• LT
  • EN
Kurk Lt
  • Pagrindinis
  • Apie mus
  • Projektai
  • Dalyviai ir dalyvės
  • Naujienos
  • Atranka
Kita naujienaAnkstesnė Naujiena

Lauktuvės iš Lietuvos ir – Lietuvai

2014 m. spalio 8 d.

Daž­nai kal­ba­ma, kiek daug prob­le­mų Lie­tu­vo­je, ta­čiau tas ne­to­bu­lu­mas, pa­sak 23 me­tų psi­cho­lo­gės ir ra­šy­to­jos Unės Kau­nai­tės, kaip tik ir yra Lie­tu­vos to­bu­lu­mas. Pui­kiau­sia erd­vė įgy­ven­din­ti sa­vo idė­jas. To­dėl jau­niems ir veik­liems žmo­nėms rei­kia su­grįž­ti, nes Lie­tu­vo­je la­biau nei kur ki­tur ga­li at­skleis­ti sa­vo ge­bė­ji­mus.

U. Kau­nai­tė grį­žo į Vil­nių po ket­ve­rių me­tų ba­ka­lau­ro stu­di­jų Šven­to And­riaus uni­ver­si­te­te Ško­ti­jo­je, Jung­ti­nė­je Ka­ra­lys­tė­je, ir nuo šių me­tų rug­sė­jo da­ly­vau­ja prog­ra­mo­je „Kurk Lie­tu­vai“. Bet ku­riuo at­ve­ju bū­tų grį­žu­si – po ma­gis­tro ar dok­to­ran­tū­ros stu­di­jų, nes iš­vy­ku­si vi­sa­da il­gi­si na­mų. Da­bar tu­ri ir džiu­gi­nan­čią ga­li­my­bę nu­veik­ti ką nors nau­din­ga Lie­tu­vai.

„Gal­būt dėl to taip no­riu grįž­ti, nes nuo­la­tos, net iš­va­žia­vu­si, pa­lai­kau ar­ti­mus ry­šius su tė­vais, gi­mi­nė­mis, drau­gais Lie­tu­vo­je. Tur­būt jo­kių ki­tų žmo­nių, bent kol kas, ne­sup­ra­siu taip, kaip da­bar su­pran­tu lie­tu­vius, nes čia užau­gau, ge­rai pa­žįs­tu vi­są kul­tū­ri­nį kon­teks­tą. Mus sie­ja ir kal­ba. Ma­nęs daug kas klau­sia, ar ga­lė­čiau ra­šy­ti ang­liš­kai. Ne­ži­nau, gal­būt sve­tur pa­gy­ve­nu­si 20-30 me­tų. Ta­čiau jo­kios ki­tos kal­bos, bent da­bar man at­ro­do, ne­ga­lė­čiau taip val­dy­ti ir su­pras­ti kaip sa­vo gim­to­sios. Ne­ga­lė­čiau ir iš­reikš­ti sa­vęs taip, kaip iš­reiš­kiu gim­tą­ja kal­ba“, – sa­kė jau­no­ji ra­šy­to­ja, 2011 me­tais sėk­min­gai de­biu­ta­vu­si ro­ma­nu pa­aug­liams „Su­die, ry­to­jau“. Dar šie­met tu­rė­tų pa­si­ro­dy­ti an­tra­sis U. Kau­nai­tės ro­ma­nas jau vy­res­nei au­di­to­ri­jai „Žmo­nės iš Al­ka­pės“.

Su kolege Laura Valauskaite „Robotikos akademijoje“. / Asmeninio archyvo nuotrauka

Su­grį­žė­lė ti­ki­si, kad vi­sa­da ra­šys, kad ir ką veik­tų gy­ve­ni­me. Stu­di­juo­da­ma Ško­ti­jo­je ra­šė į jau­ni­mo žur­na­lą „Pa­švais­tė“ ir da­bar yra vie­na jo koor­di­na­to­rių. Sten­gia­si per­ne­lyg ne­nu­tol­ti ir nuo tea­tro bei ki­no. Pen­ke­rius me­tus Vil­niu­je lan­kė „E­le­men­to­riaus“ tea­tro stu­di­ją, dve­jus – „Skal­vi­jos“ ki­no aka­de­mi­ją. Šven­to And­riaus uni­ver­si­te­te pa­sta­tė į ang­lų kal­bą iš­ver­tu­si Juo­zo Gru­šo pje­sę „Mei­lė, džia­zas ir vel­nias“.

