Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Viešųjų pirkimų tarnyba

Darniųjų viešųjų pirkimų kompetencijų centro kūrimas

2021 m. kovo 8 d. - 2021 m. rugsėjo 3 d.

Problema

Darnus vystymasis – tai ateities plėtros siekiai ir visuomenės raidos kelias, kuris remiasi aplinkos apsauga, ekonominiu vystymusi ir socialine gerove. Palaipsniui, darnaus vystymosi tikslai (angl. sustainable development goals) yra perkeliami į valstybių nacionalinius programinius dokumentus ir teisės aktus bei yra ieškoma šioms idėjoms įgyvendinti tinkamų teisinių ar kitų socialinių priemonių. Viešieji pirkimai, kuriuos vykdydama valstybė įsigyja viešosioms funkcijoms vykdyti reikalingų prekių, paslaugų ir darbų, gali būti naudojami kaip viena iš valstybės politikos priemonių, tinkamų darniojo vystymosi principų sklaidai.

Lietuvoje viešieji pirkimai sudaro 6,3 mlrd. Eur arba 13% BVP (VPT, 2019 m.) – didesnis nei dešimtadalis BVP lemia, kad viešieji pirkimai įneša svarų indėlį į šalies ekonomiką. Dėl didelės valstybės perkamosios galios, viešieji pirkimai yra instrumentas, kuriuo valstybė gali pasinaudoti įgyvendinant klimato kaitos ar socialinę politiką. Norint tai įgyvendinti, vykdant viešuosius pirkimus būtina kalbėti apie darniuosius viešuosius pirkimus (DVP), nes tai yra viena iš priemonių, turinčių potencialą skatinti tiekėjus tiekti tvaresnius produktus. Tokiu būdu gali būti stimuliuojama darniojo vystymosi principų sklaida ir tarp privataus sektoriaus subjektų, siekiančių būti konkurencingais besikeičiančioje rinkoje.

Europos Komisija apibrėžia darniuosius viešuosius pirkimus kaip procesą, kurio metu viešojo sektoriaus institucijos, pirkdamos prekes, paslaugas ar darbus visose pirkimo stadijose, siekia pusiausvyros tarp trijų darnaus vystymosi ramsčių – ekonominio, socialinio ir aplinkosauginio.

Viešųjų pirkimų, įtraukiančių aplinkosaugos aspektus, tikslai Lietuvoje buvo plačiai diskutuojami ,,Kurk Lietuvai’’ Žaliųjų pirkimų projekto metu. Nors žaliųjų viešųjų pirkimų (toliau – ŽVP) politika Lietuvoje yra įgyvendinama, tačiau ji nėra efektyvi – šiuo metu žalieji viešieji pirkimai siekia 3.3% visų įvykdytų viešųjų pirkimų Lietuvoje, ir kasmet vis mažėja. Tuo tarpu, naujasis 2021-2030 m. nacionalinis pažangos planas (toliau – NPP) numato, jog 2030 m. žalieji pirkimai turi sudaryti 55% visų viešųjų pirkimų vertės, arba padidėti 16 kartų. Aštuonioliktosios Lietuvos Respublikos Vyriausybės programa taip pat pažymi, jog ,,nuo 2023 m. žalieji pirkimai taptų dominuojančia viešųjų pirkimų rūšimi’’ (p. 155.4).

Žaliųjų pirkimų projekto metu taip pat buvo išsiaiškinta, jog viena iš priežasčių kodėl Lietuvoje nevyksta ŽVP nevyksta efektyviai yra kompetencijų trūkumas. Svarbu paminėti, jog ne tik perkančiosioms organizacijoms, bet ir tiekėjams trūksta mokymų, metodinės pagalbos, patogių įrankių bei konsultacijų.

Lietuvos pažangos strategija ,,Lietuva 2030’’ iškėlė tikslą ,,Ugdyti aplinkai palankią verslo kultūrą ir skatinti „žaliosios“ ekonomikos vystymąsi, atliekant ne tik „žaliuosius“, bet ir darniuosius viešuosius pirkimus‘‘ (p. 6.9.2.). Darnieji pirkimai įtraukia ne tik aplinkosauginius, bet ir socialinius ar inovatyvius elementus, kurie šiuo metu nėra sistemingai skatinami Lietuvos viešuosiuose pirkimuose.

Tikslas

Žaliųjų pirkimų projektas Aplinkos ministerijoje išryškino žaliųjų/darniųjų viešųjų pirkimų lyderystės ir kompetencijų ir informacijos stoką tarp viešojo pirkimo dalyvių. Antruoju projektu siekiama įkurti darniųjų pirkimų kompetencijų centrą Viešųjų pirkimų tarnyboje ir tokiu būdu kurti sistemišką darniųjų pirkimų informacijos, įrankių bei procesų kūrimą ir tobulinimą.

Projekto eiga

2021/04/15

Atlikta vidinė Viešųjų pirkimų tarybos struktūros ir procesų analizė

2021/04/30

Parengti darniųjų pirkimų skyriaus Viešųjų pirkimų taryboje nuostatai ir pareigybių aprašymai

2021/05/15

Įvykdytas interviu ciklas su Norvegijos, Suomijos, Švedijos ir Olandijos kompetencijų centrais

2021/06/15

Atlikta užsienio gerųjų praktikų analizė

2021/06/30

Sukurtas darniųjų pirkimų skyriaus Viešųjų pirkimų tarnyboje veiklos planas

2021/09/03

Sukurtos rekomendacijos efektyvesnei darniųjų viešųjų pirkimų sistemai Lietuvoje

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2020/21
Livija Šepetytė
Livija Šepetytė
2020/21
Agnė Petrošiūtė
Agnė Petrošiūtė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – skatinti aktyvesnį darbdavių įsitraukimą į bedarbių mokymą

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė