Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Lietuvos kino centras prie Kultūros ministerijos

Kino sklaida regionuose

6 September 2018 - 8 March 2019

Problem

Kodėl svarbu spręsti kino sklaidos į regionus klausimą ir užtikrinti reguliarų profesionalaus kino atvežimą į regionus?

Lietuvoje jaučiama didelė atskirtis tarp didžiųjų miestų ir regionų gyvenimo kokybės. Ją lemia ir kultūros paslaugų prieinamumo nebuvimas, kuris mažina regionų, kaip gyvenamosios vietos patrauklumą, o tai – viena iš priežasčių, kodėl žmonės migruoja. Žmonių skaičiaus mažėjimas regionuose yra opi problema ir reikalauja holistinio požiūrio ir kompleksinių sprendimų. Kultūros paslaugų infrastruktūros atnaujinimas, siekiant didinti kultūros paslaugų patrauklumą ir prieinamumą, yra numatytas kaip prioritetas 2017 m. Lietuvos Respublikos Vyriausybės programoje.

Infrastruktūros kino rodymui užtikrinimas valstybės lygiu leistų ne tik formuoti požiūrį, jog kultūra turi būti prieinama visiems gyventojams, bet ir plačiau pristatyti vis populiarėjantį nacionalinį kiną, kurio platinimas visoje Lietuvoje atneštų grąžą tiek kino industrijai, tiek valstybei bei skatintų jo konkurencingumą Europos Sąjungos lygiu. Šiuolaikiniame kontekste kino rodymo infrastruktūros atnaujinimas reiškia, kad kino ekranai yra skaitmeninami, t. y., įdiegiama įranga, leidžianti be apribojimų rodyti kino produkciją DCP formatu, kuris, pasikeitus kino atkūrimo technologijoms, tapo kino juostos ekvivalentu, užtikrinančiu profesionalios kokybės kino rodymą.

Tik 17 iš 60 Lietuvos savivaldybių (įskaitant žiedines savivaldybes) šiuo metu yra pastoviai veikiantys kino teatrai ar skaitmeninti kino ekranai kultūros centruose, tik keletas rajonų centrų yra išlaikę veikiančius kino teatrus, tačiau daugumoje savivaldybių kino teatrai, 10-ame dešimtmetyje nebelikus nacionalinei platinimo sistemai, buvo uždaryti ir privatizuoti. Pastaruoju metu nemaža dalis kultūros centrų siekia siūlyti kino rodymo paslaugą, ir čia taip pat bandoma pristatyti kino programas, tačiau tai daroma nenuosekliai. Ne tik 10-ame dešimtmetyje uždaryti kino teatrai, bet ir technologinė pažanga dar labiau paaštrino problemą. Nuo 2000 m. pradžios naujausia kino produkcija yra kuriama skaitmeninėmis priemonėmis, tik tokia forma ji gali būti ir rodoma. Dėl šios priežasties daugumai šalies gyventojų kinas kaip kultūros sritis tapo neprieinamas.

2018 m. atlikus savivaldybių apklausą paaiškėjo, kad šiuo metu Lietuvoje 60,59 proc. (1 713 815 gyventojų) turi galimybę savo savivaldybėje žiūrėti kiną, rodomą su profesionalia skaitmenine įranga. 39,41 proc. (1 114 588 gyventojai) tokios galimybės savo savivaldybėje neturi. Nors filmų žiūrėjimas kino teatruose yra vienas populiariausių laisvalaikio praleidimo būdų, didėja ir nacionalinio kino dalis kino teatruose, nėra techninių sąlygų užtikrinti kino rodymą profesionaliomis priemonėmis. Nuolat veikiantys kino teatrai patys įsidiegė skaitmeninę vaizdo ir garso įrangą. Tačiau rinkos dalyviai neturi ekonominio pagrindo investuoti į tokių kino teatrų ar kino rodymo vietų modernizavimą regionuose.

Pastaraisiais metais buvo analizuojami įvairūs kino kultūros prieinamumo regionuose scenarijai, ir rezultatai parodė, jog, norint pasiekti rezultatų, svarbu, kad bendradarbiautų viešas ir privatūs sektoriai. Norint įgyvendinti šį projektą valstybės lygmeniu, reikalingas ir efektyvesnis tarpinstitucinis bendradarbiavimas. Nors kino ekranų skaitmeninimo projekto įgyvendinimui teisinis pagrindas jau buvo padėtas (2010 m. Europos komisijos komunikatas, 2014 m. LR Skaitmeninė darbotvarkė ir jos 2015 m. patvirtintas ir 2018 m. atnaujintas TVP, 2015 m. Skaitmeninio kultūros paveldo aktualinimo ir išsaugojimo 2015-2020 programa), projektas kol kas nebuvo įgyvendintas.

Goal

Projekto „Kino sklaida regionuose“ tikslas – suformuluoti konkrečias priemones, užtikrinančias efektyvų ir kokybišką projekto įgyvendinimą, kuris pagerintų kultūros prieinamumą regionuose. Tai būtų galima padaryti pasinaudojant 2018 m. „LR Skaitmeninės darbotvarkės“ tarpinstitucinio veiklos plano redakcija ir užtikrinant dialogą tarp viešo ir privataus sektorių.

Project progress

2018/10/26

Atlikta esamos situacijos analizė ir apklausa dėl kino rodymo poreikio ir techninių galimybių Lietuvos regionuose

2018/11/20

Susisiekimo ministerijai pateiktas preliminarus projekto pasiūlymas dėl kino teatrų ir kino rodymo vietų skaitmeninimo ir seminaro metu pristatytas savivaldybių kultūros skyrių atstovams

2018/12/03

Atlikta užsienio gerosios praktikos pavyzdžių analizė, siekiant apžvelgti efektyviausius būdus, kurie taikyti skaitmeninant kino rodymo įrangą bei užtikrinant kokybiško turinio rodymą

2019/01/29

Suformuluoti ir su atsakingomis valstybės institucijomis suderinti atrankos kriterijai, norintiems projekte dalyvauti partneriams

2018/02/08

Surengta viešoji konsultacija su kino industrijos atstovais, norint įvertinti kino rinkos poreikius ir galimybes, ir su potencialiais projekto partneriais – gauti grįžtamąjį ryšį dėl konkurso sąlygų, reikalavimų infrastruktūrai ir kino turiniui. Parengtos suvestinės: kino platintojų apklausos ir savivaldybių apklausos

2019/03/01

Projekto tęstinumo užtikrinimas ir rezultatų viešinimas

Project files

Result

Projektas finansuotas:

Programos logo

Participants

Related projects

4 March 2025 - 8 September 2025

Promotion of high-tech business development in Lithuania’s free economic zones

Invest Lithuania

The goal of this project is to provide recommendations on how changes in regulation and the innovation ecosystem could help boost high-tech business development in Lithuania’s Free Economic Zones.
4 March 2025 - 8 September 2025

Future-proof model for the strategic management of foreigners’ integration in Lithuania

Chancellery of the Government

To coordinate between institutions and develop action-focused proposals for the Lithuanian Migration Policy Guidelines, based on data, foreign examples, data and foresight.
4 March 2025 - 8 September 2025

Establishing a regulatory sandbox framework in Lithuania’s life sciences sector

Innovation Agency

The aim of this project is to design and propose a regulatory sandbox framework tailored to Lithuania’s life sciences sector.
4 March 2025 - 8 September 2025

Mapping the required competences for the EU AI Act–mandated regulatory authorities in Lithuania

Communications Regulatory Authority of the Republic of Lithuania

The aims of this project are to 1) understand which sectors in Lithuania create high-risk AI systems; 2) assess the institutional competences of the regulatory authorities for these systems; 3) propose a plan on how to fill the identified gaps in competences.
4 March 2025 - 8 September 2025

Strengthening the Lithuanian defence ecosystem

Invest Lithuania

The goal of this project is to identify the key common critical challenges faced by defense companies and to determine which public sector tools in Lithuania have the greatest potential to stimulate a breakthrough in defense manufacturing.
4 March 2025 - 8 September 2025

Developing a model for unified public transport journey planning and ticketing system

Ministry of Transport and Communications of the Republic of Lithuania

The project goal is to develop a model for a unified public transport journey planning and ticketing system by working in cooperation with the Ministry of Transport and Communication’s Future Mobility Policy Group. The model will outline the necessary legislative changes, organisational and coordination responsibilities, capacity-building needs, technological components, and budgetary requirements.