Unė ki­lu­si iš ar­chi­tek­tų šei­mos. Mo­čiu­tė – ak­to­rė, re­ži­sie­rė, skai­to­vė Li­li­ja Ža­dei­ky­tė. Pro­se­ne­lis – tea­tro ir ki­no ak­to­rius bei re­ži­sie­rius Alek­sand­ras Ža­dei­kis. Šia li­ni­ja tur­būt at­ei­na trau­ka li­te­ra­tū­rai, tea­trui ir ki­nui. O su­si­do­mė­ji­mas psi­cho­lo­gi­ja ga­li bū­ti iš se­ne­lio – gy­dy­to­jo psi­chia­tro Al­gir­do Kau­no.

Neišverčiama

Unė bai­gė Vil­niaus li­cė­jų. Ten mo­kė­si ir vy­res­nė se­suo Ra­mu­nė. Kom­piu­te­rių moks­lų ma­gis­trė R. Kau­nai­tė po stu­di­jų Lon­do­ne dve­jiems me­tams iš­vy­ko dirb­ti į Sin­ga­pū­rą. Unė pa­si­rin­ko stu­di­juo­ti Šven­to And­riaus uni­ver­si­te­te Ško­ti­jo­je. Nors tu­rė­jo ga­li­my­bę mo­ky­tis ir Lon­do­no uni­ver­si­te­ti­nia­me ko­le­dže, nu­spren­dė, kad ra­mes­nio bū­do žmo­gui la­biau tiks ne did­mies­tis, o ma­žas 30 tūkst. gy­ven­to­jų mies­te­lis ant jū­ros kran­to. Šven­to And­riaus uni­ver­si­te­tas šių me­tų Jung­ti­nės Ka­ra­lys­tės rei­tin­guo­se yra tre­čias stip­riau­sias.

Kaip Ško­ti­jo­je įpras­ta, pir­mai­siais me­tais Unė stu­di­ja­vo tris pa­si­rink­tus da­ly­kus: psi­cho­lo­gi­ją, tarp­tau­ti­nius san­ty­kius ir so­cia­li­nę an­tro­po­lo­gi­ją. Po dve­jų me­tų ga­lė­jo rink­tis tik psi­cho­lo­gi­ją, ta­čiau la­bai pa­ti­ko so­cia­li­nė an­tro­po­lo­gi­ja, to­dėl bai­gė dvi­gu­bo ba­ka­lau­ro stu­di­jas. To­kiam ap­sisp­ren­di­mui įta­kos tu­rė­jo vie­no an­tro­po­lo­gi­jos dės­ty­to­jo min­tys. Jam at­ro­dė, kad an­tro­po­lo­gi­ja la­bai pa­na­ši į li­te­ra­tū­rą. Ra­šy­da­mas an­tro­po­lo­gi­jos dar­bą, vis­ką per­lei­di per sa­ve. Tam ti­kra pra­sme ra­šai kū­ri­nį, pa­grįs­tą ti­krais fak­tais, tar­si kur­tum do­ku­men­ti­nį fil­mą.

„Ba­ka­lau­ro dar­bui at­lik­ti ty­ri­mų dau­ge­lis stu­den­tų ver­žė­si į Bra­zi­li­ją ar dar kur nors. Aš no­rė­jau ty­ri­nė­ti tą bend­ruo­me­nę, ku­rio­je esu. Su­ge­bė­ti at­si­trauk­ti ir per at­stu­mą, iš ša­lies pa­ma­ty­ti pro­ce­sus, ku­riuo­se pats da­ly­vau­ji, man at­ro­do su­nkiau­sia“, – sa­kė pa­šne­ko­vė.

U. Kau­nai­tės ba­ka­lau­ro dar­bo te­ma bu­vo do­va­nų kul­tū­ra Lie­tu­vo­je. To­kia idė­ja Šven­to And­riaus uni­ver­si­te­to stu­den­tei ki­lo su­pra­tus, kad kas­met po Ka­lė­dų tik ji ir dar vie­na lie­tu­vė at­ve­ža do­va­nų, lauk­tu­vių, ta­me pat na­me­ly­je gy­ve­nan­tiems žmo­nėms ar drau­gams. Ki­ti to ne­da­ro. Nie­kaip ne­ga­lė­jo iš­vers­ti į ang­lų kal­bą ir žo­džio „lauk­tu­vės“. Ta­da pa­si­da­rė įdo­mu, ko­dėl lie­tu­viai tu­ri to­kį stip­rų im­pul­są do­va­no­ti do­va­nas, ypač iš kur nors grį­žę. Iš­skir­ti­nė lauk­tu­vių tra­di­ci­ja, ma­to­ma ir kal­bo­je, ty­ri­nė­to­jos ma­ny­mu, pir­miau­sia sie­ti­na su nuo­šir­džiais žmo­nių ry­šiais. Lie­tu­vo­je bet ko­kiems san­ty­kiams la­bai svar­bus as­me­niš­ku­mas ir do­va­nos jį pa­de­da su­kur­ti.

