Grįžti atgal
Naujienos

Pokyčiai viešuosiuose pirkimuose – įsigyti atnaujintą elektroniką bus paprasčiau

Pokyčiai viešuosiuose pirkimuose – įsigyti atnaujintą elektroniką bus paprasčiau

Jau nuo 2025 metų pavasario įsigyti tvaresnius telefonus, kompiuterius ir spausdintuvus Lietuvos institucijoms taps paprasčiau – Centrinės perkančiosios organizacijos (CPO LT) katalogą papildys atnaujinta elektroninė įranga. Pasak iniciatyvos autorės, „Kurk Lietuvai“ alumnės Rūtos Kukulskytės, katalogo praplėtimas viešojo sektoriaus įstaigoms ne tik padės sutapyti, bet ir paspartins Lietuvos progresą tvaraus vartojimo link.

CPO LT elektroninio katalogo tikslas – efektyvinti viešųjų pirkimų procesą užtikrinant procedūrų skaidrumą ir paprastumą. Tai tokia informacinė sistema, kurioje dalyvauja atrinkti tiekėjai, siūlantys prekes, paslaugas bei darbus pagal visiems vienodai taikomas technines specifikacijas. Prekės ar paslaugos įsigijimas – nuo užsakymo pateikimo iki sutarties su tiekėju sudarymo – vyksta automatizuotai. Viešąjį pirkimą laimi tas tiekėjas, kurio pasiūlymas atitinka užsakymo sąlygas bei mažiausią kainą.

Augant institucijų poreikiams, į šią sistemą nutarta įtraukti ir atnaujintą įrangą.

Atnaujinta elektronika į CPO LT elektroninį katalogą bus įtraukta jūsų iniciatyva. Kaip kilo ši mintis? Ar buvo sunku ją įgyvendinti?

„Kurk Lietuvai“ projekto, kurį įgyvendinau Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje, metu ieškojau būdų, kaip Lietuvos viešasis sektorius galėtų imtis lyderystės mažindamas sukuriamų atliekų kiekį. Atnaujintos elektronikos įsigijimas – vienas efektyviausių būdų tai padaryti. Džiaugiuosi, kad CPO LT administracija yra itin atvira tarptautinėms tendencijoms ir mato tvarumo svarbą, todėl noriai ėmėsi pokyčių.

Pasiūlytą sprendimą įkvėpė gerosios praktikos Norvegijos ir Lietuvos savivaldybėse. Dar 2002 metais Norvegijoje esantis Pietų Varangeris (norv. Sør-Varanger), savo dydžiu panašus į Kupiškį, nusprendė įsigyti aukštos klasės atnaujintus kompiuterius savivaldybės tarybai ir mokykloms. Tokio viešojo pirkimo motyvacija – itin ribotas IRT įrangos biudžetas. 2017 metais šioje savivaldybėje įgyvendinta finansinė pertvarka, kuria įvestas įpareigojimas, jei įmanoma, pirkti atnaujintą įrangą. Dabar apie 90 proc. Pietų Varangerio savivaldybės perkamų įrenginių yra atnaujinti. Taip administracija kasmet sutaupo apie 58 000 eurų (t. y. išleidžia 30 proc. mažiau, nei pirkdama visiškai naują įrangą), į aplinką išskiriama 33 tonomis mažiau CO2 dujų.

Kodėl svarbu, kad šiame kataloge institucijoms atsiras galimybė pirkti atnaujintą elektroniką?

Tai itin supaprastina atnaujintų įrenginių kelią į viešąjį sektorių. Įsigyti produktus per CPO LT katalogą yra itin paprasta, todėl įstaigoms, norinčioms labiau rūpintis aplinka, nebereikės jokių papildomų procedūrų.

Kodėl viešosios institucijos turėtų pirkti atnaujintą elektroniką?

Atnaujinta elektronika padeda tausoti mūsų planetą. Pavyzdžiui, Prancūzijos ekologijos agentūros duomenys rodo, kad pirkdami atnaujintą išmanųjį telefoną ne tik sumokame 30–40 proc. mažiau, bet ir „sutaupome“ 50 kg CO2 dujų, 154 kg išgaunamų žaliavų, 43 kubinius metrus vandens.

2018 metais Europos Komisija išmatavo, kaip vartotojai įsitraukia į žiedinę ekonomiką. Tyrimas parodė, kad vartojimo įpročius keisti dažniau skatina ne individuali žmonių iniciatyva, o „iš viršaus“ (angl. top-down) ateinantis reguliavimas. Manau, kad valstybė ne tik turėtų reguliuoti, bet ir pati rodyti tvaraus vartojimo pavyzdį.

Atnaujintą elektroniką į viešuosius pirkimus įtraukti ragina ir Jungtinės Tautos. Šios organizacijos skaičiavimu, elektronikos atliekos auga tris kartus greičiau nei Žemės gyventojų skaičius ir penkis kartus greičiau, nei perdirbimo pajėgumai. Taigi, akivaizdu, kad turime mažinti vartojimą. Viešojo sektoriaus rodomas pavyzdys gali tapti puikia paskata gyventojams rūpintis atliekų prevencija.

Be to, atnaujintos elektronikos pirkimas yra ganėtinai pragmatiškas sprendimas – už mažesnę kainą galima nusipirkti aukštesnės klasės kompiuterį. Tai nebus pats naujausias modelis, bet jis bus kokybiškesnis už pigų naują įrenginį.

Ar viešasis pirkimas, kurio metu per CPO LT įsigyta atnaujinta elektronika, būtų laikoms žaliuoju pirkimu?

Jei įranga atitinka aplinkos ministro įsakyme nustatytus minimalius kriterijus – taip. Tikiuosi, kad ateityje atnaujinimo ir taisymo kriterijai bus pridėti prie žaliųjų pirkimų rekomendacijų, pavyzdžiui, įtvirtinant, jog tokius kriterijus atitinkantis tiekėjas už tai gautų papildomus balus.

Iš kokių Lietuvos praktikų galėtų pasimokyti kitos šalies institucijos?

Mane labiausiai įkvėpė Kupiškio pavyzdys. 2024 metais Kupiškio priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos padaliniui žūtbūt reikėjo pakeisti 6 nebeveikiančius kompiuterius, o, kaip dažnai nutinka, biudžetas buvo ribotas. Administracija buvo girdėjusi apie atnaujintą įrangą, tad, taupydama kaštus bei suprasdama tvarumo naudą, įsigijo atnaujintus verslo klasės kompiuterius, kuriais labai džiaugiasi. Sutaupė lėšų ir už trečdaliu žemesnę kainą gavo kokybiškus įrenginius.

 

Nuotraukoje – Rūta Kukulskytė. Martyno Ambrazo nuotr.

Daugiau informacijos:

Izabelė Švaraitė
Rinkodaros ir komunikacijos projektų vadovė
Mob. +370 61853358
izabele.svaraite@investlithuania.com
kurklt.lt