Grįžti
Naujienos2023 m. gruodžio 19 d.

undefined

Puslaidininkių ir šviesos technologijos – kur krypsta pramonė?

„Kurk Lietuvai“ projektų vadovas Rokas Klioštoraitis, atlikęs tarptautinių tendencijų analizę, apibendrino, kad puslaidininkių ir optoelektronikos pramonė ateityje labiausiai plėtosis dirbtinio intelekto, daiktų interneto, saulės energijos, jutiklių ir panašiose srityse.

R. Klioštoraitis atkreipia dėmesį, jog pasaulinių tendencijų žinojimas Lietuvos elektronikos pramonei gali atverti naujų galimybių. „Technologijos lengvina žmonių gyvenimą perimdamos daug kasdienių užduočių. Ši tendencija artimiausioje ateityje tik stiprės“, – sako jis.

Perspektyviausios puslaidininkių technologijų plėtros kryptys:

Dirbtinis intelektas ir kompiuterija. Dirbtinio intelekto technologijos vystosi taip sparčiai, kad esami duomenų apdorojimo mechanizmai stabdo progresą. Puslaidininkių bendrovės kuria pažangesnę įrangą, specialiai pritaikytą dirbtinio intelekto sistemų kūrimui.

Automobilių pramonės plėtra. Pagalbos vairuotojui sistemų ir autonominių automobilių gamybai reikia vis daugiau specifinių lustų ir jutiklių, kurių sąveikai itin svarbus duomenų perdavimo greitis. Tikėtina, kad siekiant mažinti kaštus ir didinti komponentų našumą, bus investuojama į vietos gamybą ir dizainą.

Daiktų internetas. Prognozuojama, kad kasdienybėje ir įvairiose industrijose žmonės naudos vis daugiau išmaniųjų įrenginių, kurie turės apdoroti vis daugiau duomenų. Tai puiki erdvė skatinti vietinę puslaidininkių pramonę.

Perspektyviausios optoelektronikos kryptys:

Optinių jutiklių gamyba. Optinių jutiklių pardavimai sudaro apie šeštadalį visų jutiklių rinkos, prognozuojama, kad jų paklausa dar labiau augs. Kadangi šių jutiklių gamybos kaštai, palyginus, yra nedideli, ši technologija bus itin reikšminga įvairiuose elektronikos sektoriuose.

Lazerių rinka. Lazerių pramonė toliau auga ir išlieka itin svarbi aukštųjų technologijų srityje. Senąsias CO2 technologijas keičia šviesolaidinės. Šie nauji lazeriai pranašesni savo paprastumu, gamybos kaštais ir kompaktiškumu.

Šviesolaidinio ryšio technologijos. Plėtojantis daiktų internetui ir kitoms skaitmeninėms technologijoms, didės patikimų ryšio perdavimo metodų poreikis.

Fotovoltinė energetika. Vienas perspektyviausių fotovoltinių sistemų pavyzdžių – saulės elementai, gaminami iš puslaidininkių. Jų efektyvumas didės, gamybos kaštai mažės, todėl iš saulės šviesos išgaunama elektra užims vis didesnę energetikos rinkos dalį.

Pasaulinių tendencijų analizė atlikta R. Klioštoraičiui ir Barborai Sharrock „Investuok Lietuvoje“ įgyvendinant projektą „Lietuvos pranašumų puslaidininkių ir optoelektronikos sektoriuose įvertinimas“.

Nuotraukos autorius: Arturo Añez / Pexels.com