• LT
  • EN
Kurk Lt
  • Pagrindinis
  • Apie mus
  • Projektai
  • Dalyviai ir dalyvės
  • Naujienos
  • Atranka

Tarpinstitucinio bendradarbiavimo skatinimas upių atvėrimo žuvims klausimu

Aplinkos ministerija

2020/03/09 - 2020/09/04

Problema

Upės visame pasaulyje patiria žmonių veiklos įtakotą spaudimą ir vienas svarbiausių faktorių, lemiančių prastą upių būklę Europoje ir užkertantis kelius dešimtims migruojančių žuvų rūšių, yra upių tėkmės ribojimas užtvankomis ir kitais statiniais (ES Vandens pagrindų direktyva). Tuo tarpu Lietuvoje, anot aplinkos apsaugos agentūros, net 82,6 % upių yra paveiktos užtvankų ir tiesinimo.

Praktika Lietuvoje rodo, jog užtvankos daro tiek socio-ekonominę, tiek ekologinę žalą. Finansinė užtvankų našta dažniausiai krenta ant savivaldybės administracijos pečių, kadangi dėl netvarkingų užtvankų įvyksta avarijos, kuriose nukenčia žmonių sveikata, turtas ir aplinka. Tokių avarijų kasmet įvyksta 1-2. Pagal vietos savivaldos įstatymą, savivaldybės privalo rūpintis ir tvarkyti šiuos sovietinius palikimus, nors užtvankos retai atlieka savo pirminę funkciją. Vienos užtvankos išlaikymas gali kainuoti kelis tūkstančius eurų per metus iš savivaldybės biudžeto.

Užtvankos taip pat kelia žalą gamtai. Šios kliūtys keičia upės ekosistemą, padarydamos ją labiau panašią į tvenkinio, nei į upės. Užtvenkus upę pasikeičia upės gylis, temperatūra, greitis, maisto medžiagų ir gyvūnų judėjimas, populiacijų vientisumas bei kiti svarbūs natūralios upės aspektai. Dėl pasikeitusios ekosistemos padidėja ligų ir parazitų grėsmė, kadangi žuvys pradeda būriuotis išplatėjusioje upės dalyje virš užtvankos. Taip užtvankos stipriai įtakoja nusistovėjusius kompleksinės sistemos procesus.

Atsakas į tai yra Europoje vykstantis upių išlaisvinimo iš užtvankų judėjimas. Organizacijos „Dam Removal Europe“ skelbiamais duomenimis (2020), Europoje jau pašalintos beveik 5000 užtvankų. Lyderėmis šioje srityje yra tokios Vakarų Europos šalys kaip Prancūzija, Švedija, Didžioji Britanija, Ispanija, o šalia jų vietą dabar užima ir Lietuvos kaimynė Estija, kurioje vykdomas užtvankų demontavimo projektas siekiant atverti 3300 kvadratinių kilometrų Pernu upės baseiną lašišoms ir kitoms žuvims. Estijos Aplinkos apsaugos agentūra taip pat įvertino, kad atverto Pernu upės baseino potencialas yra 48 000 lašišų mailiaus per metus, kas kiekvienais metais turi atnešti 1.5 mln. eurų į šalies biudžetą (Aplinkos Apsaugos Agentūra, 2019).

Sekant geruoju Estijos, Prancūzijos, Didžiosios Britanijos ir kitų šalių pavyzdys rodo, kad užtvankų demontavimas yra ne tik užtikrintas kelias atgaivinti nykstančių žuvų rūšis, bet ir esminė priemonė gerinant vandens telkinių kokybę, būdas šalims sutaupyti užtvankoms palaikyti ir atnaujinti išleidžiamus pinigus bei biudžetą papildyti naujomis įplaukomis iš atvertose upėse vystomo tvaraus turizmo ir žuvininkystės.

Lietuvoje skaičiuojama apie 1500 užtvankų, kurios užkerta kelią žuvų judėjimui aukštyn arba žemyn upe. Mūsų šalyje bandymai demontuoti upių užtvankas kol kas nebuvo sėkmingi – galime pasigirti dviem 2020 m. planuojamomis demontuoti užtvankomis. Šis procesas Lietuvoje yra itin naujas, dėl to trūksta aiškaus užtvankų demontavimo procesų žemėlapio, socio-ekonominių ir ekologinių skaičiavimų apie naudą skirtingais atvejais, bendros vizijos ir tikslų bendradarbiaujant tarp skirtingų institucijų.

