Sprendimas pradėti verslą – sudėtingas ir ilgas procesas. Tačiau daug didesni iššūkiai laukia jau priėmus sprendimą – visos būtinosios administracinės procedūros dar tik laukia ateityje. Norint pradėti gaminti produktus Lietuvoje įmonėms tenka žengti bent jau 12 žingsnių.
Pirmasis iš jų – juridinio asmens steigimas. Įsisteigus įmonę, ateina metas ieškoti sklypo gamyklai statyti: žemės įsigijimas arba nuoma, sklypų sujungimas ar atskyrimas, saugotinų želdinių sklype iškirtimas, detaliojo plano rengimas ar koregavimas. Detaliojo plano rengimas neatsiejamas nuo įmonės potencialaus poveikio aplinkai ir visuomenės sveikatai vertinimų. Ypatingiems statiniams statybų leidimo išdavimas, nors ir su patvirtintais LR Statybų įstatymo pakeitimais, nuo 2017-ųjų vis dar tebebus sudėtingas uždavinys. Nusprendus pasirinkti ne laisvąją ekonominę zoną (LEZ) ar pramonės parką, o statyti gamybinį pastatą plyname lauke, infrastruktūros (elektra, dujų tiekimas, vandens tiekimas ir nuotekų šalinimas bei prisijungimas prie vietinės reikšmės kelių) projektai ir įrengimas, deja, pareikalaus pateikti dešimtis dokumentų ir keliauti iš institucijos į instituciją. Pastačius pastatą, likusieji žingsniai iki veiklos pradžios tebebus taršos leidimų ir licencijų išdavimas, darbuotojų saugos ir sveikatos užtikrinimas, priešgaisrinė sauga, atliekų tvarkymas, deklaravimas ir apskaita.
Nors procesai, iš pirmo žvilgsnio, atrodo nuoseklūs ir paprasti, apibendrinus juos skaičiais, situacija nustebins ne vieną. Visus paminėtus procesus ir procedūras gamybos įmonei užtruktų atlikti nuo 510 iki 522 darbo dienų, neįskaičius laiko, kuris reikalingas parengti dokumentus ir yra atliekamas trečiųjų šalių (pvz.: detaliojo plano rengimas, poveikio aplinkai vertinimo ataskaitos rengimas) ir laiko, per kurį rangovas atlieka statybos darbus. Apsilankyti tektų 86 institucijose ir pateikti iš viso 247 dokumentus, iš kurių netgi 223 – unikalūs dokumentai.

Įtraukus į bendrą dienų skaičių laiką, kuris skirtas parengti projektus ir atlikti rangos darbus, bei darbo dienas perskaičiavus kalendorinėmis dienomis paaiškėja, kad Lietuvoje šiandienpradėti gamybinę veiklą gali užtrukti daugiau nei trejus metus. Detalioje esamos situacijos analizėje Karolis ir Ugnė įvertino dienas, kiek laiko užtrunka administracinė procedūra, dokumentų skaičių, kurį reikia pateikti atsakingai ir suinteresuotosioms institucijoms bei institucijas, kurios dalyvauja kiekviename iš 12 procesų. Analizėje kiekvienas procesas išskirtas į konkrečias procedūras – žingsnius, kuriuos reikia atlikti. Detali procedūrų ir procesų analizė, ateityje atlikus kaštų naudos analizę, leis parengti optimaliausius sprendimus, kurie leistų imtis veiksmų, pagerinančių Lietuvos konkurencinę situaciją gamybos įmonių veiklos pradžiai.
Susipažinti su Karolio ir Ugnės atlikta visų gamybos įmonei tenkančių procedūrų analize galite čia.
Pastaba: 11 procesas tiesiogiai priklauso nuo gamybos veiklos ir yra analizuojamas 2 gairėje.