Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Viešojo sektoriaus inovatyvumo skatinimas: GovTech laboratorijos sukūrimas ir įveiklinimas

2019 m. kovo 12 d. - 2019 m. rugsėjo 6 d.

Problema

LegalTech, FinTech, CleanTech, EdTech – vis dažniau girdime šiuos terminus. Tai rodo, kad technologijos transformuoja kiekvieną sritį, tiek teisės, tiek finansinę, tiek energetikos ar švietimo. Pastaruoju metu matome dar vieną vis svarbesnę sritį – GovTech, kurioje technologijos transformuoja viešąjį sektorių. GovTech – tai greitai besivystanti inovacijų ekosistema, kurioje startuoliai ir mažos bei vidutinės įmonės (MVĮ) kuria inovatyvius, dažniausiai naujausiomis technologijomis grįstus sprendimus viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti. 2018 metų Accenture ir Public tyrimas atskleidė, kad GovTech – tai net 400 mlrd. dolerių pasaulinė rinka, kurią galėtų išnaudoti startuoliai bei valstybės. Viešajam sektoriui GovTech yra puikus įrankis išnaudoti vis labiau pasiekiamas naujausias technologijos, sutaupyti pinigų, kelti darbo viešajame sektoriuje prestižą, ir, svarbiausia, pagerinti viešąsias paslaugas taip patenkinat piliečių lūkesčius, kurie tampa vis aukštesni.

Deja, tačiau Lietuvoje GovTech ekosistema dar neegzistuoja. Susiduriame su trimis pagrindinėmis problemomis. Pirma – naujausiomis technologijomis grįstų sprendimų ir įrankių taikymas atitinkamoms problemoms spręsti yra labai ribotas. Visionary Analytics (2015) atliktas tyrimas pabrėžė, kad nors daug objektyvių matavimų įvertinančių viešojo sektoriaus inovatyvumą nėra, tačiau matyti didelė atskirtis tarp Lietuvos ir kitų Europos šalių viešojo sektorius inovatyvumo. Pagal „UN E-Government Development“ indeksą, 2018 metais Lietuva buvo tik 40-ta pasaulyje. Antra – matomas kompetencijų, žinių ir kultūros trūkumas inovacijų, skaitmeninių technologijų, duomenų kontekste. Pagal EBPO (2018) atliktas analizes, valstybės tarnautojų duomenų raštingumas lygus nuliui ir valstybė nevykdo jokių tai skatinančių programų. Trečia – Lietuvoje MVĮ ir startuolių dalyvavimas technologijų viešuosiuose pirkimuose bei skaitmeninių įrankių valstybei kūrime yra labai mažas. Didžiąją dalį pirkimų laimi tos pačios didelės įmonės, taip susikurdamos sau beveik monopolines sąlygas ir galimai sukuriančios didesnę piniginę naštą valstybei. Viešųjų pirkimų tarnybos teigimu, 2015 m. 20 didžiausių tiekėjų sudarytų sutarčių vertė siekė 56,4 proc. visų tiekėjų sudarytų sutarčių vertės, tuo tarpu likusią dalį – 404 įmonės. Sudėtinga viešųjų pirkimų sistema iš dalies užkerta kelią gyventojų ir startuolių dalyvavimą technologijų viešajam sektoriui kūrime. Visos šios trys priežastys lemia mažą Lietuvos viešojo sektoriaus inovatyvumo lygį. Žemas inovatyvumo lygis gali lemti vis mažėjantį piliečių pasitikėjimą valstybe bei žemesnį konkurencingumą pasaulinėje rinkoje.