Jonė Leščinskaitė

Dalyvė 2019/20

Ieva Zamaraite

Dalyvė 2019/20

Tikslas

Remiantis gerosiomis praktikomis ir bendradarbiaujant su suinteresuotomis šalimis bus parengtas užtvankų demontavimo proceso modelis, kuris padės sistemingai vykdyti žuvų migracijos sąlygų gerinimą.

Projekto eiga

2020/03/09

search (1)1

2020/04/10

Parengta užtvankų reikšmės žuvų migracijai ir Lietuvos situacijos analizė

 

interview1

2020/05/15

Atliktas tyrimas su savivaldybių atstovais ir parengta užtvankų klausimo problemų analizė

search1

2020/06/19

Užsienio šalių gerųjų praktikų analizė žuvų migracijos gerinimo klausimu ir analizės santrauka.

chat1

2020/07/10

Surengtos viešosios konsultacijos išsiaiškinti savivaldybių keliamas problemas dėl užtvankų, bei aptarti mokslininkų ir specialistų įtraukimą užtvankų keliamų aplinkosauginių problemų sprendimų ieškojimą, bei įgyvendinimą.

agreement1

2020/07/24

Parengtas pirminis užtvankų demontavimo proceso modelis ir įvykdytas pilotinis modelio išbandymas.

document1

2020/09/04

Parengtas rekomendacinis paketas upių vientisumo atkūrimo projektams: Procesų analizė ir aprašas

2020/09/04

Rezultatas

Projekto failai

Teminio tyrimo ataskaita 

LRT radijo laidos „Vienakartinė planeta“ laida „Išlaisvinti upes“

Salantų regioninio parko ir projekto vadovių organizuotos konferencijos „Žuvų migracijos kelių atkūrimas Lietuvoje“ santrauka

Salantų regioninio parko ir projekto vadovių organizuotos konferencijos „Žuvų migracijos kelių atkūrimas Lietuvoje“ įrašas „Youtube“ platformoje

Viešoji konsultacija užtvankų demontavimo procesų klausimu

Viešoji konsultacija dėl upių atvėrimo klausimo sudarant užtvankų demontavimo proceso modelį

IQ žurnalo straipsnis „Kūju per slenkstį“

Konkrečių užtvankų komunikacijos atvejai:

  • Laikraščio „Anykšta“ straipsnis apie Anykščių miesto užtvanką

Straipsniai „Kurk Lietuvai“ puslapyje:

„Upių atvėrimas žuvims: kodėl tai svarbu ir kaip to pasiekti?“

„Upių atvėrimas – 5 pamokos iš Estijos ir kitų Europos šalių“

„Estijos Sindi miesto pavyzdys: išlaisvinta upė – džiaugsmas ne vien tik lašišoms, bet ir vietos gyventojams“

Šis projektas yra dalis Vyriausybės kanceliarijos kartu su VšĮ „Investuok Lietuvoje“ įgyvendinamo „Atviros Vyriausybės iniciatyvos“ projekto, kuriuo siekiama suformuoti bendrą viešųjų konsultacijų praktiką viešojo valdymo institucijose, padidinti visuomenės dalyvavimo viešajame valdyme veiksmingumą, plėsti informacijos apie Vyriausybės vykdomą veiklą ir visuomenės įtraukimo į sprendimų priėmimą priemones prieinamumą, sustiprinti viešojo valdymo atvirumo plėtrai reikalingas kompetencijas.

Šis projektas dalinai finansuojamas 2014-2020 metų Europos Sąjungos fondų investicijų veiksmų programos.

No tags.

›  Apie mus

›  DUK

›  Galerija

›  Privatumo politika

Kontaktai:


Monika Merkytė 

Programos „Kurk Lietuvai“ vadovė 

El. paštas: monika.merkyte@investlithuania.com

Tel.: +370 699 69425


Ieva Jurkonienė 

Programos „Kurk Lietuvai“ koordinatorė 

El. paštas: ieva.jurkoniene@investlithuania.com

Tel.: +370 601 05141


Adresas:
 Upės g. 23 - 1,
III aukštas, LT-08128 Vilnius

Kurk Lietuvai

Programos organizatoriai

Investuok_lietuvoje_white
ukio_ministerija_white
Kuriame_Lietuvos_ateitį_white
Visos teisės saugomos 2019 Kurk LT    SOME.LT    Prisijungimas nariams
  • Pagrindinis
  • Apie mus
  • Projektai
  • Dalyviai
  • Naujienos
  • Atranka
  • Kalba: LT
    • LT LT
    • EN EN
Kurk Lt