Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Ekonomikos ir inovacijų ministerija

Viešojo sektoriaus inovatyvumo skatinimas: GovTech laboratorijos sukūrimas ir įveiklinimas

2019 m. kovo 12 d. - 2019 m. rugsėjo 6 d.

Problema

LegalTech, FinTech, CleanTech, EdTech – vis dažniau girdime šiuos terminus. Tai rodo, kad technologijos transformuoja kiekvieną sritį, tiek teisės, tiek finansinę, tiek energetikos ar švietimo. Pastaruoju metu matome dar vieną vis svarbesnę sritį – GovTech, kurioje technologijos transformuoja viešąjį sektorių. GovTech – tai greitai besivystanti inovacijų ekosistema, kurioje startuoliai ir mažos bei vidutinės įmonės (MVĮ) kuria inovatyvius, dažniausiai naujausiomis technologijomis grįstus sprendimus viešojo sektoriaus iššūkiams spręsti. 2018 metų Accenture ir Public tyrimas atskleidė, kad GovTech – tai net 400 mlrd. dolerių pasaulinė rinka, kurią galėtų išnaudoti startuoliai bei valstybės. Viešajam sektoriui GovTech yra puikus įrankis išnaudoti vis labiau pasiekiamas naujausias technologijos, sutaupyti pinigų, kelti darbo viešajame sektoriuje prestižą, ir, svarbiausia, pagerinti viešąsias paslaugas taip patenkinat piliečių lūkesčius, kurie tampa vis aukštesni.

Deja, tačiau Lietuvoje GovTech ekosistema dar neegzistuoja. Susiduriame su trimis pagrindinėmis problemomis. Pirma – naujausiomis technologijomis grįstų sprendimų ir įrankių taikymas atitinkamoms problemoms spręsti yra labai ribotas. Visionary Analytics (2015) atliktas tyrimas pabrėžė, kad nors daug objektyvių matavimų įvertinančių viešojo sektoriaus inovatyvumą nėra, tačiau matyti didelė atskirtis tarp Lietuvos ir kitų Europos šalių viešojo sektorius inovatyvumo. Pagal „UN E-Government Development“ indeksą, 2018 metais Lietuva buvo tik 40-ta pasaulyje. Antra – matomas kompetencijų, žinių ir kultūros trūkumas inovacijų, skaitmeninių technologijų, duomenų kontekste. Pagal EBPO (2018) atliktas analizes, valstybės tarnautojų duomenų raštingumas lygus nuliui ir valstybė nevykdo jokių tai skatinančių programų. Trečia – Lietuvoje MVĮ ir startuolių dalyvavimas technologijų viešuosiuose pirkimuose bei skaitmeninių įrankių valstybei kūrime yra labai mažas. Didžiąją dalį pirkimų laimi tos pačios didelės įmonės, taip susikurdamos sau beveik monopolines sąlygas ir galimai sukuriančios didesnę piniginę naštą valstybei. Viešųjų pirkimų tarnybos teigimu, 2015 m. 20 didžiausių tiekėjų sudarytų sutarčių vertė siekė 56,4 proc. visų tiekėjų sudarytų sutarčių vertės, tuo tarpu likusią dalį – 404 įmonės. Sudėtinga viešųjų pirkimų sistema iš dalies užkerta kelią gyventojų ir startuolių dalyvavimą technologijų viešajam sektoriui kūrime. Visos šios trys priežastys lemia mažą Lietuvos viešojo sektoriaus inovatyvumo lygį. Žemas inovatyvumo lygis gali lemti vis mažėjantį piliečių pasitikėjimą valstybe bei žemesnį konkurencingumą pasaulinėje rinkoje.

Tad projekto užduotis – sukurti ir įveiklinti GovTech laboratoriją, kuri veiktų kaip kompetencijų centras kelti viešojo sektoriaus inovatyvumą technologijų srityje. EBPO (2017) pabrėžia, kad centrinės organizacijos sukūrimas, kuri skatintų inovacijas viešajame sektoriuje, padeda peržengti esamas kliūtis ir kurti inovacijų ir eksperimentavimo kultūrą viešajame sektoriuje. Projekto rėmuose taip pat bus sukurta nauja paskatų sistema „GovTech iššūkių serija“, kurios pagalba viešojo sektoriaus institucijos galės identifikuoti savo iššūkius, o MVĮ ir startuoliai galės siūlyti sprendimus.

Tikslas

Šio projekto tikslas – skatinti naujausių technologijų naudojimą viešajame sektoriuje, taip efektyvinant viešojo sektoriaus veiklą, suteikiant geresnes paslaugas gyventojams bei darant tikslesnius viešosios politikos sprendimus. Šio tikslo bus pasiekta įkuriant GovTech laboratoriją, bei ją įveiklinant sukuriant naują paskatų sistemą, kuri skatins startuolius, mažas ir vidutines įmones kurti inovatyvius sprendimus viešajam sektoriui naudojant skaitmenines technologijas.

Projekto eiga

2019/04/12

Atlikta užsienio šalių analizė

2019/05/03

Atlikta Lietuvos viešojo sektoriaus inovatyvumo ir GovTech esamos situacijos analizė

2019/06/15

Įgyvendinta viešoji konsultacija dėl GovTech modelio

2019/06/29

Sukurtas GovTech Lab veiklos modelis

2019/07/01

Sukurtas „Startup in Residence“ modelis

2019/07/03

Sutarta dėl GovTech laboratorijos įkūrimo ir pilotinių iniciatyvų įgyvendinimo

2019/07/24

Pradėta pilotinė „GovTech iššūkių serija“

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2018/19
Arūnė Matelytė
Arūnė Matelytė
2018/19
Saulė Gabrielė Petraitytė
Saulė Gabrielė Petraitytė
2018/19
Aistė Zalepūgaitė
Aistė Zalepūgaitė
2018/19
Markas Mongirdas
Markas Mongirdas

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žaliųjų inovacijų plėtra į užsienį pasitelkiant vystomojo bendradarbiavimo instrumentus

LR Užsienio reikalų ministerija

Projekto tikslas – suformuoti žaliųjų inovacijų plėtros į šalių partnerių rinkas per vystomojo bendradarbiavimo priemones modelį, kuris remsis unikaliu Lietuvos finansinių mechanizmų verslui remti klimatu, prisidės prie ekonominės diplomatijos tikslų įgyvendinimo, skatins žaliųjų produktų eksportą ir turės poveikį įgyvendinant darnaus vystymosi tikslus.

Dalyviai: Aušra Raulušonytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė