Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Užsienio reikalų ministerija

Užsienio lietuvių atsparumo informacinėms grėsmėms didinimas

2018 m. kovo 5 d. - 2018 m. rugsėjo 5 d.

Problema

Propaganda ir dezinformacija tapo integralia tarptautinių santykių dalimi, o taip pat aktyviai veikia ir nacionaliniame lygmenyje. Trečiosios šalys, pasitelkdamos informacines priemones, daro įtaką valstybinės reikšmės klausimams rinkimų, referendumų ir kitų valstybei svarbių sprendimų priėmimo metu. Tokie užsienio šalių pavyzdžiai kaip rinkimai JAV, Brexit referendumas Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijos prezidento rinkimai signalizuoja apie šių intervencijų keliamus pavojus ir rizikas demokratijai šalies viduje. Šios rizikos yra aktualios ir Lietuvai ir jų aktualumas ženkliai išaugs per artimiausius metus.

Remiantis Valstybės saugumo departamento Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimu, 2017 metais „Rusija aktyviai vykdė prieš Lietuvą nukreiptą informacinę ir ideologinę politiką, augo jos propagandinės žiniasklaidos dėmesys Lietuvai per informacinę erdvę, socialinius tinklus Rusija siekė skleisti antivakarietiškas nuotaikas, formuoti jai palankią viešąją nuomonę.“

Yra prognozuojama, kad paskelbus referendumą dėl dvigubos pilietybės, o taip pat artėjant prezidento rinkimams 2019 metų pavasarį, propaganda ir dezinformacija suaktyvės. Gali prasidėti visuomenės skaldymas, kuris turės įtakos referendumo ir rinkimų rezultatams.

Lietuvoje jau kuriami įrankiai skirti gerinti Lietuvos gyventojų atsparumą informacinėms grėsmėms, yra vykdoma informacinės erdvės stebėsena.

Remiantis Spinter 2017 metų gruodį atlikta apklausa, Lietuvos piliečių atsparumas dezinformacijai galėtų būti vertinamas teigiamai. 49% Lietuvos piliečių nurodė pastebintys propagandos apraiškas žiniasklaidoje, o 38% apklaustųjų teigė galintys atskirti netikrą naujieną. Tačiau net 68% apklaustųjų, pastebėję skirtingai pateikiamus tos pačios informacijos faktus skirtinguose informacijos šaltiniuose tai ignoruoja. Tik 16% piliečių teigė tikintys kiekvienu šaltiniu po truputį, remdamiesi bendrosiomis žiniomis apie kiekvieną žiniasklaidos kanalą.

Lietuvoje atliekamos apklausos, kuriamos švietimo ir informavimo priemonės yra orientuotos tik į Lietuvos teritorijoje gyvenančius lietuvius. Tačiau kita, labai didelė Lietuvos visuomenės dalis – užsienio lietuviai, lieka paraštėse kalbant apie informacinį saugumą. Iki šiol nėra analizuojama kokią įtaką dezinformacija ir propaganda turi užsienio lietuviams – jų požiūriui į Lietuvą ir joje vykstančius procesus.

Užsienio reikalų ministerijos duomenimis, užsienyje gyvena apie 620 tūkst. lietuvių. Yra skaičiuojama, kad realus užsienyje gyvenančių lietuvių skaičius gali siekti 1 mln. žmonių. Europos ekonominio bendradarbiavimo organizacijos (EBPO) duomenimis, Lietuva yra viena daugiausiai užsienyje gyvenančių tautiečių turinti šalis pasaulyje. Užsienyje veikia apie 172 lietuvių organizacijos ir 44 lietuvių bendruomenės URM duomenimis, bendruomenių ir ambasadų komunikacija pasiekia tik apie 5-10% užsienyje gyvenančių lietuvių.

Tikslas

Vertinant informacinių grėsmių aktualumą Lietuvai, turi būti atlikta užsienio lietuvius veikiančio informacinio lauko analizė, siekiant išsiaiškinti kokios žiniasklaidos priemonės formuoja jų požiūrį į Lietuvoje ir pasaulyje vykstančius procesus. Užsienio lietuvių organizacijoms ir Lietuvos atstovybėms užsienyje turi būti sukurtos praktinės priemonės ir komunikacijos gairės, padėsiančios informacinių iššūkių tematika dirbti su diaspora.

Projekto eiga

2018/04/30

Atlikta esamos situacijos analizė: išanalizuota informacija apie Lietuvoje taikomus kovos su dezinformacija metodus

2018/05/18

Atlikta užsienio lietuvių apklausa apie naudojamus informacijos šaltinius ir populiariausių informacinių kanalų analizė, o taip pat užsienio lietuvių grupių socialiniuose tinkluose analizė

2018/06/01

Atlikta užsienio gerųjų praktikų analizė, siekiant identifikuoti Lietuvos diasporai pritaikomas praktikas

2018/08/22

Parengtas kovos su dezinformacija įrankių rinkinys (toolkit), komunikacijos gairės ambasadoms ir bendruomenėms, tolimesnių veiksmų planas suinteresuotoms šalims

2018/09/05

Sukurtos priemonės ir įrankiai pristatyti suinteresuotoms šalims ir visuomenei.

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2017/18
Kristina Belikova
Kristina Belikova
2017/18
Aurelija Olendraitė
Aurelija Olendraitė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė