Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Konkurencijos taryba

Kova su karteliais ir korupcija viešuosiuose pirkimuose: KT, STT ir VPT bendradarbiavimo modelio sukūrimas

12 September 2016 - 12 March 2017

Problem

Viešuosiuose pirkimuose yra išleidžiama beveik 40 procentų šalies biudžeto lėšų, pastarųjų penkerių metų vidurkis gerokai viršijo 3 mlrd. eurų. Dėl tokios apimties net ir labai maža antikonkurencinės ar korupcinės veiklos apraiška gali turėti labai reikšmingą poveikį valstybės biudžetui.

Ar viešieji pirkimai yra probleminė sritis? Vienareikšmiškai taip. Čia skaičiai kalba patys už save – EBPO skaičiavimais beveik 60 procentų kyšių yra duodama būtent viešuosiuose pirkimuose. Tikimybė, jog Lietuva yra išskirtinė šalis ir čia viešieji pirkimai yra skaidresni bei akyliau prižiūrimi nei kaimyninėse šalyse, nėra didelė. Transparency International duomenimis Lietuva 2015 metais buvo 18 vietoje tarp ES ir Vakarų Europos šalių pagal korupcijos suvokimo indeksą. Viešųjų tyrimų tarnybos (VPT) skelbta statistika taip pat atrodo gąsdinančiai – resursų užtenka patikrinti tik 2-3 procentus pirkimų, iš jų net 91 procentas – su pažeidimais.

Korupcija viešuosiuose pirkimuose eina koja kojon su konkurenciją ribojančiais susitarimais. Dažnu atveju duodamas kyšis (ar kitaip atsilyginama) perkančiajai organizacijai, tam kad būtų sudaromi palankūs kvalifikaciniai kriterijai. Tuomet, kvalifikacinį etapą praėjusios įmonės suderina kainas tarpusavyje ir išsirenka laimėtoją. Taip yra sukeliamos kainos, už ką tiesiogiai sumoka valstybė iš savo biudžeto. Viešųjų pirkimų srityje privalome ženkliai pasitempti, juos skaidrinant ir didinant konkurenciją. Institucijos, atsakingos už viešųjų pirkimų priežiūrą, turi turėti realią galią atgrasyti įmones ir individus imtis nelegalių veiksmų.

Glaudus tarpinstitucinis bendradarbiavimas yra vienas iš esminių būdų kovoti su “auksiniais šaukštais”. Viešieji pirkimai yra ne tik VPT, bet taip pat ir Konkurencijos tarybos (KT) bei Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) kompetencijoje. Problematika yra tai, jog kiekviena institucija yra atsakinga už skirtingus tyrimų aspektus. VPT tiria Viešųjų pirkimų įstatymo pažeidimus, STT tiria fizinius asmenis ir galimai duotus kyšius, o KT tiria kartelinius susitarimus tarp viešųjų pirkimų dalyvių. Vis dėlto, pasipelnymo schema ir susitarimas yra vienas. Dirbant atskirai, dažnu atveju darbas dubliuojasi, nepakankamai tokių “schemų” yra identifikuojama bei nepakankamai įkalčių surenkama įrodyti neleistinai veiklai. Kitaip tariant, kiekvienos institucijos turima informacija gali būti vertinga kitai institucijai, tačiau tokia informacija nėra dalinamasi arba dalinamasi per retai ir per mažais kiekiais.

Projekto metu sukursime bendradarbiavimo modelį tarp šių trijų institucijų, kuris padidins informacijos srautus tarp jų. Tokiu būdu su esamais resursais bus galima atlikti daugiau tyrimų, kas sumažins paskatas užsiimti neleistina veikla.

Goal

Parengti KT, VPT bei STT vidinių ir išorinių procesų analizę, išaiškinant problemines informacijos sklaidos sritis. Pasitelkus užsienio gerųjų praktikų pavyzdžius pasiūlyti rekomendacijas bendradarbiavimo tobulinimui. Skatinti neformalųjį bendradarbiavimą, sumažinant biurokratizuotos komunikacijos poreikį, ir taip užtikrinti sklandesnį dalinimąsi informacija. Struktūrizuojant tyrimų medžiagos apsikeitimo procesus, efektyviau identifikuoti neleistiną veiklą vykdančius asmenis ir surinkti tai patvirtinančius įrodymus. Sukurti pažangų tarpinstitucinio bendradarbiavimo modelį – efektyvų įrankį, kuris padės mažinti antikonkurencinių susitarimų skaičių viešuosiuose pirkimuose.

Project progress

2016/10/28

Paruošta vidinių procesų analizės ataskaita apie esamus sąlyčio taškus tarp institucijų

2016/11/30

Paruošta gerųjų užsienio praktikų analizės ataskaita

2017/01/14

Suorganizuotas susitikimų ir mokymų ciklas tarp KT, STT ir VPT

2017/02/15

Paruoštas ir patvirtintas bendradarbiavimo susitarimas tarp KT, VPT ir STT, paruoštos bendradarbiavimo atmintinės

2017/03/08

Parengtos ir pristatytos bendros tarpinstitucinės viešosios komunikacijos rekomendacijos

Project files

Result

Galutinis ir pagrindinis projekto rezultatas yra trišalio susitarimo tarp KT, VPT ir STT pasirašymas, kurio pagrindu vyks šių institucijų bendradarbiavimas tiriant draudžiamuosius susitarimus ir korupciją viešuosiuose pirkimuose. Taip pat buvo pateiktos tarpinstitucinės komunikacijos rekomendacijos, kurių pagalba institucijos galės tobulinti tarpusavio komunikaciją.

Participants

Related projects

4 March 2025 - 8 September 2025

Promotion of high-tech business development in Lithuania’s free economic zones

Invest Lithuania

The goal of this project is to provide recommendations on how changes in regulation and the innovation ecosystem could help boost high-tech business development in Lithuania’s Free Economic Zones.
4 March 2025 - 8 September 2025

Future-proof model for the strategic management of foreigners’ integration in Lithuania

Chancellery of the Government

To coordinate between institutions and develop action-focused proposals for the Lithuanian Migration Policy Guidelines, based on data, foreign examples, data and foresight.
4 March 2025 - 8 September 2025

Establishing a regulatory sandbox framework in Lithuania’s life sciences sector

Innovation Agency

The aim of this project is to design and propose a regulatory sandbox framework tailored to Lithuania’s life sciences sector.
4 March 2025 - 8 September 2025

Mapping the required competences for the EU AI Act–mandated regulatory authorities in Lithuania

Communications Regulatory Authority of the Republic of Lithuania

The aims of this project are to 1) understand which sectors in Lithuania create high-risk AI systems; 2) assess the institutional competences of the regulatory authorities for these systems; 3) propose a plan on how to fill the identified gaps in competences.
4 March 2025 - 8 September 2025

Strengthening the Lithuanian defence ecosystem

Invest Lithuania

The goal of this project is to identify the key common critical challenges faced by defense companies and to determine which public sector tools in Lithuania have the greatest potential to stimulate a breakthrough in defense manufacturing.
4 March 2025 - 8 September 2025

Developing a model for unified public transport journey planning and ticketing system

Ministry of Transport and Communications of the Republic of Lithuania

The project goal is to develop a model for a unified public transport journey planning and ticketing system by working in cooperation with the Ministry of Transport and Communication’s Future Mobility Policy Group. The model will outline the necessary legislative changes, organisational and coordination responsibilities, capacity-building needs, technological components, and budgetary requirements.