Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

LR Ekonomikos ir inovavijų ministerija

Gamtinių veiksnių potencialo išnaudojimas stiprinant Lietuvos sveikatinimo turizmo infrastruktūrą

4 March 2025 - 5 September 2025

Problem

COVID-19 pandemija stipriai paveikė Lietuvos turizmo sektorių. Valstybės duomenų agentūros duomenimis, 2020 m. turizmo produkcija ir pridėtinė vertė, lyginant su 2019 m., sumažėjo beveik perpus, atvykstančių turistų skaičius susitraukė per beveik 70 proc., vietinio turizmo vartojimas sumažėjo daugiau nei 20 proc., o atvykstamojo – daugiau nei 50 proc.. Nors vietinių turistų srautai ir jų vartojimas ikipandeminį lygį pasiekė jau 2021 m., tačiau atvykstamojo turizmo (užsienio turistų) rodikliai (keliautojų ir nakvynių skaičius, bendros išlaidos) ir turizmo produkcija, lyginant su bendrąja produkcija, vis dar nesiekia priešpandeminių 2019 m. rezultatų.

Turizmas, kaip reikšminga Lietuvos ekonomikos dalis, yra įvardijamas kaip prioritetinė sritis Lietuvos ekonomikos transformacijos plane START. Nacionaliniame pažangos plane Lietuva yra išsikėlusi uždavinį didinti Lietuvos turizmo konkurencingumą, o geresnis turizmo potencialo išnaudojimas yra įvardytas kaip viena iš spręstinų užduočių Ekonomikos transformacijos ir konkurencingumo plėtros programoje. Be to, turizmą, kaip svarbią ekonominę veiklą su plačiu poveikiu ekonomikos augimui, darbo rinkai ir socialinei plėtrai, yra įvardijusi ir Europos Komisija.

Skatinant atvykstamąjį turizmą Lietuvoje, siekiama kuo didesnės ekonominės pridėtinės vertės kūrimo – didesnio nakvynių skaičiaus, didesnių turistinių išlaidų ir didesnio spektro paslaugų vartojimo. Būtent sveikatinimo turizmas yra vienas iš didžiausią pridėtinę vertę galinčių sukurti Lietuvos turizmo produktų. Sveikatinimo infrastruktūros ir paslaugų plėtros skatinimas yra įrašytas į XIX-osios Vyriausybės programos nuostatų įgyvendinimo planą, o sveikatinimo turizmas yra įvardijamas kaip viena iš keturių pagrindinių Lietuvos turizmo prekės ženklo sričių. Sveikatinimo turistų vidutinės išlaidos, vartojamų paslaugų kiekis ir nakvynių skaičius, tikėtina, yra didesni, lyginant su kitais (pažintinio, gamtos ir aktyviojo, verslo) turizmo produktų vartotojais: pavyzdžiui, užsienio turistai, asmeninių kelionių metu leidžiantys laiką sanatorijose ir reabilitacijos centruose, praleidžia juose vidutiniškai 9,4 nakvynės – privataus sektoriaus nuomos, nakvynės namų ar viešbučių skaičiai yra mažesni.

Ekonomikos ir inovacijų ministerijos vertinimu, Lietuvos kurortai pasižymi savo natūraliais gamtiniais veiksniais ir ištekliais – mineraliniu vandeniu, gydomuoju purvu, geoterminiu vandeniu, (mikro)klimatu. Šių gamtinių veiksnių ir išteklių (ypač mineralinio vandens ir gydomojo purvo) nauda žmogaus fizinei ir psichikos sveikatai buvo įrodyta Lietuvoje atliktų mokslinių tyrimų, atskleidžiančių, kad Lietuva yra šalis, teikianti kokybiškas sveikatinimo turizmo paslaugas. Galiausiai, dėmesys sveikatinimo turizmui ir jo infrastruktūrai įgyja papildomo aktualumo, kai, augant visuomenės išlaidoms sveikatos priežiūrai, kyla poreikis ieškoti kitų, labiau į ligų prevenciją nukreiptų visuomenės sveikatos stiprinimo būdų.

Nepaisant sveikatinimo turizmo aktualumo šiuolaikinei visuomenei, ekonominio perspektyvumo bei indėlio į Lietuvos turizmo sektorių ir bendrą valstybės ekonomiką, Lietuvoje nėra visuotinai priimtų sveikatinimo turizmo ar jo infrastruktūros apibrėžimų, trūksta motyvuotų investicijų nukreipimo krypčių į infrastruktūros objektus, kurie teiktų didžiausią ekonominę grąžą Lietuvos valstybei.

Goal

Projekto tikslas – identifikuoti optimaliausią sveikatinimo turizmo infrastruktūrą Lietuvoje, kuri išnaudotų šalies gamtinius gydomuosius veiksnius ir išteklius bei pritrauktų didesnius turistų srautus iš užsienio valstybių ir Lietuvos, taip užtikrinant didžiausią ekonominę grąžą.

Project progress

2025/03/31

Strateginės konsultacijos su suinteresuotomis šalimis

2025/04/30

Esamos Lietuvos sveikatinimo turizmo infrastruktūros analizė

2025/06/23

Užsienio valstybių sveikatinimo turizmo infrastruktūros analizė

2025/09/05

Investicijų į Lietuvos sveikatinimo turizmo infrastruktūrą rekomendacijos

Participants

Related projects

4 March 2025 - 5 September 2025

Harnessing the potential of natural factors to strengthen Lithuania’s wellness tourism infrastructure

The Ministry of the Economy and Innovation of the Republic of Lithuania

The aim of the project is to identify the optimal wellness tourism infrastructure for Lithuania, which would utilize the country’s natural factors and resources and attract more tourists from foreign countries and Lithuania, thus ensuring the highest economic return.
4 March 2025 - 5 September 2025

Creation of the Sustainable mobility index

The Ministry of Transport and Communications of the Republic of Lithuania

The aim of the project is to create methodology which will assess Lithuania’s municipalities for sustainable mobility progress and allow comparison with other EU countries and within Lithuania.
4 March 2025 - 5 September 2025

Challenges of developing green technologies and strengthening community support in Lithuania

Invest Lithuania

The goal of the project is to create a model for strengthening community engagement and support in developing energy-related green technology investment projects in Lithuania.
9 September 2024 - 28 February 2025

Strengthening and developing green skills in Lithuania in response to the needs of the green economy

Ministry of Education, Science and Sport of the Republic of Lithuania

Projekto tikslas – parengti rekomendacijas, kaip skatinti žaliųjų įgūdžių ugdymą atliepiant žaliosios ekonomikos poreikius
9 September 2024 - 28 February 2025

Creating welfare index of Allied troops in Lithuania

Ministry of National Defence of the Republic of Lithuania

The project goal is to create the welfare index of the Allied troops stationed in Lithuania as an instrument helping to evaluate both military and civil needs of the deployed troops.
9 September 2024 - 28 February 2025

Enhancing collaboration between cultural and creative industries and other sectors to foster social innovation

Ministry of Culture of the Republic of Lithuania

The aim of the project is to promote the development of social innovation through collaboration between CCI and other sectors.