Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu
RegistruotisSocialinės apsaugos ir darbo ministerija
Regioninės jaunimo politikos stiprinimas, atsižvelgiant į verslumo skatinimo, socialinės politikos, kultūros ir švietimo aspektus
Problem
Dėl įvairių priežasčių, Lietuvoje jaunimas (14-29 metų) yra linkęs migruoti iš regionų į didžiuosius miestus arba išvykti iš Lietuvos, į regionus vėliau nebegrįžtant. 2015 metais jaunimas sudarė 49 proc. visų emigrantų skaičiaus. Tai – viena opiausių šiuolaikinės Lietuvos problemų. Jaunimo išvažiavimas iš regionų stabdo jų plėtrą, ypač kai regionus palieka ir į juos negrįžta motyvuotas jaunimas, kuris galėtų stipriai prisidėti prie darbo vietų regionuose kūrimo ir regionui naudingų projektų vystymo. Gyvenimas regionuose išlieka nepatrauklus jaunimui dėl skirtingų aspektų: galimybių laisvalaikio praleidimui stokos, savirealizacijos poreikio neišpildymo, aukštojo mokslo ir darbo galimybių trūkumo, mažo darbo užmokesčio ir kitų priežasčių.
Tuo, kad jaunimui būtų kuriamos palankios sąlygos gyventi ir kurtis regionuose, rūpinasi tiek valstybinės institucijos, tiek nevyriausybinės organizacijos, verslo atstovai bei privatūs asmenys. Už regioninės jaunimo politikos planavimą atsakinga yra Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), o už jos įgyvendinimą – Jaunimo reikalų departamentas bei visos šešiasdešimt Lietuvos savivaldybių. Regioniniu lygmeniu už sklandų jaunimo politikos įgyvendinimo koordinavimą yra atsakingi savivaldybių jaunimo reikalų koordinatoriai bei savivaldybių jaunimo reikalų tarybos, kurių pareigas bei funkcijas rekomenduoja SADM. Dėl savivaldybių autonomijos principo, kiekvienoje savivaldybėje yra pasirinktinai įgyvendinamos regioninės jaunimo politikos priemonės bei uždaviniai, todėl tiek pačios priemonės, tiek jų taikymo efektyvumas skiriasi priklausomai nuo atskirų savivaldybių pasirinkimų.
Siekiant efektyvinti jaunimo politikos įgyvendinimą, yra svarbu universalizuoti prieigą prie jau sukurtos su jaunimu susijusios infrastruktūros ir priemonių. Taip pat, labai svarbu yra išskirti geruosius pavyzdžius, susijusius su jaunimo politikos įgyvendinimu visoje Lietuvoje. Regioninę jaunimo politiką sunku analizuoti neįtraukiant verslo bei nevyriausybinio sektorių. Dėl šios priežasties, svarbu atsižvelgti į visus sektorius, visavertiškai efektyvinti šią aktualią politikos sritį.
Goal
Siekiant susisteminti į jaunimą orientuotos infrastruktūros ir priemonių gausą, sudarysime interaktyvią savivaldybių platformą jaunimo politikoskontekste. Įsteigsime metines nominacijas „Draugiška jaunimui savivaldybė“ ir „Draugiškas jaunimui verslas“. Pasirinksime pilotines savivaldybes, jose organizuosime tarpsektorinio bendradarbiavimo renginius su kitomis savivaldybėmis, siekiant dalintis gerosiomis patirtimis ir visavertiškai stiprinti regioninę jaunimo politiką. Parengsime pasiūlymus dėl jaunimo reikalų koordinatorių.
Project progress
2016/10/26
Jaunimo politikos reguliacinės aplinkos analizė
2016/11/30
Metodikos parengimas metinėms nominacijoms ir interaktyviajai savivaldybių platformai, nominacijų užsienio pavyzdžiai
2017/01/31
Interaktyvus jaunimo politikos žemėlapis ir jo aprašymas
2024/11/22
„Draugiškas jaunimui verslas“ ir „Draugiška jaunimui savivaldybė“ nominacijų steigimas
2017/02/17
Jaunimo politikos rekomendacijos Šalčininkų savivaldybei, bendradarbiaujant su Trakų rajono savivaldybe ir jaunimo politikos rekomendacijos Švenčionių savivaldybei, bendradarbiaujant su Utenos rajono savivaldybe
2017/03/12
Pasiūlymai dėl jaunimo reikalų koordinatorių ir projekto rezultatų pristatymas