Globaliame šiuolaikiniame pasaulyje valstybės susiduria su vis naujais kompleksiniais iššūkiais, kuriems išspręsti nepakanka siauro sektorinio požiūrio. Deja, Lietuvos pažangos strategijoje „Lietuva 2030“ teigiama, kad šiandienos valstybės tarnybai būdingas gana siauras požiūris į valstybės valdymą – sunku peržengti konkretaus sektoriaus barjerą ir užtikrinti sisteminį požiūrį į valstybės valdymą. Horizontaliojo bendradarbiavimo svarbą taip pat pabrėžia dauguma užsienio ir Lietuvos ekspertų. Viešėdami Lietuvoje EBPO ekspertai nurodė, kad viena iš sričių, kurioje Lietuvai reikėtų pasitempti, – tarpinstitucinis bendradarbiavimas. Vyriausybės kanceliarijos strateginio planavimo specialistų vertinimu, tarpinstituciniuose veiklos planuose nurodomos priemonės rutininės, nėra skirtos esminiams pokyčiams įgyvendinti, trūksta iniciatyvaus koordinavimo ir realaus bendradarbiavimo.
Analizuojant tarptautinius vertinimus, pagal bendrą darnios valdysenos indeksą (angl. Sustainable Governance Indicators) Lietuva 2016 metais užima 17 vietą tarp Europos Sąjungos ir EBPO šalių (iš viso 41 valstybė), o vertinant konkrečiai tarpinstitucinį bendradarbiavimą, mūsų šaliai skiriama 19 vieta. Palyginus Lietuvos ir pirmaujančių šalių (Suomija, Danija ir Jungtinė Karalystė) tarpinstitucinio bendradarbiavimo įverčius, matyti, kad dar daug turime nuveikti.

Lietuvoje tarpinstituciniam bendradarbiavimui koordinuoti yra sukurta Tarpinstitucinių veiklos planų (TVP) sistema. Ši sistema padeda koordinuoti kompleksinių problemų, tokių kaip korupcija viešuosiuose pirkimuose, visuomenės psichinė sveikata (savižudybių mažinimas, kova su patyčiomis) ir kitus sprendimus. Nors ekspertai TVP sistemą vertina kaip pažangų viešojo valdymo įrankį, tačiau realiai nėra išnaudojamas visas jos potencialas. COCOPS (angl. Coordinating for Cohesion in the Public Sector of the Future) projekto metu atliktos Lietuvos viešojo sektoriaus vadovų apklausos duomenimis, 13,7 proc. apklaustųjų horizontalųjį bendradarbiavimą Lietuvos viešojo valdymo sistemoje vertina gerai. Susiduriama su nemažai trukdžių daugelyje tarpinstitucinio bendradarbiavimo etapų. Atlikus pirminę esamos situacijos apžvalgą, išryškėjo 6 grupės priežasčių, trukdančių bendradarbiauti institucijoms Lietuvoje: tai lyderystė, bendradarbiavimas, TVP rengimo procesas, TVP turinys, koordinavimas ir finansavimas.

Įgyvendinant projektą „Tarpinstitucinio bendradarbiavimo stiprinimo modelis ir problemų sprendimas viešajame sektoriuje“, didžiausias dėmesys skiriamas 4 priežasčių grupėms: bendradarbiavimui, TVP rengimo procesui, TVP turiniui ir koordinavimui. Nuodugni analizė, atlikta pasitelkiant kiekybinius ir kokybinius tyrimų metodus, padės išgryninti problemas. Remiantis ekspertų įžvalgomis ir pasirinktų užsienio valstybių gerąja praktika, bus parengta sėkmingo tarpinstitucinio bendradarbiavimo koncepcija, kurioje siūlomi sprendimai palengvins sudėtingų, kompleksinių valstybės ir visuomenės pokyčių įgyvendinimą.
Sekti tolesnę Ievos, Ramintos ir LR Vyriausybės kanceliarijos projekto eigą čia.