• LT
  • EN
Kurk Lt
  • Pagrindinis
  • Apie mus
  • Projektai
  • Dalyviai ir dalyvės
  • Naujienos
  • Atranka

Investuoti į dizainą: ką tai reiškia?

    Pagrindinis Naujienos Investuoti į dizainą: ką tai reiškia?
    Kita naujienaAnkstesnė Naujiena

    Investuoti į dizainą: ką tai reiškia?

    2016 m. gruodžio 29 d.

    Inovacijų vystymas yra daugelio pasaulio vyriausybių prioritetinė veiklos sritis. Niekas negalėtų paneigti, kad inovatyvios prekės ir paslaugos yra vienos patraukliausių rinkoje ir neša didelę naudą gamintojui, pardavėjui ir, be abejo, valstybei. Tačiau ne kiekviena elektronikos gamintoja taps „Apple“ ir ne kiekviena pavėžėjimo paslauga bus „Uber“. Dizainas, kaip inovatyvaus mąstymo metodas, verčia gamintojus realiu laiku atsižvelgti į vartotojų poreikius, spręsti jų problemas, ir dėl to yra skatinamas daugelio Europos Sąjungos narių bei Europos Komisijos. Tad kokios priemonės iš tiesų skatina dizaino sprendimų taikymą versle? Sektinų pavyzdžių galime rasti aplink.

    (pav. 1) Britų dizaino tarybos, dizaino ekonomikos apžvalgos duomenys, 2016 m.

    Nenuginčijama statistika

    Europinė praktika rodo, jog bet kokio tipo dizaino sektoriaus parama yra pagrįsta skaičiais. Geriausias tokios statistikos rinkėjas Europoje yra Britų dizaino taryba, kuri skatina dizaino sprendimais grįstas inovacijas Jungtinėje Karalystėje. Sekdama aktualią informaciją ir ją analizuodama, taryba kasmet parengia ekonomikos apžvalgą, kurioje pateikia sumuotą dizaino pridėtinę vertę ekonomikai. Ir ne be reikalo britai tiek vargsta, kad surinktų visą informaciją. 2015 m. duomenimis dizainas sukūrė per 71 mlrd. svarų pridėtinės vertės šalies bendrajam vidaus produktui (pav. 1). Analitiškas požiūris ir skrupulingumas atskleidžia pasiektus rezultatus ir prisideda prie Jungtinės Karalystės lyderiavimo viešojo sektoriaus investicijomis į dizaino sektorių. Čia tiek investicijos, tiek iš jų gaunama grąža yra didžiausia visoje ES.
    Nuo Jungtinės Karalystės neatsilieka ir Danija. Jos dizaino centras 2001 m. sukūrė išskirtinį tyrimo mechanizmą – Dizaino panaudos pakopas – kuriuo matuojamas dizaino panaudos versle lygis. Šiuo metodu kompanijos yra vertinamos 4 kategorijose: jokio dizaino, stilizavimas, proceso dizainas ir strateginis dizainas (pav. 2). Dizaino panaudos pakopų duomenimis, nuo 2003 m. verslai, į savo veiklą įtraukę dizaino sprendimus, gauna vidutiniškai 22 proc. daugiau pajamų.

    dizaino-panaudos-pakopos

    (pav. 2) Danijos dizaino centro sukurtos dizaino panaudos pakopos.

