Kurkime modernią Lietuvos ateitį kartu

Registruotis
Grįžti

VšĮ „Investuok Lietuvoje“

Tiesioginių užsienio investicijų į gamybos sektorių efektyvinimas

2019 m. rugsėjo 6 d. - 2020 m. kovo 6 d.

Problema

Kiekvienos valstybės tikslas, tarp jų ir Lietuvos – skatinti šalies ekonomikos augimą ir plėtrą. Mokslininkų teigimu, vienas iš didžiausių šalies ūkio augimo veiksnių yra tiesioginės užsienio investicijos (TUI). TUI sukuria tarpvalstybinius ryšius, kurie turi įtakos technologijų, mokslo, žmogiškojo kapitalo bei regionų plėtrai.

Gamybos sektorius Lietuvoje sudaro 19% šalies bendrojo vidaus produkto. 2018 metais jame dirbo 219 700 Lietuvos gyventojų, 24% iš jų dirbo užsienio kapitalo įmonėse (Lietuvos statistikos departamentas, 2018). Vien tik per paskutinius 4 metus Lietuvoje įvyko 66 TUI projektai gamybos srityje sukūrę 9 293 darbo vietas (FDi Markets, 2019). Palyginus su Centrinės ir Rytų Europos (CRE) regiono šalimis, per paskutinius 5 metus, Lietuva pritraukė daugiausia plyno lauko projektų gamybos srityje vienam gyventojui. Ir nors pramonės sektorius kasmet tolygiai auga, Lietuvos rinkos prisotinimo lygis vis dar yra vienas žemesnių CRE regione.

Development Counsellors International agentūros 2014 metais vykdytoje apklausoje investicijų pritraukimo agentūrų (IPA) veiklos sritys nurodytos kaip 2 iš 4 svarbiausių priežasčių investuotojams pasirenkant naują šalį įmonės plėtrai. 365 investavusios įmonės nurodė, kad jų sprendimą nulėmę veiksniai buvo pasirinktos šalies matomumas leidiniuose ir susitikimai su IPA atstovais. VšĮ Investuok Lietuvoje yra Lietuvos investicijų pritraukimo agentūra. Ši organizacija per paskutinius keturis metus pritraukė pusę visų Lietuvą pasiekusių gamybinės veiklos TUI projektų.

Tyrimų duomenimis, vienas iš IPA sėkmingos veiklos faktorių yra organizacijos strategija. Pirmenybės teikimas šalies sektoriams, turintiems daugiausią galimybių pritraukti užsienio kapitalą, daro didžiausią teigiamą įtaką IPA veiklos rodikliams. Lietuvos gamybinio sektoriaus veiklos sričių prioritizavimas Investuok Lietuvos veikloje leidžia veiksmingiau paskirstyti laiko ir žmogiškuosius resursus siekiant pritraukti investicijas į pramonės nišas. Tačiau, efektyviam gamybinės veiklos sričių prioritizavimui svarbu ne tik įvardinti šalies stipriausias pramonės nišas ir sekti vykstančias TUI, bet ir pažinoti šalių su kuriuomis konkuruojama dėl investicinių projektų vertės pasiūlymus ir stebėti ateities pramonės tendencijas.

Lietuvos banko duomenimis, Lietuvos ekonomika šiais metais augo sparčiau nei tikėtasi – 3.7%, tačiau užsitęses pasaulinės ekonomikos neapibrėžtumo laikotarpis gali lemti šalies augimo sulėtėjimą ateinantiems metams. Šiame pasauliniame kontekste, Lietuvai yra ypatingai svarbu efektyviai išnaudoti gamybinės veiklos pranašumus konkuruojant su kitomis regiono šalimis dėl tiesioginių užsienio investicijų.

Tikslas

Parengti Lietuvos gamybos esamos situacijos, ateities tendencijų ir konkurencingumo analizę, siekiant įvertinti Lietuvos galimybes pritraukiant TUI projektus ateityje.

Projekto eiga

2019/11/15

Atlikta pasaulinė TUI gamybos projektų tendencijų analizė

2020/01/15

Gamybos nišos aktualios Lietuvos investicinei aplinkaiNustatytos didžiausias TUI pritraukimo galimybes turinčios gamybos nišos

2019/02/15

Atlikus kokybinius interviu su pramonės, švietimo ir ekonomikos atstovais pristatytas Lietuvos gamybos nišų augimo tyrimas

2020/02/27

Pristatytas potencialiausių gamybos nišų konkurencinio pranašumo TUI pritraukimui įvertinimas ir rekomendacijos jo didinimui

Projekto failai

Rezultatas

Dalyviai

2019/20
Barbora Popova
Barbora Popova
2019/20
Miglė Orlauskė
Miglė Orlauskė

Panašūs projektai

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Lietuvos kriptoturto rinkos analizė ir plėtra

„Investuok Lietuvoje“

Projekto tikslas – ištyrus Lietuvos ir užsienio kapitalo kriptoturto rinkas, suformuoti Lietuvos kriptoturto vertės pasiūlymą stipriausioms užsienio kapitalo įmonėms. Sukūrus šį vertės pasiūlymą, planuojama inicijuoti dialogą su užsienio kapitalo įmonėmis taip siekiant į Lietuvą pritraukti patikimiausias ir didžiausias pasaulio kriptoturto rinkos įmones. 

Dalyviai: Viktorija Orlovaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Pakartotinio elektronikos naudojimo skatinimas Lietuvos viešajame sektoriuje

LR ekonomikos ir inovacijų ministerija

Projekto tikslas – skatinti pakartotinį elektronikos naudojimą viešajame sektoriuje turto įsigijimo, naudojimo ir nurašymo tvarkoje identifikuojant ir praplečiant galimybes, kaip teikti prioritetą pakartotiniam elektronikos naudojimui. 

Dalyviai: Rūta Kukulskytė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Žinių algoritmas: dirbtinio intelekto taikymas Lietuvos žurnalistikoje

LR Kultūros ministerija

Projekto tikslas – atlikti DI įrankių taikymo Lietuvos žurnalistikoje praktikos tyrimą: atskleisti DI naudojimo žurnalistikoje mastą ir įvairovę, suprasti DI naudojimą supančias baimes, stigmas ir iššūkius, skatinti etišką, saugų ir skaidrų DI įrankių naudojimą žurnalistikoje.

Dalyviai: Agnė Mikštienė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Persikėlimo patirtys: aukštos profesinės kvalifikacijos migrantų istorijų tyrimas

Work in Lithuania

Projekto tikslas – atskleisti pagrindinius Lietuvoje gyvenančių aukštos profesinės kvalifikacijos užsieniečių persikėlimą nulėmusius veiksnius, jų lūkesčius ir asmeninę patirtį.

Dalyviai: Barbora Sharrock

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Darbo rinkos poreikių ir bedarbių įgūdžių atotrūkis: sprendimai bedarbių švietimo srityje

LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

Projekto tikslas – optimizuoti paramos mokymuisi priemonių sistemą taip, kad ji būtų: (1) tikslingiau orientuota į bedarbių integraciją darbo rinkoje; (2) prieinama didesnei daliai bedarbių.

Dalyviai: Agnė Pakšytė, Gintarė Petrauskaitė

2024 m. kovo 5 d. - 2024 m. rugsėjo 6 d.

Intelektinių transporto sistemų plėtros galimybės Lietuvoje

LR Susisiekimo ministerija

Projekto tikslas – įvertinti ITS plėtros galimybes Lietuvoje

Dalyviai: Eglė Mordasaitė, Rugilė Dunauskaitė