Fredrik Björk – Malmö Universiteto dėstytojas, socialinio verslo įkūrėjas, socialinių inovacijų ir aplinkosaugos entuziastas. Pasak jo „labai svarbu permąstyti, kaip skatinti verslą, kuris rūpinasi socialiniu ir ekologiniu tvarumu, taip pat bendruomenių tamprumu.” Kurk Lietuvai dalyvės Neringa ir Modesta turėjo galimybę susitikti su Fredriku ir pakalbėti apie laimės sampratą, kūrybiškumą ir tai, kas jį inspiruoja.
Kaip manote, koks buvo protingiausias sprendimas Jūsų karjeroje?
Priklauso, ką vadinsime protingiausiu sprendimu, bet svarbiausias sprendimas mano karjeroje buvo prisijungimas prie Global wellbeing lab. Tai yra projektas, kuris dirba kartu su Gross National Happiness Centre Butane. Ši organizacija turi viziją pakeisti ekonometrinį požiūrį į lyderystę ir organizacijų valdymą. Turėtume organizacijų vystymo pagrindu laikyti gerovės kūrimą, tvarumą ir nešališkumą. Jeigu tik pakeiti vertės matavimą pereinant nuo ekonominės link socialinės vertės, iš esmės, tai nieko nepakeičia, reikia žiūrėti giliau – kaip keisti organizacijas, kaip keisti lyderystę, kad pažvelgtume už ekonominio suvokimo ribų. Tai turi būti daroma ne tik organizacijose, bet ir formuojant politiką. Turime gerų pavyzdžių – tarkim, Butanas jie turi laimės koncepciją, kuri yra naudojama priimant politinius sprendimus.
Kas Jums yra laimė?
Tai sunkus klausimas, aš manau, kad laimė yra subjektyvus dalykas. Laimė nėra, kai asmuo yra tiesiog patenkintas, tai reiškia, kad jis turi gerai jaustis, megzti ryšius su bendruomene, su socialiniu ir ekonominiu pasauliu, kuriam mes visi priklausome. Laimė – tai jaustis, kad priklausai kažkam, kad esi susijęs su kitais visuomenės nariais.

Kas yra Jūsų didžiausia inspiracija? Kokius turite ritualus sėkmingos dienos pradžiai?
Aš važinėju dviračiu. Kai važiuoju dviračiu, man kyla labai daug idėjų. Jei jaučiu, kad ne viską apgalvojau važiuodamas į darbą, aš apvažiuoju dar vieną ratą. Kartais namo važiuoju bent 20 minučių ilgiau, kad galėčiau skirti daugiau laiko apmąstymams. Tokia fizinė veikla ir buvimas gamtoje mane inspiruoja.
Kokios svarbiausios šių laikų vertybės? Kokiomis vertybėmis remiantis turėtų būti kuriama visuomenė?
Empatija kitiems žmonėms, empatija egzituojančiam pasauliui, mūsų ekosistemai. Mano manymu, svarbiausios vertybės – empatija ir pagarba.
Kai viskas tampa itin komfortiška, ar ieškote naujų iššūkių?
Taip. Man patinka kelti sau iššūkius. Kartais tai gali būti problema, nes įkrentu į naują veiklą nepabaigęs to, ką turėjau būti pabaigęs. Man patinka išbandyti naujus būdus, kaip daryti dalykus. Jeigu kažkas atrodo sunkiai įgyvendinama, man patinka mesti sau iššūkį. Visą gyvenimą aš bijojau šunų, bet prieš keturis metus, žinoma, aš gavau šunį. Tai yra geriausias būdas įveikti šunų baimę.
Ar manote, kad šiais laikais yra itin svarbu kūrybiškumas ir inovacijos?
Aš nesu tikras, ar yra naudos tik kalbėti apie kūrybiškumą ir inovacijas, nes tada mes jas įkaliname tiesiog koncepcijose. Taip, kūrybiškumas yra svarbus, bet ši koncepcija yra pervertinta. Reikia būti labiau kūrybiškiems, o ne tiesiog kalbėti apie šią koncepciją. Manau, kad kūrybiškumas ir inovacijos yra tai, ką tu gali atrasti savyje. Nereikia skubėti daryti dalykus ir blaškytis, bet pailsėti ir susikaupti, tada gali būti kūrybiškas ir inovatyvus.