    Parama tikslinėms grupėms

    Kadangi inovacijos nėra kiekvienos kompanijos veiklos sritis, tikslinga yra atskirti verslų grupes, kurios yra suinteresuotos jas kurti. Vietos ekonomikos ministerijos užsakymu Danijos dizaino centras įgyvendino dvi programas dizaino panaudos skatinimui. Kompanijos, kurios nenaudojo dizaino, tačiau yra suinteresuotos savo gaminių stilistikos tobulinimu bei procesų efektyvinimu, buvo informuojamos apie dizaino sprendimų taikymų suteikiamas pridėtines vertes. Savo ruožtu, kompanijos, kurios ekonominę dizaino naudą jau buvo pažinę, galėjo rinktis pagalbą keisdamos savo verslo strategijas.
    Danijos dizaino centro direktorė Christina Melander, paklausta apie programų efektyvumą ir naudas atsako, kad „Programų dalyviai įgijo žinių, kaip sukurti dizaino strategiją ir atrasti „dizaino DNR“ savo kompanijoms. Tačiau svarbiausia yra tai, kad jie išmoko naujų būdų kaip spręsti kompanijoms iškylančius iššūkius.“ Statistiniai vertinimai atlikti po paramos programų įgyvendinimo parodė, kad kompanijų, naudojančių dizaino sprendimus produkto vystymo stadijoje, padaugėjo net 10 proc.

    Išskirtinis dėmesys konkrečioms reikmėms

    Kitose ES narėse tiesioginis dėmesys yra sutelkiamas į konkrečius organizacijos poreikius ir problemas, kurias padėtų išspręsti dizaino principai. Antai Estijoje, Kultūros ministerijos kuruojamas Estijos dizaino centras verslo stiprinimo dizainu paslaugas atlieka audito principu. Paskiriamas dizaino vadybininkas, atliekama analizė ir, galiausiai, pateikiami pasiūlymai sritims, kurias galėtų patobulinti dizaino sprendimai. Ši programa, besikreipiantiems klientams suteikia informacijos apie dizaino panaudos galimybes bei padeda pasirinkti tinkamiausias dizaino paslaugas nuo grafinio iki paslaugų ar inovacijų dizaino. Poveikiui sustiprinti įmonės valdybai ir personalui organizuojami mokymai, stiprinantys dizaino kompetencijas. Tai padeda kompanijoms geriau suprasti dizaino panaudos pridėtinę vertę ir išmokti ją valdyti. Įdomu tai, kad finansuojama iš ES regioninės plėtros fondo lėšų, ši paslauga nėra visiškai nemokama. Taip siekiama užtikrinti lygiavertį abiejų šalių įsitraukimą.

    „Programų dalyviai įgijo žinių, kaip sukurti dizaino strategiją ir atrasti „dizaino DNR“ savo kompanijoms.“

    -Ch. Melander, Danijos dizaino centro projektų direktorė

    Neatsiejama nuo inovacijų

    Britų dizaino tarybos finansuoto projekto ligoninių švarai didinti metu sukurta palatos spintelė „Design Bugs out“ naudojama Metalkrafto ligoninėje. Lieta baldo konstrukcija užkerta kelią bakterijų kaupimuisi.

    Dizainas – inovatyvus problemos sprendimo būdas, sutelktas į vartotojo poreikius ir įpročius. Dėl šios priežasties daugelyje šalių dizainas jau yra neatsiejama inovacijų skatinimo dalis. Tikslios statistikos rinkimas ir jos viešinimas, dizaino panaudos kategorizavimas ir į šias atskiras kategorijas patenkančių verslų skatinimas ar nuodugni dizaino audito paslauga yra keli iš gerųjų užsienio šalių patirčių, kurias galima, net būtina taikyti ir Lietuvoje, taip skatinti kūrybiškumą ir inovatyvumą.

    Atsižvelgiant į šiuos faktorius, Mokslo, inovacijų ir technologijų agentūroje (MITA) JPP „Kurk Lietuvai“ dalyviai jau įpusėjo projektą „Inovacijų, paremtų dizaino sprendimais, skatinimas“. Projektu siekiama apibrėžti šios srities ekosistemą, išsiaiškinti jos poreikius ir pasiūlyti galimas priemones, padėsiančias jos skatinimui.

    „Kurk Lietuvai“ internetiniame puslapyje galite susipažinti su gerųjų užsienio šalių patirčių analize, kurioje pateikiami dizaino sprendimais grįstų inovacijų skatinimo metodai iš Jungtinės Karalystės, Danijos bei Estijos.

