Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

Mokslo ir Studijų Stebėsenos ir Analizės Centras (MOSTA)

Užsieniečių absolventų įsidarbinimo Lietuvoje skatinimas

2018 m. rugsėjo 6 d. - 2019 m. kovo 8 d.

Problema

Lietuvis užsienyje ar užsienietis Lietuvoje? Demografinės priežastys lemia spartų Lietuvos gyventojų skaičiaus mažėjimą, kuris kelia ekonominių bei socialinių iššūkių valstybei. Migracijos diskurse itin didelis dėmesys skiriamas emigracijos mažinimui, bet imigracija palaipsniui užima vis reikšmingesnę vietą migracijos politikos formavime.

Viena iš aukščiausiai kvalifikuotų grupių imigrantų yra užsienio studentai, kurie aukštojo mokslo diplomo siekia Lietuvos universitetuose ir kolegijose. Nors lietuvių studentų skaičius sparčiai mažėja, nuo 2012 iki 2017, į I-III pakopų studijas įstojusių užsienio piliečių skaičius kasmet didėjo vidutiniškai po 4 proc., o jų dalis tarp visų studentų augo 3 procentais. 2017-2018 mokslo metais Lietuvos aukštosiose mokyklose pilną studijų programą studijavo 5,9 tūkst. užsienio studentų, kurių 39 procentai rinkosi tokias studijų kryptis kaip inžinerija, informatika bei sveikatos mokslai.

Nepaisant to, 2017 metais Lietuvoje liko ir įsidarbino vos 7% visų čia studijavusių užsienio studentų, kai tuo tarpu Europos Sąjungos vidurkis yra 25%. Kalbėdami apie globalią Lietuvą ir migracijos iššūkius, turėtume siekti ne tik pritraukti užsienio šalių studentus studijuoti, tačiau taip pat sukurti palankias sąlygas užsienio absolventams integruotis ir įsitvirtinti darbo rinkoje Lietuvoje.

Kodėl svarbu pritrauktus talentus ugdyti ir išlaikyti Lietuvoje?

Pirmoji nauda yra ekonominė. Užsienio studentai prisideda prie universitetų finansinių problemų, kilusių dėl lietuvių studentų skaičiaus mažėjimo, mokėdami mokesčius už mokslą. Jeigu Lietuvoje 2017 metais po studijų būtų įsidarbinę tiek užsienio absolventų, kiek vidutiniškai Europos Sąjungoje, jie ir jų darbdaviai mokesčiais valstybės biudžetą būtų papildę apie 18,5 mln. eurų. Kvalifikacijas įgiję užsienio studentai taip pat gali padėti efektyviai užpildyti aukštos kvalifikacijos specialistų Lietuvoje trūkumą. Pasak Investuotojų Forumo, 4 iš 5 investuotojų Lietuvoje trūksta kvalifikuotos darbo jėgos. Ši opi problema užkerta kelią įmonių augimui bei naujų investuotojų pritraukimui į Lietuvą. Galiausiai, užsienio studentai prisideda prie Lietuvos tarptautiškumo bei Lietuvos įvaizdžio gerinimo. Tad užsienio talentų pritraukimas ir išlaikymas Lietuvoje tampa svarbiu iššūkiu mūsų šaliai.

Tikslas

Išanalizavus užsienio šalių gerąsias praktikas, įvykdžius konsultacijas su suinteresuotomis šalimis bei atlikus apklausas su užsieniečiais, studijuojančiais Lietuvoje, parengti ir pradėti įgyvendinti veiksmų planą, siekiant sėkmingai į darbo rinką integruoti ir išlaikyti užsienio talentus Lietuvoje.

Projekto eiga

2018/10/05

Parengta pirminė Lietuvos situacijos apžvalga

2018/10/26

Atlikta užsienio šalių gerųjų praktikų analizė: tendencijos ir efektyvūs integracijos būdai, skatinantys užsienio studentus likti dirbti šalyse, kuriose studijavo

2018/12/15

Atlikti užsienio studentų Lietuvoje kiekybinė apklausa ir interviu ciklas: identifikuotos priežastys, kodėl tik maža dalis užsienio studentų lieka Lietuvoje

2019/01/21

Sudarytas pirminis priemonių rinkinys dėl užsieniečių integracijos į darbo rinką

2019/02/28

Įrankių rinkinio įgyvendinimo pradžia

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2018/19
Marta Misiulaitytė
Marta Misiulaitytė
2018/19
Rugilė Šablinskaitė
Rugilė Šablinskaitė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė