Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Aplinkos ministerija

Žaliųjų viešųjų pirkimų sistemos tobulinimas

2020 m. rugsėjo 7 d. - 2021 m. kovo 5 d.

Problema

Siekiant ilgalaikės visuomenės vystymosi ir Žemės išsaugojimo ateities kartoms, pasaulio bendruomenė, įskaitant Lietuvą, 2015 m. Paryžiaus susitarimu, įsipareigojo mažinti šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) išmetimą. Vienas iš tam skirtų įrankių yra žalieji viešieji pirkimai (toliau – ŽVP), kurie Europos žaliajame kurse yra akcentuojami kaip skatinantys saikingesnį gamtinių išteklių naudojimą, pereinant prie tvaraus produktų gamybos ir vartojimo.

Lietuvoje viešieji pirkimai sudaro 6,3 mlrd. Eur arba 13% BVP (VPT, 2019 m.) – tai sukuria didelę viešojo sektoriaus subjektų perkamąją galią. Naudodamiesi ja ir renkantis aplinkai draugiškas prekes, viešieji pirkimai turi potencialą reikšmingai prisidėti prie vietinių, regioninių, nacionalinių ir tarptautinių tvarumo tikslų įgyvendinimo ir daryti įtaką rinkai, skatinant inovuoti ir kurti žaliąsias prekes.

Nors ŽVP politika Lietuvoje yra įgyvendinama, tačiau ji nėra efektyvi – šiuo metu, žalieji viešieji pirkimai siekia 3.3% visų įvykdytų viešųjų pirkimų Lietuvoje, ir kasmet vis mažėja. Tuo tarpu, naujasis 2021-2030 m. nacionalinis pažangos planas (toliau – NPP) numato, jog 2030 m. žalieji pirkimai turi sudaryti 55% pagal visų viešųjų pirkimų vertę, arba padidėti 16 kartų. Lietuvai žaliųjų viešųjų pirkimų vykdymas yra ypatingai aktualus norint įgyvendinti Europos Sąjungos nustatytą klimato kaitos politiką – Lietuva iki 2030 m. turi 9% sumažinti ŠESD išmetimą (palyginti su 2005 m.) ir bent 1,5 karto sumažinti energijos vartojimą (palyginti su 2017 m.).

Žalieji viešieji pirkimai yra svarbus strateginis įrankis siekiant Lietuvos žaliųjų įsipareigojimų, plėtojant žaliąją ekonomiką, keliant šalies konkurencingumą ir siekiant gyventi švaresnėje ir sveikesnėje aplinkoje. Efektyvesnis aplinkosaugos reikalavimų taikymas viešiesiems pirkimams taptų postūmiu Lietuvos žaliosios transformacijos link ir prisidėtų prie Lietuvos NPP tikslo pasiekti 55% pagal visą viešųjų pirkimų vertę.

Tikslas

Projekto tikslas – išsiaiškinti neveiksnios ŽVP sistemos priežastis bei konsultuojantis su suinteresuotomis šalimis identifikuoti perkančiųjų organizacijų ir tiekėjų poreikius ŽVP vykdyme. Surinka informacija bus panaudota ruošiant teisinio reglamentavimo pakeitimus ir kuriant ŽVP kompetencijų centro modelį.

Projekto eiga

2020/11/15

Atlikta esamos situacijos Lietuvoje ir užsienio gerųjų praktikų analizė

2020/12/15

Atliktos viešosios konsultacijos

2021/01/15

Parengtas ministro įsakymo pakeitimo projektas

2021/02/02

Priimtas tarpinstitucinis sprendimas dėl kompetencijų centro įsteigimo Viešųjų pirkimų tarnyboje

2021/03/04

Priimtas Įsakymo pakeitimas

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2020/21
Livija Šepetytė
Livija Šepetytė
2020/21
Agnė Petrošiūtė
Agnė Petrošiūtė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – skatinti aktyvesnį darbdavių įsitraukimą į bedarbių mokymą

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Nevyriausybinių organizacijų finansinio tvarumo link: NVO Fondo biudžeto didinimas

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti inovatyvius sprendimus, kaip padidinti NVO Fondo lėšomis finansuojamų projektų skaičių bei rasti būdų, kaip finansuoti kitas NVO Fondo veiklas ir pateikti veiksmų planą.

Dalyviai: Giedrė Pociūtė, Ieva Mikutavičiūtė