    Antraštės nuotraukoje: Spyntex – mobilių ir daugiafunkcinių baldų startuolio iš Lietuvos gaminamas krėslas, susidedantis iš 60 horizontalių plastiko segmentų ir galintis visiškai transformuotis pagal vartotojo lūkestį, segmentus surinkus kitokia tvarka.

    Dalyviai, Dizainas, Dizaino inovacija, inovacijos, Kurk Lietuvai

    Paulius Žeimys

    More posts by Paulius Žeimys

    Susijusios naujienos

    • Inovacijų dizainas verslui – ar žinome, ko neskatiname?

      Paulius Žeimys

      Ar lietuviai pakankamai inovatyvūs? Atsakymas priklauso nuo to, su kuo lyginsime. Esame stiprūs technologai, turime verslių idėjų, tačiau dizaino sprendimais grįstų inovacijų srityje dar tik pradedame kurti savo vardą. Dizaino ekspertai vienijasi ir siūlo agresyvesnįSkaityti plačiau

    • Dizaineriškas mąstymas – 5 žingsnių sėkmės formulė

      Paulius Žeimys

      Įdarbinimo profesionalai tai vis dažniau įvardija kaip vieną kertinių sėkmingų ateities specialistų įgūdžių. Paprastose, atrodo, net kasdieniškose situacijose, kūrybinis požiūris į problemą gali pasiūlyti netikėčiausių sprendimų, o versle – padidinti procesų efektyvumą ar pasiūlyti naujųSkaityti plačiau

    • Programa „Kurk Lietuvai“ švenčia veiklos dešimtmetį

      Kurk Lietuvai
      2012 metais pradėta įgyvendinti programa „Kurk Lietuvai“ yra pirmoji ir kol kas vienintelė, skirta kūrybingiems ir veržliems profesionalams ir profesionalėms, norintiems prisidėti prie modernios ateities kūrimo ir pritaikyti užsienyje įgytas žinias efektyvinant Lietuvos viešąjį sektorių.Skaityti plačiau

    • ‘Create Lithuania’ to launch joint Lithuanian-Ukrainian teams

      Kurk Lietuvai

      In the light of Russia’s war in Ukraine, ‘Create Lithuania’ invites motivated Ukrainians to help shape Lithuania’s support efforts.    We are looking for Ukrainians who are ready to be a part of joint Lithuanian-Ukrainian teamsSkaityti plačiau

    • Kurk Lietuvai skelbia 2022 metų atranką: ką tu gali įgyvendinti per 860 valandų?

      Kurk Lietuvai
      Kovo 9 dieną prasidėjo jau 11 programos „Kurk Lietuvai” atranka. Profesionalai, įgiję darbo patirties ar studijavę užsienyje, gali pildyti anketą ir išbandyti save viešajame sektoriuje. Tai galimybė ne tik pritaikyti užsienyje įgytas žinias, bet irSkaityti plačiau

    Kita naujienaAnkstesnė naujiena

    ›  Apie mus

    ›  DUK

    ›  Galerija

    ›  Privatumo politika

    Kontaktai:


    Monika Merkytė 

    Programos „Kurk Lietuvai“ vadovė 

    El. paštas: monika.merkyte@investlithuania.com

    Tel.: +370 699 69425


    Ieva Jurkonienė 

    Programos „Kurk Lietuvai“ koordinatorė 

    El. paštas: ieva.jurkoniene@investlithuania.com

    Tel.: +370 601 05141


    Adresas:
     Upės g. 23 - 1,
    III aukštas, LT-08128 Vilnius

    Kurk Lietuvai

    Programos organizatoriai

    Investuok_lietuvoje_white
    ukio_ministerija_white
    Kuriame_Lietuvos_ateitį_white
    Visos teisės saugomos 2019 Kurk LT    SOME.LT    Prisijungimas nariams
    • Pagrindinis
    • Apie mus
    • Projektai
    • Dalyviai
    • Naujienos
    • Atranka
    • Kalba: LT
      • LT LT
      • EN EN
    Kurk Lt