Tad projekto užduotis – sukurti ir įveiklinti GovTech laboratoriją, kuri veiktų kaip kompetencijų centras kelti viešojo sektoriaus inovatyvumą technologijų srityje. EBPO (2017) pabrėžia, kad centrinės organizacijos sukūrimas, kuri skatintų inovacijas viešajame sektoriuje, padeda peržengti esamas kliūtis ir kurti inovacijų ir eksperimentavimo kultūrą viešajame sektoriuje. Projekto rėmuose taip pat bus sukurta nauja paskatų sistema „GovTech iššūkių serija“, kurios pagalba viešojo sektoriaus institucijos galės identifikuoti savo iššūkius, o MVĮ ir startuoliai galės siūlyti sprendimus.

Tikslas

Šio projekto tikslas – skatinti naujausių technologijų naudojimą viešajame sektoriuje, taip efektyvinant viešojo sektoriaus veiklą, suteikiant geresnes paslaugas gyventojams bei darant tikslesnius viešosios politikos sprendimus. Šio tikslo bus pasiekta įkuriant GovTech laboratoriją, bei ją įveiklinant sukuriant naują paskatų sistemą, kuri skatins startuolius, mažas ir vidutines įmones kurti inovatyvius sprendimus viešajam sektoriui naudojant skaitmenines technologijas.

Projekto eiga

2019/04/12

Atlikta užsienio šalių analizė

2019/05/03

Atlikta Lietuvos viešojo sektoriaus inovatyvumo ir GovTech esamos situacijos analizė

2019/06/15

Įgyvendinta viešoji konsultacija dėl GovTech modelio

2019/06/29

Sukurtas GovTech Lab veiklos modelis

2019/07/01

Sukurtas „Startup in Residence“ modelis

2019/07/03

Sutarta dėl GovTech laboratorijos įkūrimo ir pilotinių iniciatyvų įgyvendinimo

2019/07/24

Pradėta pilotinė „GovTech iššūkių serija“

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

Panašūs projektai

2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Bendradarbiavimo tarp kultūros ir kūrybinių industrijų bei kitų sektorių didinimas skatinant socialinių inovacijų kūrimąsi

LR kultūros ministerija

Projekto tikslas – skatinti socialinių inovacijų kūrimąsi remiantis bendradarbiavimu tarp KKI ir kitų sektorių.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Žiediškumo link: pastato (ar jo elementų) pakartotinio naudojimo skatinimas reguliacinėmis priemonėmis

LR Aplinkos ministerija

Projekto tikslas – diegti žiedinės ekonomikos praktikas Lietuvos statybos sektoriuje parengiant rekomendacijas, kaip skatinti pakartotinio pastatų (ar jų elementų) naudojimą Lietuvoje. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Tarptautinių partnerysčių vystymas įgyvendinant darnaus vystymosi veiklas

LR užsienio reikalų ministerija

Šio projekto tikslas – vystyti tarptautines ir nacionalines partnerystes siekiant skatinti Lietuvos siūlomų tvarių sprendimų taikymą vystomojo bendradarbiavimo srityje. Šiam tikslui planuojama pasitelkti Lietuvos žaliųjų sprendimų katalogą.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Mažėjančios darbo jėgos kompensavimas naujosiomis technologijomis

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – pasiūlyti galimus sprendimus, kaip kompensuoti mažėjančią darbo jėgą naujosiomis technologijomis. 
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Technologinės įžvalgos taikymas 2028–2034 m. Sumaniosios specializacijos strategijai

Inovacijų agentūra

Šio projekto tikslas – pateikti gaires ir rekomendacijas dėl technologinių įžvalgų naudojimo Lietuvos S3 planavime 2028–2034 m. cikle. Gairės bus orientuotos į išankstinį mąstymą (ang. Anticipatory thinking) ir planavimą, suderintą su ilgalaikiais Lietuvos ekonomikos ir inovacijų tikslais.
2024 m. rugsėjo 9 d. - 2025 m. vasario 28 d.

Efektyvių reguliacinių priemonių inovacijoms, naujų technologijų sukūrimui ir vystymui skatinti identifikavimas

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – nustatyti ir rekomenduoti, kurios ir kokiais būdais reguliavimo priemonės būtų veiksmingiausios skatinant Lietuvos įmones kurti inovatyvius produktus.