Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Krašto apsaugos ministerija

Kenkėjiškų interneto svetainių grėsmių valdymo priemonių kūrimas

2021 m. rugsėjo 15 d. - 2022 m. kovo 4 d.

Problema

Remiantis „Microsoft” skaitmeninio saugumo ataskaita (2018 m. sausis – 2019 m. spalis), Lietuva užima 6 vietą Europoje pagal grėsmę jos gyventojams patirti kibernetinį nusikaltimą. Lietuvos bankų asociacijos duomenimis, pirmąjį 2021 m. pusmetį Lietuvos finansų ir kredito įstaigos registravo 906 elektroninio sukčiavimo incidentus, kuriuos galima sieti su kenksmingų interneto svetainių panaudojimu. Pirmojo pusmečio nuostoliai prilygsta žalai, patirtai per visus 2020-uosius metus, ir siekia apie 2,7 mln. eurų.

Interneto svetainės, turinčios kritinių kibernetinio saugumo pažeidimų, dažnai tampa įsilaužėlių taikiniu siekiant sau naudos, o pagrindinis įsilaužimų tikslas yra išvilioti pinigus. Nacionalinis kibernetinio saugumo centras nurodo, kad 2020 m. buvo identifikuota, jog vidutiniškai kas 5 lietuviško domeno interneto svetainė turėjo neatnaujintą arba nebepalaikomą turinio valdymo sistemą, o tai tik viena iš galimų kibernetinio saugumo spragų. Elektroniniai sukčiai taip pat neretai naudojasi apgaulingomis interneto svetainėmis, kurios tik imituoja žinomų finansinių įstaigų arba elektroninių parduotuvių oficialius interneto puslapius, siekdami susirinkti mokėjimo kortelių duomenis arba kitu būdu išvilioti pinigus.

Kenkėjiškos interneto svetainės (tiek nulaužtos, tiek apgaulingos) kenkia jų lankytojams ne tik sukeliant finansinę žalą, bet taip pat neteisėtai renkant asmeninius duomenis, įdiegiant kenkėjišką programinę įrangą į naudojamą kompiuterį, pasisavinant konfidencialią informaciją ir t.t. Norint apsaugoti interneto svetainių lankytojus, reikia suteikti atsakingoms institucijoms papildomus techninius ir teisinius būdus apriboti kenkėjiškų svetainių pasiekiamumą interneto vartotojams.

Tikslas

Numatyti papildomas priemones, skirtas saugoti gyventojus ir verslą nuo kenkėjiškų interneto svetainių sumažinant tokių svetainių pasiekiamumą ir laiko tarpą, reikalingą prieigai apriboti.

Projekto eiga

2021/11/29

Atlikta esamos situacijos analizė dėl interneto svetainių saugumo būklės Lietuvoje

2021/12/31

Atlikta gerosios užsienio praktikos analizė dėl priemonių, apribojančių kenkėjiškų svetainių prieigą

2022/02/02

Atlikta viešoji konsultacija dėl siūlomų priemonių kenkėjiškų svetainių prieigos apribojimui

2022/02/28

Parengtas blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos modelis

2022/03/04

Pateiktos rekomendacijos dėl blokuojamų domenų valdymo informacinės sistemos įgyvendinimo ir tolimesnių žingsnių

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2021/22
Karolis Vyčius
Karolis Vyčius
2021/22
Renata Liubinavičė (Donauskytė)
Renata Liubinavičė (Donauskytė)

Panašūs projektai

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Lietuvos parama Ukrainai

Lietuvos Respublikos Vyriausybės kanceliarija

Projektu siekiama sujungti suinteresuotas šalis iš skirtingų sektorių, skatinti dalintis informacija apie vykdomą veiklą ir apibrėžti sritis bei veiklas, kuriose nevyriausybinės organizacijos galėtų bendradarbiauti remiant Ukrainą.

Dalyviai: Viktoriya Didenko, Dalia Krapavickaitė

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Skaitmeninio švietimo gairės mokykloms

LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerija

Padėti Lietuvos bendrojo ugdymo mokykloms prisitaikyti prie mokymo(si) skaitmeniniame amžiuje, parengiant skaitmeninio švietimo gaires – įrankį, kuris apibrėžia kas yra prie skaitmeninio amžiaus prisitaikiusi mokykla bei pateikia rekomendacijas mokyklų vadovams kaip tokią mokyklą kurti.

Dalyviai: Julija Skerniškytė, Dr. Edita Karosienė

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Visuotinė (universali) jurisdikcija

LR Teisingumo ministerija

Projekto tikslas – atlikti universalios jurisdikcijos taikymo Lietuvos ir kitų Europos šalių teismuose analizę ir pasiūlyti sprendimus, kaip šį procesą efektyvinti, ypač tiriant karo nusikaltimus, nusikaltimus žmoniškumui ir baudžiamąsias bylas dėl galimo genocido Ukrainoje.

Dalyviai: Dr. Kateryna Latysh, Dr. Monika Rogers

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Informacinių platformų, skirtų Ukrainos pabėgėliams, sujungimas ir pasiekiamumo didinimas

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projektas turi du tikslus – aprūpinti pabėgėlius visa reikalinga, aktualia informacija iš patikimo šaltinio, bei sukurti įrankį, kuris susistemintų visą informaciją į vieną vietą, o tai palengvintų išskirstyti pabėgėlių srautus ir rasti labiausiai poreikius atitinkančias vietas.

Dalyviai: Polina Stasiuk, Kseniia Yerofeieva, Milda Ulozaitė

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Webcrawling metodo taikymas Aplinkos apsaugos departamento veiklose

Aplinkos apsaugos departamentas prie LR Aplinkos ministerijos

Pagreitinti ir automatizuoti galimai nelegalių skelbimų paiešką panaudojant webcrawler, taip pagerinant sąlygas Aplinkos apsaugos departamentui operatyviai, efektyviai ir kokybiškai vykdyti savo funkciją – aplinkos apsaugos kontrolę.

Dalyviai: Monika Barauskaitė, Benas Švedas

2022 m. rugsėjo 7 d. - 2023 m. kovo 3 d.

Account-based marketing (ABM) procesų kūrimas ir įgyvendinimas VšĮ „Investuok Lietuvoje“

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Prisidėti prie konkretaus ir nuoseklaus ABM proceso kūrimo ir įgyvendinimo VšĮ Investuok Lietuvoje bei pateikti praktines įžvalgas ne tik agentūrai, bet ir kitoms Lietuvos institucijoms.

Dalyviai: Dr. Monika Belhaj