Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Centrinė projektų valdymo agentūra

Stiprybėmis grįstas dalyvavimas ES vystomojo bendradarbiavimo politikoje

8 March 2021 - 3 September 2021

Problem

Europos Sąjungos (ES) vystomojo bendradarbiavimo (VB) politikoje prasideda svarbūs pokyčiai. 2021–2027 m. laikotarpiui, ES VB yra didinamas biudžetas ir įvedamas naujas programavimo procesas, paremtas ES Kaimynystės, tarptautinio ir vystomojo bendradarbiavimo — Globalios Europos — fondu (NDICI, arba Global Europe). Lietuvos ir kitų ES šalių-narių vystomojo bendradarbiavimo agentūros ir viešosios institucijos gali dalyvauti programavime, teikdamos siūlymus ES Komisijai gauti finansavimui įvairiems VB projektams šalyse-partnerėse.

Šiuo programavimo laikotarpiu, ES Komisija skatina šalis didesniu mastu naudoti viešojo sektoriaus ekspertizę (VSE) — žinias ir gebėjimus sėkmingai vykdyti institucines viešojo sektoriaus reformas, taip siekiant padėti vystyti šalių-partnerių viešąjį sektorių. Šiuo tikslu, 2018–2021 m., Europos Komisija ir Europos vystomojo bendradarbiavimo praktikų tinklas (angl. Practitioners’ Network for European Development Cooperation) paruošė dvi studijas su rekomendacijomis ES institucijoms ir šalims-narėms, sėkmingai įtraukti VSE į ES VB. Tai yra aktualu Lietuvai, kurios VB politikoje dalijimasis reformų ir gerojo valdymo patirtimi yra prioritetas.

Lietuva iki šiol sėkmingai mobilizuodavo savo viešojo sektoriaus ekspertus VB veikloms — esame lyderiai pagal laimėtų Dvynių projektų skaičių. Tačiau ES poreikis naudoti VSE projektams vykdyti auga, o projektų planavimas keičiasi, ir remiasi Lietuvoje dar neišbandytomis procedūromis. Kyla rizika, kad Lietuva bus nepasiruošusi sėkmingai ir tikslingai dalyvauti programavimo procese.

Nepaisant to, Lietuva turi išskirtinę galimybę plėsti savo rolę ir indėlį į ES VB veiklas. Nuo 2021 m. gegužės mėnesio, CPVA kartu su Vokietijos vystomojo bendradarbiavimo agentūra (GIZ) pradėjo pirmininkavimą Praktikų tinklui — pagrindiniam Europos VB ekspertų tinklui, kuriam priklauso 22 agentūros iš 17 šalių. Sėkmingas pirmininkavimas suteiks galimybę Lietuvai aktyviau prisidėti prie ES VB politikos formavimo ir palaikyti tiesioginį dialogą su Europos Komisija dėl pokyčių VB srityje.

Problema — ES didina vystomojo bendradarbiavimo politikos svarbą savo užsienio politikoje bei skiria didesnį dėmesį ES šalių-narių viešojo sektoriaus ekspertų įtraukimui.

Nepaisant to, Lietuvos institucijos turi ribotas galimybes plėsti savo veiklą ES vystomojo bendradarbiavimo politikos įgyvendinime.

Tai yra glaudžiai susiję su tuo, kad šiuo metu nėra suformuota bendra šalies institucijų pozicija dalyvavimo ES vystomojo bendradarbiavimo veiklose klausimu, kuri taip pat padėtų spręsti įvairius teisinius, administracinius ir finansinius iššūkius ES ir Lietuvos lygmeniu, siekiant plėsti šias veiklas.

Sprendimas — tarpinstitucinio bendradarbiavimo pagrindu sukurtos ir URM bei CPVA vadovybei pristatytos CPVA dalyvavimo ES VB programose gairės, įskaitant:

Sėkmingo Lietuvos pirmininkavimo Europos vystomojo bendradarbiavimo Praktikų tinklui starteginės gairės
Tarpinstitucinės darbo grupės metu suformuota bendra Lietuvos institucijų pozicija dėl sėkmingo šalies dalyvavimo ES vystomojo bendradarbiavimo politikoje užtikrinimo
Lietuvos institucijų pozicija dėl sėkmingo įsitraukimui į VB politiką pateikta ES ir Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo politikos formuotojams

Goal

Stiprinti CPVA pajėgumus atstovauti Lietuvą ES vystomojo bendradarbiavimo procesuose siekiant įprasminti Lietuvos veiklą ir išgryninti lyderiavimo galimybes šioje srityje, kelti patikimumą ES šalių narių akyse ir didinti Lietuvos galimybes valdyti ES vystomojo bendradarbiavimo lėšas ateityje.
Užtikrinti CPVA žinių ir patirčių NDICI programavime ir praktikų tiklo pirmininkavime dalinimosi su visa Lietuvos vystomojo bendradarbiavimo ekosistema, taip siekiant didinti Lietuvos dalyvių galimybes įgyvendinti ES remiamus vystomojo bendradarbiavimo projektus.

Project progress

2021/04/16

Atlikta esamos situacijos apžvalga: Dalyvavimo naujuose ES vystomojo bendradarbiavimo procesuose iššūkiai ir galimybės

2021/05/16

Atlikta užsienio šalių gerųjų praktikų analizė: tarpinstitucinio bendradarbiavimo vykdant VB veiklas pavyzdžiai

2021/05/21

Paruošta darbotvarkė Lietuvos (CPVA) pirmininkavimui ES vystomojo bendradarbiavimo Praktikų tinklui 2021-22 m.

2021/06/17

Sukurta ekspertinė darbo grupė diskusijoms-konsultacijoms dėl ES viešojo sektoriaus ekspertizės rekomendacijų aktualumo Lietuvai

2021/08/05

Darbo grupės išvados pristatytos tarpinstituciniame vystomojo bendradarbiavimo „Praktikų klube“ bei politikos formuotojams URM

2021/08/15

CPVA įtvirtinta Lietuvos pozicija dėl viešojo sektoriaus ekspertizės rekomendacijų Europos vystomojo bendradarbiavimo Praktikų tinkle ir diskusijose su Europos Komisija

Project files

Result

Participants

Related projects

4 March 2025 - 5 September 2025

Harnessing the potential of natural factors to strengthen Lithuania’s wellness tourism infrastructure

The Ministry of the Economy and Innovation of the Republic of Lithuania

The aim of the project is to identify the optimal wellness tourism infrastructure for Lithuania, which would utilize the country’s natural factors and resources and attract more tourists from foreign countries and Lithuania, thus ensuring the highest economic return.
4 March 2025 - 5 September 2025

Creation of the Sustainable mobility index

The Ministry of Transport and Communications of the Republic of Lithuania

The aim of the project is to create methodology which will assess Lithuania’s municipalities for sustainable mobility progress and allow comparison with other EU countries and within Lithuania.
4 March 2025 - 5 September 2025

Challenges of developing green technologies and strengthening community support in Lithuania

Invest Lithuania

The goal of the project is to create a model for strengthening community engagement and support in developing energy-related green technology investment projects in Lithuania.
9 September 2024 - 28 February 2025

Strengthening and developing green skills in Lithuania in response to the needs of the green economy

Ministry of Education, Science and Sport of the Republic of Lithuania

Projekto tikslas – parengti rekomendacijas, kaip skatinti žaliųjų įgūdžių ugdymą atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius
9 September 2024 - 28 February 2025

Creating welfare index of Allied troops in Lithuania

Ministry of National Defence of the Republic of Lithuania

The project goal is to create the welfare index of the Allied troops stationed in Lithuania as an instrument helping to evaluate both military and civil needs of the deployed troops.
9 September 2024 - 28 February 2025

Enhancing collaboration between cultural and creative industries and other sectors to foster social innovation

Ministry of Culture of the Republic of Lithuania

The aim of the project is to promote the development of social innovation through collaboration between CCI and other sectors.