Pasaulio sveikatos organizacijos Europos regionas 2017 m. kovo 24 d. pažymi Pasaulinę tuberkuliozės dieną, kurios tema šiemet yra „Susitelkę įveikime tuberkuliozę – nė vieno nepalikime nuošalėje”.
Šiais metais Europos regione ypatingas dėmesys skiriamas iššūkiams, su kuriais susiduria žmonės, gyvenantys su dviem infekcijomis – tuberkulioze ir ŽIV. Šioje grupėje nustatyti ir gydyti tuberkuliozę dažnai trukdo stigma ir marginalizacija. Pasaulinei tuberkuliozės dienai PSO Europos regiono biuras ir Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras paskelbė naują Tuberkuliozės priežiūros ir stebėsenos ataskaitą. Šioje ataskaitoje paskelbti duomenys rodo, kad laikotarpyje tarp 2011 ir 2015 m. vis mažiau nustatoma naujų tuberkuliozės atvejų ir mirčių 53-jose PSO Europos regiono valstybėse, atitinkamai 4,3% ir 8,5%. Tačiau pastebima, kad tuberkuliozės infekcijai jautriose grupėse, tokiose kaip, pavyzdžiui, žmonės su ŽIV infekcija, tendencija yra atvirkštinė. 2011–2015 m. naujų bendrų TB/ŽIV koinfekcijų Europos regione padaugėjo 40%. Regione padaugėjo ir ŽIV atvejų – 2015 m. daugiau kaip 153 000 atvejų lyginant su ankstesniais metais. Šią neigiamą tendenciją, kuri, nors ir mažesniu mastu, pasireiškia ir Lietuvoje, galima būtų pasukti priešinga kryptimi, jei visiems tuberkulioze sergantiems pacientams būtų atliekami ŽIV tyrimai ir atvirkščiai, bei suteikiamas greitas gydymas.
Daugėja ir vaistams atsparios tuberkuliozės. Manoma, kad vienas iš penkių pasaulyje nustatomų vaistams atsparios tuberkuliozės atvejų yra Europos regione. Nors 2015 m. pirmą kartą per ilgesnį laiką sėkmingai gydytų vaistams atsparių pacientų skaičius padidėjo, tačiau tik pusė buvo sėkmingai gydyta, kai siekiamas tikslas yra 75%.
Europos Sąjungos ir Europos ekonominės erdvės šalyse atsparios tuberkuliozės atvejų skaičius per pastaruosius penkerius metus nesikeitė ir siekė 0,3 atvejo 100 000 gyventojų. Nors vaistams atsparios tuberkuliozės sėkmingo gydymo atvejų per pastaruosius penkerius metus nuolat daugėja, jis vis tik išlieka žemas (kiek daugiau nei 40%).
Tarptautinių organizacijų paskatinti ir neraminant esamai situacijai Lietuvoje, šiais metais programa „Kurk Lietuvai” pirmą kartą inicijuoja projektą šiai problemai spręsti: informuoti visuomenę apie TBC prevenciją, jos diagnostiką bei gydymą: „Nėra laiko daugiau delsti sprendžiant šią problemą, nes TBC sergamumo situacija Lietuvoje ne tik gąsdina ne tik lokaliai, bet ir globaliai” – teigia Gyd. Aistė Gulla, „Kurk Lietuvai” 2016-2017 metų dalyvė. Projektas vykdomas nacionaliniame lygmenyje, kad problemą spręsti padėtų ne tik Lietuvos politikai, nevyriausybinės organizacijos, bet ir aktyvi visuomenė.
Daugiau informacijos:
PSO etikos gairės „Įveikime tuberkuliozę” strategijos įgyvendinimui