmonių Lietuvoje, vaikystėje gyveno namuose, kur buvo stipriai piktnaudžiaujama alkoholiu (2016 m.). To paties tyrimo duomenimis, 2015m. net kas trečias vaikas gyveno tokioje aplinkoje. Alkoholio ar kitų psichoaktyvių medžiagų priklausomybė neabejotinai paveikia aplinkinius – artimieji jaučia stresą, nerimą, vaikai auga emociškai, o kartais ir fiziškai nesaugioje aplinkoje. Psichologai ir priklausomybės ligų ekspertai vienbalsiai tvirtina, jog priklausomybė – šeimos liga (Lander et al. 2013). Priklausomybe sergantis šeimos narys neišvengiamai paveikia visos šeimos pusiausvyrą: artimieji, perimdami priklausomojo apleistas atsakomybes, nesąmoningai padeda jam sirgti. Prisiimdami besikaupiančias pasekmes, dėl kurių neretai kaltina save, artimieji ne tik palaiko priklausomojo ligą, tačiau ir gilina savo emocinį išsekimą. Priklausomybė – lėtinė liga, o tai reiškia, kad ir priklausomąjį supantys artimieji bejėgystėje ir nežinomybėje gyvena ne vienerius metus.

Lietuvai ši problema yra itin aktuali – mes vis dar nesididžiuodami užimame lyderiaujančią poziciją tarp daugiausiai alkoholio suvartojančių šalių pasaulyje (PSO, 2019), o paklausus alkoholiu piktnaudžiaujančiųjų, kokios pagrindinės tokio jų elgesio priežastys, girdime atsakymus „nes norėjau viską pamiršti“ arba „jaučiausi liūdnas, prislėgtas“ (RARHA ir Eurostat tyrimas, 2016). Visa tai skaudžiai atspindi psichikos sveikatos problemas, su kuriomis susiduria vartojantysis. Tačiau ar susimąstome, ką išgyvena priklausomo asmens artimieji? Savo projektu siekiame sukurti pagalbos tinklą nuo priklausomybės kenčiančių žmonių artimiesiems bei atkreipti dėmesį į problemas, su kuriomis jie susiduria.

Goal

Sukurti pagalbos tinklą nuo priklausomybių kenčiančių asmenų artimiesiems.

Project progress

2020/10/19

Atlikta esamos situacijos Lietuvoje analizė

2020/11/23

Atlikta gerųjų užsienio šalių praktikų analizė

2020/12/14

Pristatytas naujo terapinio metodo CRAFT pirminis modelis Lietuvos psichikos sveikatos specialistams

2021/01/29

Parengtas naujos skilties artimiesiems „Pagalba sau“ platformoje konceptas

2021/02/21

Pasirengta CRAFT pilotui Vilniuje ir perduota koordinavimo atsakomybė metodiniam centrui RPLC

2021/03/01

Parengtas išsamus turinys naujai artimųjų skilčiai „Pagalba sau“ platformoje (viešai prieinama nuo balandžio mėn. 2021 m.)

Project files

Result

Participants

Related projects

4 March 2025 - 8 September 2025

CLOSING THE LOOP: Creating guidelines for a governance and development model in circular construction

The Ministry of Environment of the Republic of Lithuania

The goal of the project is to provide guidelines for the development of a circular construction model. 
4 March 2025 - 8 September 2025

Promotion of high-tech business development in Lithuania’s free economic zones

Invest Lithuania

The goal of this project is to provide recommendations on how changes in regulation and the innovation ecosystem could help boost high-tech business development in Lithuania’s Free Economic Zones.
4 March 2025 - 8 September 2025

Future-proof model for the strategic management of foreigners’ integration in Lithuania

Chancellery of the Government

To coordinate between institutions and develop action-focused proposals for the Lithuanian Migration Policy Guidelines, based on data, foreign examples, data and foresight.
4 March 2025 - 8 September 2025

Establishing a regulatory sandbox framework in Lithuania’s life sciences sector

Innovation Agency

The aim of this project is to design and propose a regulatory sandbox framework tailored to Lithuania’s life sciences sector.
4 March 2025 - 8 September 2025

Mapping the required competences for the EU AI Act–mandated regulatory authorities in Lithuania

Communications Regulatory Authority of the Republic of Lithuania

The aims of this project are to 1) understand which sectors in Lithuania create high-risk AI systems; 2) assess the institutional competences of the regulatory authorities for these systems; 3) propose a plan on how to fill the identified gaps in competences.
4 March 2025 - 8 September 2025

Strengthening the Lithuanian defence ecosystem

Invest Lithuania

The goal of this project is to identify the key common critical challenges faced by defense companies and to determine which public sector tools in Lithuania have the greatest potential to stimulate a breakthrough in defense manufacturing.