Kas ak­tua­lu ir naudinga

Ge­rai stu­den­tei, nuo pir­mų­jų me­tų Šven­to And­riaus uni­ver­si­te­te dir­bu­siai psi­cho­lo­gi­jos la­bo­ra­to­ri­jo­se, bu­vo pa­siū­ly­ta dok­to­ran­tū­ros vie­ta per­šo­kant ma­gis­tro stu­di­jas. Dar vyks­tant svars­ty­mui dėl fi­nan­sa­vi­mo, U. Kau­nai­tė par­ašė par­aiš­ką prog­ra­mai „Kurk Lie­tu­vai“. No­rė­jo grįž­ti į Lie­tu­vą ir su­lau­kė to­kio pa­siū­ly­mo. Dok­to­ran­tū­ra nu­kel­ta į at­ei­nan­čius me­tus, ir jei no­rė­tų, ga­lė­tų ki­tą rug­sė­jį pra­dė­ti stu­di­jas pa­si­rink­to­je sri­ty­je – au­to­biog­ra­fi­nė at­min­tis ir au­tiz­mas.

„Ma­ne la­bai do­mi­na žmo­nių at­si­mi­ni­mai ir kaip aps­kri­tai mes at­si­me­na­me, – kal­bė­jo psi­cho­lo­gė. – Įžvelg­ti, kaip vei­kia sis­te­ma, ga­li pa­dė­ti jos su­tri­ki­mai. Au­to­biog­ra­fi­nės at­min­ties su­tri­ki­mų daž­nai tu­ri au­tis­tai. Au­tiz­mas – la­bai opi mū­sų vi­suo­me­nės prob­le­ma, nes au­tis­tų kas­met dau­gė­ja. Rei­kia ty­ri­mų, kad bū­tų ga­li­ma pa­dė­ti ser­gan­tiems žmo­nėms. Kar­tu ge­riau su­vok­si­me, kaip vei­kia mū­sų at­min­ties me­cha­niz­mai.“

Mer­gi­na dar ne­ži­no, ką nu­spręs veik­ti po me­tų. Da­bar ji įsi­trau­ku­si į pir­mą­jį prog­ra­mos „Kurk Lie­tu­vai“ pro­jek­tą ir ti­ki­si pri­si­dė­ti spren­džiant ak­tua­lią Lie­tu­vos švie­ti­mo prob­le­mą – ska­tin­ti vai­kus dar mo­kyk­lo­je do­mė­tis tiks­liai­siais, gam­tos ir tech­no­lo­gi­jų moks­lais. Lie­tu­vos moks­lei­vių re­zul­ta­tai, kaip ro­do tarp­tau­ti­niai PI­SA tes­tai, ge­ro­kai pra­stes­ni nei pa­sau­lio vals­ty­bių vi­dur­kis. Tie da­ly­kai jiems at­ro­do su­nkūs, sau­si ir ne­įdo­mūs. Taip pat trūks­ta su­pra­ti­mo, kaip jie ga­lė­tų bū­ti pri­tai­ko­mi kas­die­nia­me gy­ve­ni­me. Ga­liau­siai re­zul­ta­tas toks: net 46,4 proc. Lie­tu­vos stu­den­tų uni­ver­si­te­tuo­se ren­ka­si so­cia­li­nių moks­lų spe­cia­ly­bes ir vos ket­vir­tis – tiks­liuo­sius, gam­tos ir tech­no­lo­gi­jų moks­lus, nors bū­tent to­kių spe­cia­lis­tų trūks­ta Lie­tu­vos pra­mo­nės ir vers­lo įmo­nė­se, o dau­giau­sia be­dar­bių – iš so­cia­li­nių moks­lų sri­ties.

Prog­ra­mos „Kur Lie­tu­vai“ da­ly­vės U. Kau­nai­tė ir Lau­ra Va­laus­kai­tė do­mi­si tarp­tau­ti­ne pa­tir­ti­mi ir ge­ro­sio­mis ini­cia­ty­vo­mis Lie­tu­vo­je. Pa­vyz­džiui, „Ro­bo­ti­kos aka­de­mi­ja“ or­ga­ni­zuo­ja bū­re­lius vi­so­je Lie­tu­vo­je ir mo­ko vai­kus žai­di­mų for­ma prog­ra­muo­ti, kons­truo­ti ro­bo­tus ar val­dy­ti juos min­ti­mis: bū­si su­si­kau­pęs, va­žiuos į prie­kį, jei at­si­pa­lai­da­vęs – rie­dės at­gal.

Kar­tu su dar­bo gru­pe Švie­ti­mo ir moks­lo mi­nis­te­ri­jo­je par­eng­ti siū­ly­mai, kaip ge­riau­sia ska­tin­ti vai­kus do­mė­tis tiks­liai­siais, gam­tos ir tech­no­lo­gi­jų moks­lais dar mo­kyk­lo­se, bus pri­sta­ty­ti at­ei­nan­tį sau­sį. An­trą pro­jek­tą U. Kau­nai­tė no­rė­tų skir­ti ži­nių apie psi­chi­kos li­gas sklai­dai Lie­tu­vo­je. Pa­vyz­džiui, ki­to­se ša­ly­se kas­met ren­gia­ma Psi­chi­kos svei­ka­tos ir ži­nių sa­vai­tė. Vi­suo­me­nė švie­čia­ma įvai­rio­mis for­mo­mis.

„Lie­tu­vo­je – ypač dėl mū­sų so­vie­ti­nės pa­tir­ties – ga­ji psi­chi­kos li­gų bai­mė. Ga­li pa­skam­bin­ti į dar­bą ir pa­sa­ky­ti, kad ne­atei­si, nes ser­gi gri­pu, bet nie­ka­da ne­pri­si­pa­žin­si, kad pa­ūmė­jo dep­re­si­ja. Bi­jo­tum, kad su ta­vi­mi ne­be­bend­raus kaip anks­čiau, – ly­gi­no psi­cho­lo­gė. – Ta­čiau dep­re­si­ja iš tie­sų su­nki li­ga, nė­ra tie­siog blo­ga nuo­tai­ka, ir žmo­gus jos ne­pa­si­ren­ka.“

U. Kau­nai­tė jau an­trus me­tus dės­to Na­cio­na­li­nė­je moks­lei­vių aka­de­mi­jo­je dvie­jų pa­skai­tų cik­lą apie psi­chi­kos li­gas. Pa­sak lek­to­rės, pa­aug­liai daž­nai bū­na emo­ciš­kai pa­veik­ti ir dau­ge­lis psi­chi­kos li­gų at­si­ran­da su­lau­kus maž­daug 18-19 me­tų. Pa­aug­lys­tė – la­bai ri­zi­kin­gas lai­ko­tar­pis, ypač tu­rint gal­vo­je, kiek Lie­tu­vo­je bū­na sa­vi­žu­dy­bių.

Po sėkmingo debiuto

Susitikimas su skaitytojais Kaišiadoryse. / Asmeninio archyvo nuotrauka

„Tur­būt jau ga­liu pa­sa­ky­ti, kad ra­šiau vi­są gy­ve­ni­mą. Pra­dė­jau nuo ma­žų kū­ri­nė­lių, pa­sa­kų, ra­šiau straips­nius į mo­kyk­los lai­kraš­čius, kas­met da­ly­va­vau jau­nų­jų fi­lo­lo­gų kon­kur­suo­se. Ir kiek­vie­nais me­tais ma­no kū­ri­niai il­gė­jo. Dvy­lik­to­je kla­sė­je par­ašiau pir­mą­jį ro­ma­ną. Mo­ky­to­ja Vi­li­ja Dai­li­die­nė (ją lai­kau sa­vo pir­mo­sios kny­gos krikš­ta­mo­te) pa­ta­rė dar pa­dir­bė­ti prieš siun­čiant ro­ma­ną į lei­dyk­lą. Tai­siau juo­draš­tį vi­sus pir­muo­sius stu­di­jų me­tus“, – pri­si­mi­nė ro­ma­no „Su­die, ry­to­jau“ au­to­rė.

Jau­no­ji ra­šy­to­ja ne­si­ti­kė­jo to­kio sėk­min­go de­biu­to. Net ir bai­so­ka bu­vo – pir­mo­ji kny­ga. Ta­čiau 2012-ai­siais ji pa­te­ko į „Me­tų kny­gos“ rin­ki­mus ir su­lau­kė la­bai daug dė­me­sio. Ro­ma­nas ke­lia­vo į bib­lio­te­kas, mo­kyk­las. Jį ana­li­za­vo mo­ki­niai. Į po­kal­bius kvies­ta pa­ti au­to­rė.

Da­bar U. Kau­nai­tei ne­ra­mu dėl an­tro­sios kny­gos. Ro­ma­nas „Žmo­nės iš Al­ka­pės“ tu­rė­tų iš­ei­ti iki Nau­jų­jų me­tų. Al­ka­pė – ne­di­de­lė ša­lis Eu­ro­po­je. Iš jos į Di­džią­ją Bri­ta­ni­ją iš­va­žiuo­ja stu­di­juo­ti ir gy­ven­ti kny­gos vei­kė­jai. Au­to­rės ma­ny­mu, ro­ma­nas tu­rė­tų bū­ti įdo­mus jau­ni­mui iki 30 me­tų, gal­būt ir pa­tiems kai ką pa­na­šaus pa­ty­ru­siems. Nors ly­giai taip pat tu­rė­tų bū­ti įdo­mus ir tė­vams, ku­rių vai­kai iš­va­žia­vo sve­tur, ar se­ne­liams, kad su­pras­tų, kaip ten bū­na.

 

Šaltinis: lzinios.lt

Dalyviai

Susijusios naujienos

  • Kurk Lietuvai 2022-2023 m. pirmojo pusmečio rezultatai

    Kurk Lietuvai

    2022 – 2023 metų karta jau įveikė pirmuosius projektus. Rezultatų pristatymus rasite Youtube kanale bei mūsų paskyroje „Facebook“. Taip pat kviečiame susipažinti su mūsų projektų ir jų rezultatų santrauką pdf formatu: Lietuvių kalba Kurk LietuvaiSkaityti plačiau

  • Webcrawling projekto komandos išvyka į reidą su aplinkosaugininkais

    Kurk Lietuvai

    Kurk Lietuvai programos dalyviai Benas ir Monika, vykdantys webcrawling metodo diegimą į Aplinkos apsaugos departamento (AAD) veiklą, gruodžio 3 d., Utenos ir Panevėžio apylinkėse, kartu su partneriais kuriančiais technologinį sprendimą – Oxylabs, dalyvavo reide suSkaityti plačiau

  • Programa „Kurk Lietuvai“ švenčia veiklos dešimtmetį

    Kurk Lietuvai
    2012 metais pradėta įgyvendinti programa „Kurk Lietuvai“ yra pirmoji ir kol kas vienintelė, skirta kūrybingiems ir veržliems profesionalams ir profesionalėms, norintiems prisidėti prie modernios ateities kūrimo ir pritaikyti užsienyje įgytas žinias efektyvinant Lietuvos viešąjį sektorių.Skaityti plačiau

  • Kurk Lietuvai 2021-2022 m. baigiamieji rezultatai

    Kurk Lietuvai
    2021 – 2022 metų karta jau baigė savo darbus ir rugsėjo 6d. pristatė savo projektų rezultatus. Renginio įrašą rasite žemiau bei mūsų paskyroje „Facebook“, taip pat kviečiame susipažinti su mūsų projektų ir jų rezultatų santraukąSkaityti plačiau

  • Grįžimas į Lietuvą, kai tavo antroji pusė – užsienietis

    Kurk Lietuvai

    Kartais pagalvoji apie grįžimą į Lietuvą, tačiau nerimauji, kad tavo antrajai pusei nebus čia ką veikti, nes jis ar ji yra užsieniečiai? Galbūt manai, kad jiems bus sunku susirasti darbą ar draugų?   Šis klausimas kylaSkaityti plačiau

Kita naujienaAnkstesnė naujiena

›  Apie mus

›  DUK

›  Galerija

›  Privatumo politika

Kontaktai:


Monika Merkytė 

Programos „Kurk Lietuvai“ vadovė 

El. paštas: monika.merkyte@investlithuania.com

Tel.: +370 699 69425


Ieva Jurkonienė 

Programos „Kurk Lietuvai“ koordinatorė 

El. paštas: ieva.jurkoniene@investlithuania.com

Tel.: +370 601 05141


Adresas:
 Upės g. 23 - 1,
III aukštas, LT-08128 Vilnius

Kurk Lietuvai

Programos organizatoriai

Investuok_lietuvoje_white
ukio_ministerija_white
Kuriame_Lietuvos_ateitį_white
Visos teisės saugomos 2019 Kurk LT    SOME.LT    Prisijungimas nariams
  • Pagrindinis
  • Apie mus
  • Projektai
  • Dalyviai
  • Naujienos
  • Atranka
  • Kalba: LT
    • LT LT
    • EN EN
Kurk Lt